Първият институционален коментар на доклада на Европейската комисия за върховенството на закона в България дойде от правосъдния министър Десислава Ахладова. Според нея той е „положителен и обективен“.
И за проекта за нова Конституция, и за фигурата на специалния прокурор, който да разследва Обвинител номер едно и заместниците му, България ще се се съобрази със становищата на Венецианската комисия, обяви правосъдният министър.
„За нас е ценно Венецианската комисия да каже своите виждания по внесения в момента в Народното събрание законопроект за изменение на Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт. След становището на Венецианската комисия правителството ще предприеме стъпки, като съответно поема ангажимента, че ще бъдат изпълнени препоръките на Венецианската комисия, която смятам, че е утвърден международен орган“.
По ключовата в доклада тема за ефективен механизъм за разследване на главния прокурор, задължение за какъвто България има от 2006 година в следствие на осъдителното решение по делото "Колеви срещу България", Ахладова декларира, че то ще бъде изпълнено и ще бъде съобразено със становището на Венецианската комисия за това дали предлагания независим прокурор, който ще разследва главния, има цялата независимост и дали не би бил по някакъв начин в подчинение спрямо главния прокурор":
"Решени сме да отговорим на очакваното, че определени елементи от процедурата по назначаване и разследващите правомощия на така наречения специален прокурор ще бъдат съобразени с препоръките на Съвета на Европа."
На 18 септември председателят на Народното събрание е поискала експертната оценка от Европейската комисия за демокрация чрез право, каквото е дългото име на Венецианската комисия, и за проекта за нова Конституцията, каза още правосъдният министър
"Целта е да постигнем съответствие с принципите и общите стандарти на Съвета на Европа, както и изпълнение на конкретни препоръки, отправени към българските власти. В съответствие със становището на комисията ще работим за постигане на широк политически консенсус за осъществяване на тази реформа".
В изявлението си Ахладова разчете в доклада положителни констатации за антикорупционната реформа и разследвания:
"В резултат на доброто взаимодействие между органите на съдебната и между органите на изпълнителната власт бяха предприети редица действия по наказателно преследване срещу голям брой лица, заемащи висши държавни длъжности за извършени от тях корупционни престъпления - министри, заместник министри, народни представители, кметове на общини и райони".
По повод критиките за свободата на медиите Ахладова обяви, че закони, свързани с прозрачността на собствеността на медиите има, но :
"България е готова и отворена на всякакви инициативи, за да може да укрепне медийният плурализъм".
Липсата на прозрачност при собствеността на медиите, все по-чести заплахи срещу журналисти от всякакъв вид и предизвикателства в борбата срещу корупцията - това са основните критики в доклада за България в новия хоризонтален..
Кипър се готви за мартенски температурен рекорд днес, като се очаква живакът да достигне 33-34 градуса. Според метеоролозите температурните аномалии ще стават все по-чести заради климатичните промени. Температурите в Кипър в събота достигнаха юнски..
Брюксел проучва изграждането на нова сателитна мрежа за предоставяне на военно разузнаване, тъй като се увеличават съмненията относно ангажимента на САЩ към европейската отбрана, съобщава „Файненшъл таймс“. Системата ще има за цел частично да замени..
Териториалният спор между Украйна и Русия трябва да бъде решаван след прекратяване на огъня, заяви украинският президент Володимир Зеленски. "Териториалният въпрос е сложен. Той трябва да бъде обсъден по-късно, но червените линии трябва да бъдат..
От палестинската групировка "Хамас" обвиниха Израел в "грубо нарушение" на споразумението за прекратяване на огъня в ивицата Газа, след като агенцията за гражданска отбрана на палестинската територия съобщи, че девет души са били убити днес при..
Нивото на тревога в италианската област Тоскана остава високо заради поройните дъждове и придошлите потоци и реки. Обявен е червен код за хидравличен риск до края на деня в отделни части на региона. Жертви и пострадали няма, а само сериозни материални..
Проевропейски митинги се провеждат в Букурещ, в други градове в Румъния, както и в няколко европейски столици. Демонстрациите са под надслов "Евроманифест" и са в подкрепа на върховенството на закона в страната и против фашистката и крайнодясна..
Мащабен антиправителствен протест блокира центъра на Белград. Местни медии определят демонстрацията като най-многобройната в историята на Сърбия. Серия от инциденти с ранени и арестувани, и напрегната атмосфера белязаха протеста. Властите..
Сега да се направи демократично, да се върне Конституцията, да има служебни правителства, нови избори, ако има кой да им гласува, и президентът..
Може да говорим за опити за прекратяване на огъня, но със сигурност – не за край на войната . Това мнение изрази пред БНР Весела Чернева,..
Положението върви натам, че избори може би предстоят! Това прогнозира пред БНР социологът Андрей Райчев и коментира: " Настъпва хаос благодарение..