Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проектът за гробницата в Свещари – рунд пореден

Проф. Диана Гергова: Министерството на културата манипулира проекта, пренасочва средства и се въвлича в международен скандал

Проф. Диана Гергова
Снимка: БГНЕС

Проектът за реставрация на тракийската гробница в Свещари в района на археологическия резерват Сборяново продължава да бъде обект на спорове между различни екипи и институции. До разминаването в позициите се стигна, след като Министерството на културата застана зад част от проекта и чрез специализиран експертен съвет отхвърли друга.

Дългогодишният изследовател на района - археологът проф. Диана Гергова поиска право на отговор след като  Симеон Василев от фондация „Кредо бонум", през която проектът е финансиран и администриран след спечелен конкурс на Американския посланически фонд, заяви, че проф. Гергова е била поканена от фондацията да остане в проекта, но е отказала.

Нито аз, нито екипът ми се отказваме от работата върху проекта“, декларира Гергова като право на отговор в предаването „Хоризонт до обед".

„Но аз отказвам да приема абсолютно манипулирани решения на Министерството на културата, които целят пренасочване на средствата в друга посока.“

Диана Гергова изказа предположение, че пренасочването на средствата по проекта се прави „с някакви користни цели и не отговаря на правомощията, задълженията и на мисията на Министерството на културата."

Проф. Гергова е изложила позицията си в отворено писмо до няколко институции, сред които Министерството на културата, Посолството на САЩ в България и фондация „Кредо бонум“, на което все още няма официален отговор от българска страна. 


Тя апелира Министерството на културата да преразгледа позицията си по проекта.  

Министерството на културата се позовава на Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности (СЕСОНКЦ), в който участват експерти от различни области. В СЕСОНКЦ няма съгласие по ключов за Диана Гергова детайл от проекта - къде да бъде разположен наискосът в гробницата. В момента той е залепен с лепило, а преместването му според експертния съвет може да се окаже рисково. 

Представянето на елементарни реставрационни дейности като рискови е абсолютно некомпетентно, смята проф. Гергова. Тя дава пример с представена от екипа й оценка на въздействие, според която няма никакъв риск и опасност за паметника. 


„По принцип ние експонираме движими културни ценности. Институтът за паметниците прехвърля обсъждането в този съвет (СЕСОНКЦ - бел. ред.), където никой не беше гледал нашия проект по същество. Нямаше никакви сериозни аргументи“, твърди Диана Гергова.

Според проф. Гергова тя и екипът й не са били получили становището на Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН), за да участват в дискусията като равноправни партньори.

Протоколът от заседанието на Специализирания съвет е манипулиран, коментира Диана Гергова пред БНР. 

От него са изхвърлени и не са протоколирани всички изказвания, които са в защита на нашия проект, включително и моето изказване. Министерство на културата хвърли отговорността за едно предварително взето решение от този проект парите да бъдат пренасочени за нещо друго, на един колективен орган.“

Проектът е високо оценен от международни експерти, припомни археологът. Според Диана Гергова гробницата се нуждае страшно много от него. 

За мен е повече от парадоксално, че Министерството на културата се въвлича в абсолютно международен скандал, при това чрез документи, които са подлежащи на изследване дори от някои органи. За мен е необяснимо защо е цялата тази история.“

След като Симеон Василев от „Кредо бонум" обяви, че оттук нататък проектът ще се префокусира върху художественото осветление и туристическото преживяване и ще се търси световнопризнат ексрет в областта на осветлението, Диана Гергова контрира, че в нейния екип има такъв специалист, който за 40 години няма върнат проект - инж. Лилия Аладжем, която е един от малкото лицензирани специалисти у нас в областта на осветяването на паметници на културата. 

На трима души от екипа на проф. Гергова не е платено нищо за положения до момента труд, а останалите няколко души са получили по 50% от възнагражденията си в началото на подготовката на проекта.

Още за развоя на случая с тракийската гробница слушайте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16