Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За любовта чрез онлайн игрите и как ни влияе комуникацията по интернет

Снимката е илюстративна

Емилиана е само на 16 години от София. Вече си има приятел. От Дания. Запознали се онлайн. През игра, която Емилиана играе с това, което тя определя като „най-добрите ми приятели“ в интернет. 

„Ние се познаваме от една година. Много внимавах да не е голям, видеочатове си правим. Уверена съм, че това е той. На живо не съм го виждала“, това сподели тя в предаването „Хоризонт до обед“.

Приятелят ѝ е на 15 години и не може да пътува до България.

„Но има това желание“, смята Емилиана.

Тя е от поколението, което условно изследователите наричат Z. Поколението, което не познава света без интернет.

По характер се влюбих в него и много ми харесва. И не ми пука особено как изглежда. Характерът си е характер и по интернет, и на живо. Според мен тепърва хората ще започват в интернет да се запознават много повече, да откриват много повече връзки. Въпреки че все още не е най-безопасното място“.

„Има и хора, които наистина са добри, с които наистина можеш да си паснеш и да си станете страхотни приятели. Аз като си комуникирам всеки ден с тях, правя така, че дълго да си говорим и да се опознаем колкото е възможно най-много, за да добием представа един за друг. Да си се доверяваме, да си говорим, да изградим приятелство“, споделя още тийнейджърката. 

„Сега започваме поредица от експерименти, в които искаме конкретно да видим как аз разбирам какво впечатление създавам у вас, когато се запознаваме по интернет. Това ще бъдат поредица от експерименти, посветени на тази тема“. Това посочи в „Хоризонт до обед“ киберпсихологът Елена Цанкова.

Елена Цанкова, снимка: Добромир Видев
Експериментите са с финансиране от фонд „Научни изследвания“ за това как новите технологии влияят на комуникацията на хората.  

„Търсим доброволци. Те са разпределени в няколко групи. Те получават различни инструкции какво да правя и те трябва да си разменят няколко реплики или да качат своя снимка. Това е важно, за да можем да разберем какви неща влияят на нашата комуникация по интернет. Тъй като комуникацията по интернет става все по-важна, особено сега покрай пандемичните условия“, поясни киберпсихологът. 

Елена Цанкова разказва, че е работела в екип с германски учени, които правели изследвания върху човешкото доверие в роботите и в изкуствения интелект.

„Други неща, които правих, е изследването на човешките емоции също в онлайн среда… Изкуственият интелект – програма, виртуален асистент, който да обучава хората на емпатия или на емоционална интелигентност. Той те води през поредица от задачки, за да ти помогне да проявиш необходимото ниво на емпатия в определена ситуация“.

Емилиана не се тревожи как ще се представи в интернет връзката си с приятели си от Дания. Тя е сигурна, че след три години, когато пълнолетният ѝ вече приятел дойде в България, тя няма да се разочарова. Защото през интернет вече е изградила доверието помежду им.

„Той каза, че ще дойде и сме се разбрали да се чакаме. И той ще дойде да се видим. Аз му имам много доверие. Знам, че ако някой се представя за друг и не иска да ти е истински приятел, той няма да остане дълго с теб да си комуникира“, смята Емилиана.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истории от бунтовно Русе

Другарят - господин - бай Атанас стои на сигурна позиция: да бъде винаги на власт и нокога във опозиция! Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все..

публикувано на 27.01.25 в 20:48

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20