"САЩ преживяват период на накърняване на вярата в основните ценности на обществото. Хората не се чувстват достатъчно защитени от държавата и това, в което са вярвали, им се струва накърнено. Напрежението в обществото от гражданската война и от федерализирането не е било такова". Това коментира пред БНР проф. Димитър Йончев, специалист по национална сигурност.
По думите му, който и да дойде на власт, трудно ще възстанови вярата в американските ценности.
Според проф. Димитър Йончев фактът, че няма по-млади кандидати за президент на Съединените щати говори, че интелектуалният елит не иска да играе тази игра - много компромиси, много пари, които не се виждат.
"Пандемията не е на последно място, но наблюдаваме плодовете на една политика, която бих нарекъл недалновидна. Силовите намеси бяха стар стил, а през това време светът напредна и въведе едни мрежи на придвижване, въведе понятия като мултикултурализъм и толерантност. Всичко това удря по имунната защита на държавите и те се усетиха уязвени", посочи анализаторът.
Изборът на Тръмп до голяма степен беше обоснован от това да съкрати американското участие по света, обясни той и добави:
"Оказа се, че държавите са много проветриви и не могат да гарантират елементарни неща на своите граждани. ... Разглезеният живот приключи. Който и де се намеси в новия свят, който идва, трябва да се съобразява с това, че този свят е пълен със скрити погледи и парични потоци".
По думите на проф. Йончев европейският елит държи на Джо Байдън, защото му се струва, че загуби подкрепата на САЩ, но дори той да дойде на власт, няма да е същото като преди Тръмп.
"Независимо дали Тръмп, или Байдън спечели, Китай ще продължи да бъде икономически съперник, Русия ще бъде врагът, Европа ще бъде прикрит или по-явен конкурент", прогнозира анализаторът и уточни, че за страните от Източният блок няма да има промяна: "Ние сме безвъзвратно включени в един санитарен пояс около Русия".
Интервюто на Петър Волгин с проф. Димитър Йончев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Кой от двамата кандидати за Белия дом подкрепя Израел? Коментар на Весела Райчинова можете за чуете от звуковия файл.
Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България. Това обясни пред БНР Димитър Събев, Институт за икономически изследвания на БАН. "Данъците ни са неадекватни на разходите". Държавният дълг ще достигне 35% като съотношение спрямо БВП до 2028 година , предупреди той. "Ще имаме държавен дълг от порядъка на 88 милиарда..
В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета. Повечето потребители подкрепят бойкота. "Скъпо е“, споделят те. В хипермаркетите днес не се забелязва съществен отлив от клиенти, показа репортерска проверка. Потребителите са категорични, че в магазините в Монтана цените са високи. "Преди не гледах цените на стоките, взимах..
С помощта на Българската хранителна банка зам.-кметът по социални дейности в София Надежда Бачева раздаде 600 пакета с хранителни продукти на настанените в кризисните центрове за бездомни на Столичната община. Тя увери, че в студените дни ще бъдат настанени всички желаещи, които живеят на улицата в центровете в "Красна поляна", "Захарна фабрика" и..
Управляващите в Испания предлагат увеличаване на възрастта, до която пенсионираните държавни служители могат да продължат да работят. Проект за промени в законодателството предвижда възможност да се трудят до 72 години. В момента пенсиониран държавен служител може да продължи да работи на същата позиция най-късно до 70-годишна възраст. С..
"Президентът Зеленски е избран легитимно на свободни, честни и демократични избори" - това каза говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер в отговор на въпрос за думите на американския президент Тръмп, който го нарече "диктатор". "Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не", подчерта говорителят. Де Керсмакер отново припомни..
Нови сектори и по-сериозни глоби предвиждат нови текстове, приети в Закона за киберсигурност. Текстовете, въвеждащи европейските изисквания за мрежова и информационна сигурност - НИС-2, бяха одобрени от пленарната зала на първо четене. Промените предвиждат задължителни процедури по докладване на киберинциденти и глоби за неспазване на..
Парламентът прекъсна парламентарното си заседание заради липсата на кворум. Председателят на НС Наталия Киселова даде 30-минутна почивка, след като се оказа, че няма кворум в пленарната зала. Красимир Терзиев от ГЕРБ-СДС поиска удължаване на заседанието до приключването на определените точки за деня. От "Възраждане" предложиха да не се..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..