Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Шаркова: Ще стигнем до избора - право на образование или предпазване от вируса

Снимка: Радио ВИДИН

След промените в Закона за здравето се изясни механизмът на поставянето под карантина, каза пред БНР адвокат Мария Шаркова, специалист по медицинско право.

Преди това имаше пълен хаос по отношение на лицата, които имат право да поставят едно лице под карантина, акта, с който се осъществява това, включително имаше заповеди, които разпореждаха задължителна хоспитализация на определена категория лица, което беше абсурдно. Карантинирането все пак засяга за един дълъг период редица права на гражданите и не може да не е ясно от гледна точка на субекта, който налага карантината и акта, с който се налага“, коментира Шаркова в предаването „Преди всички".

Запитана може ли системата да прегрее от кихащите и кашлящите хора, които биха били разпознати като съмнителни за коронавирус, Мария Шаркова отбеляза, че „това ще породи едно объркване" и ще наложи да се провеждат повече тестове, съответно ще увеличи разходите за работодателите. Този проблем ще рефлектира и в училищата, допълни юристът.

Мария Шаркова   Снимка: БНР, архив

Има ли опасност да се вземат решения за затваряне на училища на база на симптоматика?

Когато става дума за ограничаване на правата на гражданите – правото на свободно придвижване, на образование и т.н., мерките трябва да са пропорционални, тоест в случая трябва да се преценява дали от научна гледна точка са ефикасни и необходими и дали не прекаляваме с тях, подчерта Мария Шаркова.

Особена роля по думите й ще имат регионалните здравни инспекции, които ще правят съответните епидемиологични проучвания и ще установяват причините да има по-висок процент на болните.

„Но представете си, ако непрекъснато затваряме училищата заради една или друга разпространена респираторна инфекция. В един момент ще стигнем до там да избираме кое в крайна сметка е по-важно – правото на образование и това, че децата ни могат в един продължителен период да са отделени от училищната среда и от нормалния цикъл на образование и учене, и това да ги предпазваме от вируса, имайки предвид и обстоятелството, че при децата не се забелязва в такъв голям процент тежко протичане на заболяването“, коментира Мария Шаркова.

Цялото интервю е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40
Зорница Спасова

Зорница Спасова: В толкова гореща вълна е задължително да сме на климатик

"В толкова гореща вълна е задължително да сме на климатик през деня, а навън да бъдем само сутрин и късно вечер ". Това коментира пред БНР Зорница Спасова , автор в Климатека и главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи към Здравното министерство. Тя има и докторска степен по климатология от Софийския университет "Св...

публикувано на 23.07.25 в 12:36
Пожар край Костинброд

Какви са щетите от пожарите в селата Безден и Богьовци?

Заместник-кметът на Община Костинброд и ръководител на доброволно формирование "Феникс"  Александър Ненов  сподели, че за момента ситуацията на територията на общината не е променена.  Гл. комисар Джартов: Няма опасност за населените места в близост до пожара край Опицвет (обновена) От вторник сутринта  в селата Безден и Богьовци..

публикувано на 23.07.25 в 12:02