Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хавиер Качо: Нансен е велик изследовател за всеки, свързан с полярния свят

Хавиер Качо
Снимка: Ани Петрова

На 8 октомври в Огледалната зала на Софийския университет ще бъде представена книгата на Хавиер Качо. „Нансен. Полярният изследовател, който искаше да промени света“.

„Тази книга за мен е много специална, защото за всеки човек, свързан по някакъв начин с полярния свят, Нансен е великият, големият изследовател. Но той е и повече от изследовател. /…/ Той е голям човек, голяма личност и не бива да го забравяме. Той е направил много за Европа, неговият принос е огромен“, каза авторът Хавиер Качо в предаването „Хоризонт до обед".

„В продължение на дълги години исках да напиша книга за Нансен и вероятно именно срещата с внучката му ме подтикна да започна да пиша. Но й е мъчно, че дори в самата Норвегия хората не го познават достатъчно, вече е като позабравен“, сподели Качо.

Хавиер Качо  Снимка: Ани Петрова

„Обединените нации, каквито ги познаваме сега, дължат много повече на Фритьоф Нансен, отколкото си представяме. И за това се разказва в моята книга. Аз правя преглед на цялата му биография. Разбира се, специално внимание отдавам на ролята на Нансен като полярен изследовател, но не можех да забравя тази друга страна на Нансен – като хуманист“, изтъкна испанският автор. 

Това е човекът, който, за да помогне на страната си, губи възможност да постигне още по-големи дела като полярен изследовател. Сега всички знаем, че първият, който е достигнал до Южния полюс, е бил Амундсен. Но човекът, който за малко да запише името си в енциклопедиите като първият, достигнал до Южния полюс, е Фритьоф Нансен. Той подготвял своята експедиция към Южния полюс, която е била същата като на Амундсен и тогава страната му, която току-що се била отделила от Швеция, го моли да стане посланик във Великобритания, в Лондон, защото той е бил норвежецът с най-висок престиж в международен план. Тогава той си прави своеобразно „харакири“ като полярен изследовател“, разказа още Хавиер Качо.

Фритьоф Нансен е първият полярен изследовател, който пише книжка за деца, а в онези времена това е било абсолютна революция, поясни още Качо, който признава, че се възхищава от Нансен.

На 10 октомври се отбелязва 159-годишнината от рождението на Фритьоф Нансен. През настоящата година се отбелязват и 90 години от смъртта му.

Уважаван като дипломат, след Първата световна война е назначен за върховен комисар към Обединените нации за бежанците, където помага на милиони руски и арменски бежанци. Неговите комитети подкрепят и завръщането на българите от Западна Тракия, депортирани от егейските острови по време на Гръцко-турската война (1919-1922 г.) За заслугите си е отличен с Нобелова награда за мир през 1922 г.  Като изследовател Фритьоф Нансен е направил революция в техниката на полярните плавания.

Хавиер Качо е испански учен, полярник и писател. Участвал е в шест испански антарктически експедиции, а през 2020 г.  е бил част от 28-та българска експедиция до Ледения континент. Написал е няколко книги - „Антарктида: озоновата дупка“, „Амундсен - Скот: дуел на Антарктида“, „Шакълтън, несломимият“, „Аз, Фрам“, Героите на Антарктида“ и детския роман „Приключенията на Пити в Антарктида“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16