Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Миниран ли е проектът за тракийската гробница в Сборяново

Снимка: БГНЕС


Министерството на културата излезе със становище по повод казуса, повдигнат от археолога проф. д-р Диана Гергова за проекта за експониране на тракийската гробница в Сборяново.

В интервю за БНР на 10 септември Гергова каза, че Министерството на културата и други институции пречат на проекта „Консервация, реставрация и експониране на тракийската гробница при сeло Свещари: Завръщане към автентичността на обекта“, спечелил финансиране от близо 200 000 долара след кандидатстване и одобрение от Комисия на Американския посланически фонд.

Проф. Диана Гергова  Снимка: Божидар Любенов, БНР

Проф. Диана Гергова работи в Сборяново почти 40 години. Тя е инициатор и научен ръководител на проекта за експонирането на елементи от гробницата в Сборяново, който цели да естетизира гробницата и да я представи в автентичния й вид. Става дума за недовършени дейности по проект на ИКОМОС (Международен съвет за паметниците на културата и забележителните места) от 2000-а година.

Има практика при подобни проекти Министерството на културата да дава становища и препоръки. В този случай обаче целият проект беше отрязан, без да има съществени забележки, заяви Диана Гергова в предаването „Хоризонт до обед". „Министерството на културата иска да спре този проект, без да има каквито и да е сериозни основания", посочи тя.

МК се позовава на Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности (СЕСОНКЦ), в който участват експерти от различни области. СЕСОНКЦ оспорва ключов детайл от проекта - къде да бъде разположен наискосът, който сега е закрепен с лепило.

„Там имаше само един истински специалист в областта на реставрацията на камъка – проф. Валентин Тодоров и той абсолютно застана зад проекта“, поясни Диана Гергова, която оспорва заключенията на експертния съвет. 

Посланик Ерик Рубин представя проекта през 2018 година.   Снимка: БГНЕС

Проф. Гергова припомни, че проектът е бил представен във Вашингтон, където е бил одобрен сред първите 10 проекта от общо 400, „и там никой не е решил, че този проект не е качествен“.

„Освен това имаме още 10 рецензии на български специалисти в конкретната област – не изобщо реставратори и изобщо архитекти, между другото и на трима специалисти от чужбина – от Израел, от Румъния, от Япония, които познават паметника, познават проблемите. Нито един от тях не е направил забележки по отношение на проекта ни“, изтъкна Диана Гергова.

Диана Гергова определи казуса като „изключително тъжен“, тъй като Министерството на културата не е дало на екипа време и възможност да отстрани „пропуски, доколкото изобщо ги има“.

Снимка: БГНЕС

Реставрацията на гробницата в Свещари не е лъжица за всяка уста, тази гробница заслужава специалистите, които досега са работили и имат да довършат някои неща, подчерта пред БНР доц. Искра Дандолова, архитект, урбанист, доктор на социологическите науки. „Компетентният екип на проф. Гергова е предложил най-близкото до автентичността решение“, смята тя.

„Питам се дали някои потенциални завистници не стоят зад намерението да провалят реставрацията по проекта на екипа на проф. Гергова. И те биха искали да се окичат с тази работа по този обект. Дали намерението не е само финансирането? Има някои скрити проблеми, които са като динамит в основата на цялата идея – да се свърши нещо креативно, да се довърши този проект, защото финансирането не е достигнало в годините, когато е работено в гробницата. И кой е препъникамъкът? Едно лепило. Това е просто смешно. Това лепило, доколкото разбрахме, е използвано в много международни реставрационни дейности. Той е изкуствено раздуван този проблем с лепилото, само и само да се отмести този екип, който в момента работи и да му заеме мястото някой друг – това се подозира“, коментира доц. Дандолова.

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините камъни" ощетяваме Европа и света

"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..

публикувано на 29.01.25 в 10:28

Настъпва Лунната Нова година

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година.  Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..

публикувано на 29.01.25 в 05:34