Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ловци и еколози против нови методи за избиване на дивите свине

От Агенцията по храните обещават прецизиране на текстове

| обновено на 19.10.20 в 18:44
Снимка: БНР, архив

Агенцията по горите ще оттегли част от предложенията си за промени в Закона за лова. До края на общественото обсъждане на проектозакона днес са постъпили над 600 отрицателни становища от неправителствени организации и граждани. Ловците предупредиха, че предвиденото в проекта разрешаване на забранени досега технически средства, може да доведе и до човешки жертви.


По предложение на Министерството на земеделието с изменение на Закона за лова и опазване на дивеча се допускаше използване на отрови и експлозиви при отстрела на диви прасета заради нулевата ефективност в битката с Африканската чума по свинете.

„На първо място това е възможността поголовно да се избиват животни, които се водят съмнителни за болести – независимо от това дали имат симптоми, законодателят дава възможност на МВР, на Министерство на земеделието, на Министерство на отбраната да бъдат унищожавани и избивани тези животни по всякакъв начин“. Това коментира в „Преди всички“ Явор Гечев от „Четири лапи“.

„Там се дава възможност да се използват абсолютно всички забранени до момента начини – с отрови, експлозиви, автоматично оръжие, ток, елетрошок и капани – методи, които се считат не само за неетични, но и за изключително опасни за животните и хората“.

Гечев посочи, че е изключително притеснен, защото това е опасно и за домашните, и за дивите животни, и ще има сериозен ефект върху околната среда като цяло, защото отровите трудно се разграждат в природата, а експлозивите биха предизвикали пожари.

Промените в закона няма да решат проблема с Африканската чума по свинете. С него се цели създаването на репресивен механизъм на Министерство на земеделието да принуждава ловците да изпълняват мерки, които дори могат да не кореспондират с установения законов ред, а именно - да бъдат финансирани със средства от държавния бюджет. Ние сме против този ред и се обявяваме против тези промени“, посочи в „Преди всички“ Васил Василев, председател на Националното ловно-рибарско сдружение.

Според Василев привличането на лица от други ведомства, които са длъжности лица, които нямат правоспособност да извършват ловна дейност, е неправилен подход.

„Това може да стане, ако с решение на Министерския съвет се обяви извънредно положение в съответния район, а не да се правят промени в закона“.

Ще прецизираме текста в закона и няма да допуснем използването на забранени методи, уреди и средства в този закон за избиване на дивите животни“ – в това увери Юлиян Русев от Агенцията по горите. Русев подчерта, че ще се срещнат по темата с неправителствените организации и Ловния съвет и ще се прецизират текстовете:

"Ще настояваме част от текстовете да се изтеглят. Ще настояваме да се използват само уреди за нощно виждане. Те в момента са забранени“.

Днес изтича общественото обсъждане на промените в закона.

Още по темата можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05