Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Училищата в противоепидемичен дисонанс

Родители се струпват на оградата на столично училище, заради наложената забрана да влизат в двора му.
Снимка: БНР

Разпространението на инфекцията от коронавирус в училищата е в допустимите стойности, гласи оценката на институциите 2 седмици след началото на учебната година. Средно 4 на 1000 паралелки са поставени под карантина.

Вече е регистриран и първият клъстер на зараза - в габровското училище "Райчо Каролев", където са установени 16 заразени учители. Същевременно много родители настояват за преосмисляне на мерките в училищата и повече държавна подкрепа за семействата, чиито деца трябва да спазват карантина заради инфекция на съученици или учители, с които са били в контакт.

Като безсмислени и ненужни оценяват наложените в училищата противоепидемични мерки много от родителите. Най-много критики се отправят към задължението децата да носят маски в коридорите и общите помещения.

Снимка: БГНЕС

„За децата вече е страшно, разберете. Там са психически травми: моята маска не е като твоята, ти защо си без маска, ходят и се „топят“, учат се на доносничество – госпожо, той си свали маската, госпожо, на Петърчо му е на ушите“, разказва пред БНР Милко Божанков от Движение „Обединени родители“.

Родители настояват децата, които са съмнителни за инфекцията, да изчакват не в изолатори, а в кабинетите на медицинските сестри в училище.

Като сериозен проблем за родителите се очертава невъзможността да ходят на работа, ако децата им бъдат карантинирани, защото не всеки може да работи от вкъщи, подчертава Милко Божанков, който пита институциите:

Готови ли са да поемат помощта на едно семейство, ако то има две или три деца, две от тях са карантинирани – те са, да кажем, под 12 години, защото според българския закон деца под 12 години не могат да бъдат оставени сами, без наблюдение. Какво означава това? Че един от родителите трябва да е вкъщи.“

Тук държавата предлага родителят да си ползва платения или неплатен отпуск, както и болнични до 90 дни в годината, уточнява заместник-министърът на труда и социалната политика Адриана Стоименова.

Когато един клас, паралелка са поставени под карантина, родителите могат да се обърнат към личните си лекари и да процедират издаването на болничен лист.“

„Три деца – ако изкарат по една-две карантини, този болничен отива по дяволите. Започва и другият родител да взима болнични, така ли? И той 90 дни и така преполовихме годината“, контрира Милко Божанков, според когото „работодателите ще започнат да взимат мерки срещу тези родители, които отсъстват от работа“.

Снимки: БГНЕС

Много са неяснотите около установяването на инфекцията и поставянето под карантина в училищата, твърди Лилия Божкова от „Обединени родители“. Според нея родителите са поставени в безизходица.

Ако се поставят под карантина ученици, които са здрави, но контактни, непроверени, и това не само ако има болно дете – ако има болен учител, контактен, карантинират всички паралелки – това дали е правилно?!“

„Това е решение на лекаря епидемиолог, който ще извърши епидемиологичното проучване и всеки случай ще бъде сам за себе си“, пояснява директорът на столичната РЗИ д-р Данчо Пенчев. 

„Края на септември сме. С два месеца се удължи тази пандемична обстановка и следвайки старата „традиция“, ще се удължи с още два и още два. Само че идват зимни месеци. Като му дойде сметка за парно 400-500 лева, а човекът е под карантина и не е на работа, децата му не са на училище – на студено ли да ги държи, откъде да вземе пари да плати това парно и после отива на съдия-изпълнител. Защо? Защото в ничия управленска глава не е дошла идеята как да се подпомогне“, коментира Милко Божанков от Движение „Обединени родители“.

Затова родителите предлагат просто решение: „карантинирано семейство – карантиниране на плащанията“.

„Един път държавата трябва да бъде майка за българското семейство и за българския родител, а не мащеха постоянно“, обобщава Божанков.

Снимка: БНР

Добричкото училище „Димитър Талев“ намира част от решението на проблема в увеличаване на броя на извинените отсъствия по семейни причини, особено за децата в начален етап на обучение.

Училището е въвело електронна декларация, с която родителите могат да освобождават от учебни занятия деца с грипоподобни симптоми.

Заместник-директорът Велимира Проданова определя тази идея като приемлива. „По този начин ние олекотяваме процедурата.“

Това е много добро предложение, такава мярка би допринесла за по-голямо спокойствие за всички – и за родителите, и за учителите, и за децата, смята Цвета Брестничка, председател на Асоциация „Родители“.

Защото когато родителят има съмнения, че детето не се чувства съвсем добре, не е разумно в тази обстановка да го води по болници, лекари и да бъде контактно с други болни хора. Самата организация на всичко това е огромно губене на време – както на родителите, така и на лекарите, за дребни неразположения да преглеждат децата.“

Със сигурност не трябва да има натиск върху родителите във всеки един момент да правят тестове, категорична е Брестничка. „Не само защото е стресиращо, но защото финансово е много натоварващо за семейството. Ако се налага този срок три пъти детето да отсъства – това са три теста по 120 лева.“

Как родители в Пазарджик възприемат идеята да могат да извиняват повече отсъствия на децата, без да ги водят на лекар -чуйте тук:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Алтернативно мнозинство ще е по-харесвано от нова сглобка

Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..

публикувано на 29.11.24 в 09:09
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Нови подробности от процеса срещу българите, обвинени в шпионаж за Русия

Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..

публикувано на 29.11.24 в 07:44

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14