Марко Тотев е станал еталон за лош късмет и несполука, но всъщност той е достоен и ерудиран българин, чийто живот заслужава да бъде популяризиран и в друга светлина, казва историкът Катя Митова-Ганева, автор на богато илюстрирана документално-художествена книга, която разкрива не особено познати черти от живота на бележития търновец.
„Това е толкова богата интелектуално, професионално, политически, една личност, която заслужава да бъде популяризирана и да намери своето истинско място в историята, защото това е един наш национален герой. Марко Тотев е роден през месец декември 1857 година в Търново. Аз видях в него един от основателите на юриспруденцията в България изобщо. Марко Тотев започва своята професионална кариера, забелязан от Щербитски, търновския губернатор по време на временното руско управление, който вижда в този младеж една изключителна наблюдателност, будност и успява да го привлече като писар в неговата канцелария“.
13 години Катя Митова-Ганева е изследвала живота и юридическата работа на Марко Тотев. Първоначално интересът ѝ е привлечен от една папка, попаднала в Регионалния исторически музей във Велико Търново, където авторката е работила. Папката била използвана като амбалаж в кашон с микроскоп, който получили в музея. Книжата се оказали архив от дело на Марко Тотев от 1893 година.
В монографията „Познатият непознат Марко Тотев“ са включени 92 илюстрации, снимки, факсимилета на документи, лични архиви. Много от материалите са предоставени от Николай Марков, правнук на бележития юрист. 44 години Марко Тотев е бил адвокат, след това и съдия, през 1900 година е областен управител на Бургас.
Представена е и политическата кариера на Марко Тотев, който е бил близък приятел на Стефан Стамболов и като член на неговата Народно-либерална партия е бил и депутат в Четвъртото Велико народно събрание.
„Голям бохем, един истински аристократ на духа, силно добронамерен човек. Като адвокат е бил много популярен като специалист в имотните дела. Затова е бил много почитан и уважаван от обикновените хора. Той постепенно израства в кариерата. Негови пледоарии са в учебниците по право. Цели дела са публикувани в Касационния съд, в Апелативния съд. Много способен и авторитетен адвокат, от който са се учили много от младите български адвокати, защото тогава се създава юридическият факултет“.
Марко Тотев е баща на българските генерали Георги и Никола Маркови. Бил е джентълмен, изключително елегантно облечен, при пътуванията си наемал по два файтона, в единия пътували бастунът и адвокатската му чанта, а в другия се возел той. Бил е страстен комарджия и с това е свързано нарицателното му име за неудачник. Всичко започнало при една игра на покер в арменското кафене „Дарданели“ в родното Търново в началото на 20-и век, разказва Катя Митова-Ганева:
„На него му се пада оная мечтана ръка от милиони играчи на покер - така нареченият Кент флош роял, който според математиците на три милиона играчи се пада веднъж. В същото време по улицата върви едно траурно шествие, починал е близък приятел и на четиримата, които играят в момента. Излизат навън и когато се връщат, картите вече са разбъркани, никой не му признава кент флош рояла. И той казва: „Бай Марко, на тебе все така ще ти върви“. От тук тръгва този еталон за несполука“.
Автор на предговора на книгата е конституционният съдия проф. Атанас Семов, който ще представи изданието днес във Велико Търново.
Представянето на книгата „Познатият непознат Марко Тотев“ в музей „Възраждане и учредително събрание“ във Велико Тръново ще бъде съпроводено и с изложба, показваща неизвестни автентични снимки, документи и артефакти от живота на бележития юрист. В нея е включена и адвокатската чанта на търновеца, която е дарена на музея в родния му град. Ще има и театрална възстановка, която ще пресъздаде моменти от неговия пъстър живот. На представянето на книгата се очаква да присъства и правнукът на емблематичния търновец.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..