Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици и творци представят идеи за толерантността на хепънинг в София

Зелма Алмалех
Снимка: Радостина Билярска

Столичната улица „Цар Самуил”, в отсечката между „Солунска” и „Денкоглу”, ще бъде наситена с множество културни прояви на открито и закрито в рамките на голям хепънинг в събота, 10 октомври, от 12 до 18 часа. Проявата е част от проекта „Толерантността като култура".

В началото на тази година френският писател и драматург Ерик-Еманюел Шмит беше в България по повод 70-годишния юбилей на директора на Народния театър - Мариус Донкин, който вече 16 години играе моноспектакъла „Господин Ибрахим и цветята на Корана“. Тогава Шмит каза:

"Има битки, които никога не се спечелват - битката между интелигентността и глупостта никога не се печели, както и битката между толерантността и агресивността, но тези битки трябва да се водят. В тези битки никога няма да има победа, но красотата им не е в победата, а в причината за тях".

Точно тази реплика провокира и проекта “Толерантността като култура” и стана повод за хепънинг на 10 октомври. Това ще бъде третото събитие на ул. “Цар Самуил”, финансирано от програма „Европа“ на Столичната община, но с акцент върху културата и толерантността. Участници в събитията в съботния следобед ще са ученици от 134 училище в столицата „Димчо Дебелянов“, Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров”, Националната гимназия за приложни изкуства „Свети Лука”, галериите в района, Полският институт.

"В галерия "Интро" ще бъдат показни социални плакати на учениците от Националната гимназия за приложни изкуства „Свети Лука" , а в галерия "Париж" - рисунките на учениците от Художествената гимназия по темата. Учениците от 134 училище в столицата „Димчо Дебелянов" имат телевизионно студио и издават свой бюлетин. Те  качват в YouTube клипчета и дискусии по темата за толерантността, а заедно с това имат и един клуб "Дебат" и са написали и много есета по темата", каза организаторът на проекта „Толерантността като култура“ Зелма Алмалех, изпълнителен директор на фондация „Въпреки“, която списва и едноименния сайт.

В 17 часа на 10 октомври Венци Благоев - тромпетист в Биг Бенда на БНР и музикалния редактор в „Хоризонт“ Марина Великова, участвала в концерт на над 5 хиляди метра височина в Хималаите, ще правят дзен импровизации, озаглавени „Отразена луна“, а в галерия „Астри” ще има изложба живопис на Милена Матева, специално от Мадрид.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва фестивалът Arbanassi Summer Music

Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли.   Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..

публикувано на 10.07.25 в 09:50
Младежки камерен хор

Младежки камерен хор "Охана" спечели Гран при на нациите 2025

От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите".  С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..

публикувано на 09.07.25 в 15:54

Фестивалът Arbanassi Summer Music - с три концерта през юли

В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music.  Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...

публикувано на 09.07.25 в 14:39
Фестивален оркестър Allegra

Фестивал и академия "Алегра" обогатява летния културен пейзаж на столицата

Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..

публикувано на 09.07.25 в 13:45
Ирина Ботева и Максимилиян Бояджиев

Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев: Любовта към българските народни танци се възвърна трайно

След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции.  Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..

публикувано на 08.07.25 в 14:35

В Двореца - новият камерен фестивал в Балчик

Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик.   От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..

публикувано на 08.07.25 в 12:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..

обновено на 07.07.25 в 17:34