Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За 10 години кафявите мечки у нас са намалели наполовина

WWF с дарителска кампания, сформира "Спасителен мечешки отряд"

| обновено на 02.11.20 в 17:49
Снимка: БГНЕС

Ежегодно близо 100 мечки стават жертва на бракониерите у нас, съобщават от българския офис на Световния фонд за дивата природата. От екологичната организация стартираха днес дарителска кампания за опазване на мечките в България. Със събраните средства ще бъде сформиран Спасителен мечешки отряд за спешни случаи. 

За последните 10 години броят на кафявите мечки у нас е намалял наполовина.

"Голям брой животни стават жертва на бракониери", констатира експертът Костадин Вълчев и допълва, че лесният достъп до храна увеличава потенциала за конфликт между човек и мечка:

"В Румъния това е един от най-сериозните проблеми. В Брашов точно кофите за смет са причина за събиране на много мечки и немалко инциденти с хора, защото те стават атракция, губят страх от човека.

Решението е да минимализираме възможността на мечката да има лесен достъп до предоставена от човека храна - контейнерите за смет в туристическите центрове, покрай хижите, покрай ски-курортите, защото много често, по-нататък същите мечки започват да влизат и по селата и градовете да нанасят щети“.

Желанието на еколозите от ВВФ е да създадат условия за стабилизиране на популациите на мечките. Предвижда се задълбочено проучване на заплахите, пред които е изправен видът. Спасителният мечешки отряд ще премества мечки, навлезли в населени места, и ще спасява пострадали екземпляри:

"Целта е да имаме готовност за бърза реакция, а след това и да продължим съжителството на хора и мечки заедно, което в южна Европа, а в частност и в нашите земи е поне от 6-7 хиляди години, откакто има животновъдство", каза Вълчев.

Активно участие в тези дейности ще вземат и експертите от Сдружението за дива природа “Балкани”.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Конференция на ООН в Колумбия ще опита да спре изчезването на видове

Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес  в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..

публикувано на 21.10.24 в 03:51
Акцията, проведена преди година

Десислава Микова: Институциите са безсилни да спрат замърсяването от въглища

Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..

публикувано на 18.10.24 в 10:28

12% е увеличението на туристите в София до средата на 2024 година

12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация  на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..

публикувано на 14.10.24 в 09:19

Втечненият природен газ замърсява повече от въглищата, сочи ново проучване

Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..

публикувано на 06.10.24 в 23:19
Антарктида

Растенията на Антарктида са се увеличили заради климатичните промени

Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..

публикувано на 06.10.24 в 07:08
Снимката е илюстративна

Eдна седмица на остров Сардиния

На Розовия плаж на остров Бодели на архипелага Мадалена в северната част на Сардиния всички, плаващи с корабче или лодка, акостират на около половин километър от брега (само на такова разстояние се допускат туристи сега). Колкото и да се взират, не виждат розов плаж... След световния успех на филма на Микеланжело Антониони "Червената пустиня",..

публикувано на 03.10.24 в 10:21
Преди началото на климатичната седмица имаше младежки климатичен протест на моста

Климатична седмица започна в Ню Йорк

В Ню Йорк започнаха серия срещи и събития, които са посветени на климата и ще съберат световни и корпоративни лидери, както и знаменитости. Климатичната седмица се организира за 15-а поредна година от неправителствената организация "Климатична група" и целта ѝ е да търси решения за глобалните проблеми, свързани с измененията на климата.  Всяка година..

публикувано на 23.09.24 в 05:21