Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първо заседание на временната анкетна комисия за увеличаването на капитала на ПИБ

| обновено на 01.10.20 в 18:27
Снимка: БГНЕС

Представители на Българската народна банка и на Комисията за финансов надзор ще докладват за увеличаването на капитала на Първа инвестиционна банка пред специално създадената временна анкетна комисия в парламента. Това стана ясно след първото ѝ заседание, което бе закрито за медии. В него участваха ръководството на държавната Българска банка за развитие, която придоби малко над 18% от акциите на търговската банка и принципалът ѝ - министърът на икономиката Лъчезар Борисов.

Капиталовото укрепване на частната банка бе последното условие за присъединяването на България към валутния механизъм, предхождащ еврозоната. Това стана през юли, като още тогава стана ясно, че от днес страната ни ще е член и на Банковия съюз.

В последния момент Българската банка за развитие придоби 18,35% от акциите на Първа инвестиционна банка, а чешкият милиардер Карел Комарек - 7,87 на сто, а сделката имаше разнопосочен отзвук в експертните среди. Мнозина я считат за съмнителна, заради което бе създадена и временна парламентарна комисия по установяването на фактите и обстоятелствата около нея. В първото ѝ заседание пред депутатите докладва министърът на икономиката и принципал на държавната банка Лъчезар Борисов.

„На първо място са закупени права за тези акции и двамата акционери, които са участвали в тази емисия, са закупили на една и съща цена съответните акции от ПИБ, сделката е осъществена по закона за публично предлагане на ценни книжа на базата на проспект, който е одобрен от Комисията за финансов надзор“, заяви Борисов, а неофициално депутати от опозицията коментираха, че именно отговорите на Комисията за финансов надзор биха били най-интересни около сделката.

Засега народните представители се въздържат и споделяне на мнението си, тъй като нямат достатъчно информация, на базата на която да го формират. Министър Лъчезар Борисов също бе сдържан в изказването си, а на въпрос на „Хоризонт“ дали банката за развитие ще поиска представител в частната банка, той отговори:

„ББР ще следва интересите си като акционер, разбира се при спазване на нормативната уредба“.

Въпреки сделката, нито търговската банка, нито Българската банка за развитие бяха избрани за директен надзор от Европейската централна банка. Той започва от днес, но за пет банки от големи европейски семейства, а това е част от промените, които настъпват с установяването на тясно сътрудничество в рамките на банковия съюз между София и Франкфурт. Стъпката е ключова не само заради по-строгия надзор в банковата ни система, но и заради бъдещото ни членство в еврозоната, което може да се очаква най-рано 2023 или 2024 година според гуверньора на БНБ Димитър Радев. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

2 500 семейства в Кипър ще получат пакети с основни храни за Коледа

2 500 уязвими семейства в Кипър ще получат „Коледни пакети с любов“. Те са подготвени по инициатива на Кипърския червен кръст и ще бъдат раздадени до края на тази седмица.  Благотворителните пакети съдържат 26 вида храни от първа необходимост, сред които зехтин, мляко, конфитюр, варива, тестени и зърнени изделия. Предоставят се също и..

публикувано на 18.12.24 в 04:51
Съдебната палата в Кюстендил

Делото за фалиралата "Дупнишка популярна каса“ ще продължи догодина

Окръжен съд – Кюстендил определи за януари и февруари догодина нови дати за следващи 4 съдебни заседания по делото за фалиралата през 2013 г. "Дупнишка популярна каса“. От месец март до момента са проведени 16 заседания по делото, като са разпитани над 125 свидетели. Пострадали според обвинението са 226 души, които загубиха парите си...

публикувано на 17.12.24 в 22:06

Петър Волгин и Андрей Ковачев в ЕП в диалог за войната в Украйна

Евродепутатът от "Европа на суверенните нации" Петър Волгин обвини западните властови центрове и Европейския парламент за дезинформацията по повод войната в Украйна по време на дебат в пленарната зала в Страсбург: "Разобличаването на западните лъжи минава през ясното изговаряне на следните факти. За първи път независима украинска държава се..

публикувано на 17.12.24 в 21:50

Предпазлив оптимизъм в ЕП за бъдещето на Сирия

Евродепутати изразиха предпазлив оптимизъм за бъдещето на Сирия по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург. Натали Лоазо от "Обнови Европа" подчерта: "Ражда се нова Сирия. Надеждата се смесва с несигурността, след като ислямистките бунтовници завзеха Дамаск и предизвикаха основателни опасения сред християните. Всички..

публикувано на 17.12.24 в 20:33

В Невестинско създадоха група в социалните мрежи заради проблемите с тока

В Невестинско е създадена група в социалните мрежи от потърпевши с проблемитe с тока в района, които са от години. В групата влизат кметски наместници и отделни абонати в отдалечените села и махали, които ще контактуват директно с ръководството на "Електрохолд" при аварии и нови спирания на електроподаването. До създаването на такава група се стигна..

публикувано на 17.12.24 в 19:53
Доброволци и жители почистват калта от улиците в Пайпорта, Валенсия, Испания, 5 ноември 2024 г.

Испанското правителство одобри разпределението на 50 млн. евро между 78 общини, засегнати от наводненията

Правителството в Испания одобри разпределението на 50 милиона евро между 78 общини, засегнати от наводненията. Испанският премиер обяви новите мерки за подпомагане на пострадалите от наводненията Жертвите на наводненията в Испания вече са 222, десетки още се издирват Помощта се отпуска за наемане на безработни за възстановяване на..

публикувано на 17.12.24 в 19:44
Украинският премиер Денис Шмигал потвърди, че Украйна няма да поднови договора за транзит на руски газ след 1 януари 2025

ЕК не подкрепя удължаване на договора за транзит на руски газ през Украйна

Европейската комисия не подкрепя нито удължаване на договора за транзит на руски газ, "нито други решения за поддържане на транзитния поток" през Украйна. Това заяви говорител на комисията, цитиран от агенция "Ройтерс". За удължаване на срока на транзита след 1 януари 2025 година, когато изтича срокът на руско-украинският договор, пледира словашкият..

публикувано на 17.12.24 в 19:35