Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милен Михов: Претърпелите инциденти при доброволна военна служба да имат права на военноинвалиди

Защо не се върне наборната армия? Новото поколение задължително трябва да мине през казармата. Може за една година да е, но първото, което е, че ще се научат на дисциплина и физическа подготовка. Това важи и за доброволния резерв“, каза в „12+3“ Иванка Стоянова, работила в системата на отбраната в последните 15 години, майка на загиналия през 2005-а година в Ирак офицерски кандидат Преслав Стоянов.


В края на септември парламентът одобри промените в Закона за резерва, които трябва да направят опит да привлекат повече цивилни в армейските структури.

Последното предложение, залегнало в Закона, е всеки, който е навършил 40 години, по собствено желание да служи във въоръжените сили за срок до шест месеца. То мина на първо четене през пленарната зала и чака своето окончателно одобрение.

Само през първата половина на годината недостигът на кадрови военни е намалял с 400 души, посочи още министърът на отбраната Красимир Каракачанов.

450 е броят на доброволните резервисти. Но и тези числа са значително по-ниски от нужните на армията и резерва .

Връщането на наборната армия не е рентабилно и не е модерният метод за търсене на военна работна ръка“ каза в „12+3“ Христо Гаджев, депутат от ГЕРБ и член на комисията по отбрана. Според него сегашните законови мерки са достатъчни:

„Парите за обучение на наборници, ако се вложат в професионалната армия, ще имат много по-голям резултат".

Според Христо Гаджев новите предложения, свързани със срочната служба в доброволния резерв, ще помогнат за намирането на новите хора за армията. Христо Гаджев предлага те да бъдат търсени сред цивилните, които записват военни специалности:

„Моето предложение е цивилните студенти, като излязат от университета, да имат цивилно и военно образование – те ще могат да попълват резерва и това не изисква допълнително финансиране".

Според Христо Гаджев сега 10-те часа годишно за военно образование в девети и десети клас не повишават интереса към военната професия за в бъдеще и затова той предлага обучението да става от курсанти, от хора близки до възрастта на децата, а не от запасни офицери, както е досега.

Друга промяна, предложена между двете четения в Закона за резерва, е свързана със статута на военноинвалида:

„Претърпелите инциденти при изпълнение на доброволна военна служба да имат права и като военноинвалиди. Това да важи и за курсантите от военните училища“ това поясни в „12+3“ Милен Михов от ВМРО, член на комисията по отбрана.

„Въвеждането на доброволната военна служба от 6 месеца чрез закон определя, че тези граждани се ползват от всички права на военнослужещите и това гарантира, че те ще могат да се ползват при инцидент и от всички права на военнослужещите, свързани с категоризацията им на военноинвалиди“.

Милен Михов очаква предложенията му да бъдат приети между двете четения на Закона за резерва.

Според Христо Гаджев проблемите на резерва стоят не в липсата на хора, а в липсата на финансиране на обучението на доброволните резервисти. 


Още по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за нашия микробиом

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01