Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Маджаров: Всяка болница трябва да е готова да разкрие Covid отделение

Снимка: БГНЕС

Няма здравна система, която да е напълно готова да посрещне нещо непознато като коронавируса. Нашата не прави изключение. Важното е, че се правят разумни стъпки, които се въвеждат постепенно, а пропуските се попълват“. Това коментира пред БНР д-р Иван Маджаров, председател на Българския лекарски съюз (БЛС).

Според него един от пропуските е все още липсващото електронно направление за Covid тест.

Няма как да има болница, която да се надява, че ще остане „зелена“ без Covid отделение, защото, щом си включен в тази система, трябва да се възползваш и от благата, и от задълженията. Ролята на Министерството на здравеопазването е да стъпи здраво и да постави условията такива, каквито трябва да бъдат. Няма значение дали си частна, държавна или общинска болница. След като си покривал критериите да имаш договор с НЗОК, е недопустимо да твърдиш, че в момента не можеш разкриеш звено, което да приема Covid болни“.

В предаването „Хоризонт за вас“ д-р Маджаров подчерта, че БЛС прави кампания за координация между студенти медици, които искат да работят като доброволци в Covid отделенията, и лечебните заведения:

„В повечето случаи в заявките виждаме необходимост за помощ извън Covid отделенията, за да се освободи ресурс, който да влезе в самото Covid отделение“.

По думите на д-р Иван Маджаров една от причините България да слезе от първите места в класациите за справяне с коронакризата към последните е, че „твърде много се успокоихме, защото при нас мина сравнително леко първата вълна през пролетта“:

„Хората виждаха ситуацията, ние се опитвахме да поддържаме една умерено здравословна тревога“.

Д-р Маджаров подчерта, че прекалено голямото затягане на колана към определени сектори, ако те са готови да спазват мерките, не е необходимо, защото ще ги превърнем само тях в изкупителна жертва.

„Трябва да дадем глътка въздух на тези, които правят усилия да спазват противоепидемичните мерки“.

Интервюто с д-р Иван Маджаров можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

САЩ гарантират, че германският бизнес на "Роснефт" е освободен от новите санкции

Съединените щати са дали писмена гаранция, че германският бизнес на руската петролна компания "Роснефт" ще бъде освободен от новите санкции, които Вашингтон наложи миналата седмица. За това съобщи германската министърка на икономиката Катарина Райхе. Причината Съединените щати да освободят дружеството "Роснефт Германия" от санкциите е, че..

публикувано на 28.10.25 в 15:59

Съдийската колегия на ВСС с остра реакция на нападението срещу бившия зам. градски прокурор на София

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет остро осъди нападението над бившия заместник градски прокурор на София Иво Илиев. Съдебните кадровици изразяват увереността си,  че престъплението ще бъде разкрито своевременно и ще получи своя законосъобразен отговор от компетентните органи. Бившият зам. градски прокурор на София Иво Илиев е бил нападнат с..

публикувано на 28.10.25 в 15:53

Проектобюджетът предвижда минималната заплата от 1 януари да е 605 евро

В проектобюджета за 2026 година е разчетено  от 1 януари 2026 година на минималната работна заплата за страната да е в размер на 605 евро , научи БНР .  Това е по малко от 1313 лева, колкото се получава по формулата разписана в Кодекса на труда. В евро минималната заплата трябваше да е малко над 620 евро.  На вчерашното заседание на..

публикувано на 28.10.25 в 15:42
Костадин Ангелов в НС.

Управляващите предложиха проектите за промени в Закона за лечебните заведения да бъдат отхвърлени

В Народното събрание вече над два часа продължават дебатите по второто четене по промените в Закона за лечебните заведения, които предлагат решения за увеличаване на заплатите на младите лекари и медицинските специалисти.  В НС ще обсъждат увеличението на заплатите на младите лекари От управляващото мнозинство предложиха и трите внесени проекта..

публикувано на 28.10.25 в 15:30
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов

Все още не е ясно дали минималната заплата догодина ще е 1213 лв.

Три дни преди крайния срок, в който правителството трябва да внесе в парламента проекта на бюджет за следващата година, все още няма публичност по параметрите му.  Социалният министър Борислав Гуцанов и днес потвърди, че разговори между управляващите се водят ежедневно през последните седмици, но не потвърди дали окончателно минималната..

публикувано на 28.10.25 в 15:17
Германският министър на външните работи Йохан Вадефул

Берлин призова Запада да окаже подкрепа на Украйна преди зимата

Украинският президент Володимир Зеленски потвъди, че руски части са заели позиции в стратегически важния град Покровск в Донецка област. Той изрази готовност за преговори за край на войната, стига те да не се водят в Русия или Беларус. По думите на Зеленски около 200 руснаци се намират в Покровск, но украинската армия не отстъпва...

публикувано на 28.10.25 в 15:11

Експерти предлагат НОИ да изплаща еднаква базова пенсия на всички

Националният осигурителен институт да изплаща еднаква базова пенсия на всички с необходимия стаж и възраст и да се засили ролята на частните пенсионни фондове – тази идея предложиха участници във форум на тема "За пенсионната система – с поглед напред", организиран от Българското актюерско дружество. Председателят на дружеството Татяна..

публикувано на 28.10.25 в 14:49