Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жана Цонева: Европейска агенция да разпределя медицинските ресурси в ЕС

Росица Кратункова: Да се затворят държавите на европейско ниво - това да са общи мерки

Снимка: ЕПА/БГНЕС

“Сред много кризи, които се оголиха покрай Covid-19, кризата с медицинските екипи е най-голяма“, каза в „Хоризонт до обед“ Жана Цонева, доктор по социална антропология от Будапеща.

Жана Цонева и Росица Кратункова излязоха с отворено писмо до европейските институции с призив за общо европейски отговор на пандемията.

В Чехия получиха 30 респиратора отвън и чакат още 120, съобщават от Европейската комисия, военни лекари от НАТО ще помагат на чешките си колеги и се водят преговори с Германия да изпрати 100 медици в помощ, всичко това заради резкия скок на заразените, повишаването на смъртността и липсата на легла в Чехия.

Чехия не знам дали е модел, но трябва да мислим за координиран общоевропейски отговор, защото дефицитът с медицински работници не може да се реши ударно – тези специалисти се готвят с години. Можем да направим като чехите - да поискаме помощ отвън. Защото България от години наред скрито субсидира богатите държави, като нашите специалисти заминават зад граница, след като сме ги обучили и платили за тях тук. Затова мисля, че е редно да се създаде европейска агенция, която да координира и да разпределя наличните медицински ресурси в Eвросъюза. Това означава, че където има изчерпан капацитет,  пациентите се насочват натам, където има, а също и да се създадат мобилни медицински екипи в рамките на Европа“, каза Цонева.

Във Франция ситуацията също е доста критична, особено в държавните болници има недостиг на кадри, а частните болници участват твърде малко – само 20% от техните легла са заделени за Covid-19”, посочи в „Хоризонт до обед“ Росица Кратункова от Института по политически науки в Париж.

„Според мен справянето с втората вълна ще е по-трудно, защото мерките пак не се спазватЗатова трябва да се затворят държавите на европейско ниво – това да са координирани мерки – хората пътуват и заразата ще продължи да се разпространява“. 

"Както може да има единна европейска служба за опазване на границите, така не може да е невъзможно да се направи единна мобилна европейска здравна служба и особено в контекста на глобална пандемия", каза тя. 

Още по темата можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02