„Така че в случая не бих казал, че има извинения за непостигнати резултати. Никой не бива да има извинения за това, че скоростта на развитие на нещата е относително бавна в България.“
В България вече седем месеца никой не е заговорил какво правим след тази пандемия, как преструктурираме икономиката, как преструктурираме самите публични финанси, посочи бившият заместник-министър на финансите.
"Говори се или поне се оповестяват количествени дарове, които всеки нормален човек трябва да си направи сметка, че се взимат от нашите данъци. Ако не се взимат данъците, се взимат дългове, които след това ще бъдат плащани пак от нас. Тази политика сигурно върши работа особено в държава, където чувството, че получаваш нещо много работи, и от политическа гледна точка това може би помага на управляващите, но от гледна точка децата да стоят в България според мен никак не помага“, коментира Любомир Дацов в предаването "Неделя 150".
Върви активно преструктуриране на световно ниво, което ще продължи в следващите години, изтъкна той. „От тази гледна точка всичко, което трябва да се започне – онези дълго отлагани реформи във всички публични сектори трябва да започнат. Парите, които отиват в момента, не трябва да бъдат изсипвани на килограм, а да бъдат насочени към преструктуриране на икономиката.“
Социална политика и помощи, които не са таргетирани, а са отворени с оглед да достигнат до всеки, са ниско ефективни, отбеляза още Дацов. Той се позова и на доклад на Европейската комисия от миналата седмица за ефективността на публичните финанси. „България е една от осемте държави, която не попада в нито една група за добре или средно ефективни финанси. Ние сме или най-зле или в категорията зле – от гледна точка на това как се харчат, как достигат до хората и има ли смисъл от тези пари.“
„България продължава да е на дъното от гледна точка на ефективност по основните области, които ни касаят – образование, здравеопазване“, каза Любомир Дацов, според когото „образованието е една от областите, където поне малко се имитират реформи, макар че резултатите не са достатъчно задоволителни“.
Дацов е категоричен, че трябва да се ускорят и радикализират промените и реформите в образованието и здравеопазването. „В здравеопазването няма да е ерес, ако се позаговори за тотална смяна на модела.“
„В социалната област, ако мога да използвам слоган, системата действително убива и ако се правят някакви стъпки, тези стъпки са толкова бавни, че според мен са неприемливи да продължават толкова дълго време и резултатите да бъдат такива“, посочи финансистът.
Относно анти-Covid мерките Любомир Дацов коментира:
„След март, когато започна кризата, от гледна точка на реакция на такъв тип криза някои неща трябва да са дали резултат, трябва да са балансирали ситуацията. В момента приблизително сметката показва, че между 600 и 700 милиона са съвкупните мерки, които са достигнали по схемата 60/40, програмата за стимулиране на бизнеса през Българската банка за развитие, програмата за кредитите за малките и средни предприятия. Съвкупното въздействие за седем месеца е около 600-700 милиона, тоест имаме помощ в рамките на 0.7-0.8% от БВП като въздействие. Само че понеже бюджетът не е продължил да харчи нормално, той е взел повече от нас. Тази помощ, макар и целева, се губи в общата политика на бюджета от гледна точка на стимулиране на икономиката.“
За тази година данните засега показват, че спадът на икономиката няма да бъде от порядъка на 7-8%, а по-скоро между 5 и 6%, уточни финансистът. „Следващата година може би ще бъде спадът около нулата или между 1 и 2%, и в същото време оповестените намерения означават между 5 до 10% номинално вдигане на различни разходи – за пенсии, социално подпомагане и други области.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл."Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..