Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проектът за гробницата в Свещари – рунд пореден

Проф. Диана Гергова: Министерството на културата манипулира проекта, пренасочва средства и се въвлича в международен скандал

Проф. Диана Гергова
Снимка: БГНЕС

Проектът за реставрация на тракийската гробница в Свещари в района на археологическия резерват Сборяново продължава да бъде обект на спорове между различни екипи и институции. До разминаването в позициите се стигна, след като Министерството на културата застана зад част от проекта и чрез специализиран експертен съвет отхвърли друга.

Дългогодишният изследовател на района - археологът проф. Диана Гергова поиска право на отговор след като  Симеон Василев от фондация „Кредо бонум", през която проектът е финансиран и администриран след спечелен конкурс на Американския посланически фонд, заяви, че проф. Гергова е била поканена от фондацията да остане в проекта, но е отказала.

Нито аз, нито екипът ми се отказваме от работата върху проекта“, декларира Гергова като право на отговор в предаването „Хоризонт до обед".

„Но аз отказвам да приема абсолютно манипулирани решения на Министерството на културата, които целят пренасочване на средствата в друга посока.“

Диана Гергова изказа предположение, че пренасочването на средствата по проекта се прави „с някакви користни цели и не отговаря на правомощията, задълженията и на мисията на Министерството на културата."

Проф. Гергова е изложила позицията си в отворено писмо до няколко институции, сред които Министерството на културата, Посолството на САЩ в България и фондация „Кредо бонум“, на което все още няма официален отговор от българска страна. 


Тя апелира Министерството на културата да преразгледа позицията си по проекта.  

Министерството на културата се позовава на Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности (СЕСОНКЦ), в който участват експерти от различни области. В СЕСОНКЦ няма съгласие по ключов за Диана Гергова детайл от проекта - къде да бъде разположен наискосът в гробницата. В момента той е залепен с лепило, а преместването му според експертния съвет може да се окаже рисково. 

Представянето на елементарни реставрационни дейности като рискови е абсолютно некомпетентно, смята проф. Гергова. Тя дава пример с представена от екипа й оценка на въздействие, според която няма никакъв риск и опасност за паметника. 


„По принцип ние експонираме движими културни ценности. Институтът за паметниците прехвърля обсъждането в този съвет (СЕСОНКЦ - бел. ред.), където никой не беше гледал нашия проект по същество. Нямаше никакви сериозни аргументи“, твърди Диана Гергова.

Според проф. Гергова тя и екипът й не са били получили становището на Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН), за да участват в дискусията като равноправни партньори.

Протоколът от заседанието на Специализирания съвет е манипулиран, коментира Диана Гергова пред БНР. 

От него са изхвърлени и не са протоколирани всички изказвания, които са в защита на нашия проект, включително и моето изказване. Министерство на културата хвърли отговорността за едно предварително взето решение от този проект парите да бъдат пренасочени за нещо друго, на един колективен орган.“

Проектът е високо оценен от международни експерти, припомни археологът. Според Диана Гергова гробницата се нуждае страшно много от него. 

За мен е повече от парадоксално, че Министерството на културата се въвлича в абсолютно международен скандал, при това чрез документи, които са подлежащи на изследване дори от някои органи. За мен е необяснимо защо е цялата тази история.“

След като Симеон Василев от „Кредо бонум" обяви, че оттук нататък проектът ще се префокусира върху художественото осветление и туристическото преживяване и ще се търси световнопризнат ексрет в областта на осветлението, Диана Гергова контрира, че в нейния екип има такъв специалист, който за 40 години няма върнат проект - инж. Лилия Аладжем, която е един от малкото лицензирани специалисти у нас в областта на осветяването на паметници на културата. 

На трима души от екипа на проф. Гергова не е платено нищо за положения до момента труд, а останалите няколко души са получили по 50% от възнагражденията си в началото на подготовката на проекта.

Още за развоя на случая с тракийската гробница слушайте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24