„България е моята родина, чиито корени се пазят въпреки времето и разстоянието“, казва роденият в Аржентина Густаво. Времето от близо век и разстоянието от почти 12 хиляди километра не са успели да заличат усещането му за България.
Густаво Гергов е второ поколение аржентинец, но корените му са български. Преди почти 100 години, както много други българи, дедите му тръгнали за Южна Америка в търсене на по-добър живот:
„Дядо ми по майчина линия е роден във Велико Търново. А баба ми и дядо ми от страната на баща ми са от Пещерна. Защо дедите ми са решили да напуснат България тогава? Те пристигнали в Аржентина около 1930 година, след Първата Световна война и последвалата я световна финансова криза. По това време в Европа имало бюра на „Марина Мерканте Аржентина“, които представяли Аржентина като възможност за изход от сложните условия, които правели живота на Стария континент труден в онези години. Моите баба и дядовци са живеели в селата, където животът бил обикновен и винаги свързан с работата на полето, обработването на земята и отглеждането на овце.“
Тези традиции, свързани със земята, оставили в наследство и на внука си, който живее в аржентинския град Берисо. Със земята, макар и в по-различен план, е свързана и работата на Густаво Гергов. Той е доктор по естествени науки от Националния университет „Ла Плата“ в Аржентина. Агроном, инженер лесовъд и преподавател. Работи като изследовател към Националния съвет за научни и технически изследвания на Аржентина. Носител е на две научни награди.
„В момента съм научен ръководител на трима докторанти. Работата ни е свързана с физиологията на растенията, плодовете и семената. Публикували сме разработки в различни международни научни списания. Фокусирани сме върху изследването на един от важните витамини в храната – витамин С. Работим заедно с други изследователи от Франция, Германия, Великобритания, САЩ и Япония. Работим и по технология за събиране на реколтата от плодове, зеленчуци и семена, в сътрудничество с лаборатории от същия университет. В миналото съм работил и в чужбина, два пъти в Германия. България може да е следващото място. Имам нужда само от добра идея и от група изследователи в България.“
Докато работел по научен проект в Германия, Густаво Гергов имал шанса да види и прародината си. „Имах възможността да се свържа с част от роднините си в България. Успях да видя и къщата на баба ми, която си беше на същото място, в същото село, почти непокътната.“
А връщането към корените носи смисъл, както и впечатленията от България.
„Както се казва, семейството винаги е в сърцето! Приличаме си по чертите на лицето, независимо от времето и разстоянието. Българският език е много богат. Опитвам се да го уча през последните години, но е твърде сложен. Нося българската музика в сърцето си. Слушам я и на работа, и вкъщи. Всичко това е в паметта ми. За мен България е втора родина, но родина, която е голяма част от семейството ми“, споделя Густаво Гергов, който предпочита да разговаря на испански и на английски, макар че се опитва да разкаже историята на семейството си и на български. „България са моите корени, моето наследство.“
Връзката с корените носи смисъл. Те държат България будна. Въпреки печата на времето - близо век и разстоянието - почти 12 хиляди километра, кръвта вода не става.
Снимките са от личния архив на Густаво Гергов.В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..
В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..
Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията. Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..
Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..