Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Закуска в Тифани“ и в Пловдив

Екипът на представлението „Закуска в Тифани“
Снимка: Кремена Данева

Стремежът към свобода и силата на надеждата. Това изследва творческият екип на пловдивския драматичен театър, поел по предизвикателния път да открие новия и по-особен от всички досегашни сезони заради Covid кризата с представлението „Закуска в Тифани“.

За първи път романът на Труман Капоти се пресъздава на театрална сцена в България и това става благодарение на адаптацията на текста от Александър Секулов и режисьора на спектакъла Диана Добрева - сътворили заедно вече няколко впечатляващи постановки като „Дебелянов и ангелите“ и „Одисей“. За пореден път с тях разгръща въображението си Мира Каланова, която е сценограф на спектакъла, костюмите са дело на Марина Райчинова, музиката е на Петя Диманова, а хореографията - на Деян Георгиев.

Да направим „Закуска в Тифани“ за нас беше мечта и се надяваме представлението да стане едно от любимите на пловдивската публика“, не крие очакванията си директорът на пловдивския театър Кръстю Кръстев, за когото постигнатото на сцената го е превело и до осмислянето, че: 

Никой не ни е виновен да не бъдем свободни, никой не ни пречи, не може да ни попречи, това е въпрос на дух и аз съм много щастлив, че в това време, в което всички обвиняваме всички, че ни пречат да бъдем такива, каквито искаме, се ражда този спектакъл и той спонтанно показва начин човек да бъде свободен“. 

„Всъщност намеренията ни бяха да направим едно просто представление, а се получи точно обратното“, казва Александър Секулов, който акцентира също и на образа на Холи Голайтли.

„Времена, в които светът е спрял, ние правим спектакъл за момиче, което нарича себе си „пътничка“. Виждам в това момиче и светла ирония, и някаква непреодолима надежда, че нищо не спира, както не спира и Холи Голайтли. В свободата и красотата има прелъстителна сила и те са нещото, което правят човека обезоръжен. Същевременно му дават и кураж, и го правят леко тъжен и мисля, че тази елегична мелодия, тази музикална тема на кратките срещи със свободата и красотата е основна доминанта в спектакъла, който направихме“.

С усещане за светлина и надежда предава спектакъла Диана Добрева:

„Закуска в Тифани“ за мен беше един от най-радостните процеси, които съм имала. „Одисей“ имаше дълъг и много тежък репетиционен период и не само - доста мои представления са имали доста тежки репетиционни периоди… Постижение на спектакъла обаче е, че ключовете към внушението са и театърът, и киното… Цялото сценично пространство е най-динамичното пространство, което сме създавали до този момент“.

Ролята на Холи е поверена на Климентина Фърцова, която все още е студентка и която е избрана след кастинг с участието на близо 100 кандидатки.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30