Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Петрова: Не може със заповед на министъра да се правят „чисти“ и „мръсни“ болници

Алтернативното карантиниране по телефона житейски и практически няма да проработи, смята специалистът по медицинско право

Снимка: БТА

„Не може да се правят „чисти“ и „мръсни“ болници. Принципно идеята е много добра, това е световната практика, но ще има законов проблем, нормативен проблем пред тези болници.“ Това мнение изрази пред БНР адвокат Мария Петрова, специалист по медицинско право. Областните щабове за борба с коронавируса до края на седмицата следва да определят за всяка област по една изцяло Covid болница и една, в която да се лекуват само пациенти без коронавирус.

От епидемиологична гледна точка това според Мария Петрова е по-доброто решение „от хаотичното откриване на етажи и затваряне на коридори", но много трудно може „от днес за утре да открием инфекциозно отделение на място, където го е нямало".

Снимка: БТА

Адвокат Петрова се позова на Закона за лечебните заведения и изтъкна, че от юридическа гледна точка областните щабове са изправени пред затруднение, защото лечебните заведения са търговски дружества и никоя заповед на министъра не може да задължи управителите им в една от двете посоки – „чиста“ от Covid болница или такава само за прием на Covid пациенти.

„Това не може да стане със заповед на министъра. Това би противоречало на Закона за лечебните заведения", поясни тя.

Командироването със заповед на здравния министър на лекари от една болница в друга също няма как да стане от правна гледна точка, подчерта Мария Петрова.

Относно предложения нов ред за карантиниране с обаждане по телефона, смс или по електронната поща Мария Петрова коментира, че е „житейски практически абсурдно или невъзможно“ уведомяване на посочен от лицето телефонен номер и удостоверяване с подпис от служител.

Регионалните здравни инспекции не разполагат нито с финансов, нито с човешки ресурс да направят това, отбеляза Петрова. Има 28 РЗИ-та в страната и техният персонал е крайно недостатъчен, за да обхване цялото население, което трябва да бъде поставено в задължителна изолация и задължителна карантина, допълни юристът.

Петрова открива противоречие с Административно-процесуалния кодекс и Закона за електронното управление. „Подобно устно уведомяване като изменение в Закона за здравето по никакъв начин няма да гарантира, че издаденият индивидуален административен акт по този алтернативен способ за уведомяване на лицето, ще проработи.“

Има си реквизити по закон, така че да се приеме, че някой е уведомен, уточни Мария Петрова, според която е „безкрайно недоказуемо дали един служител се е подписал“. Тя разгледа хипотезата служител да не се обади на съответното лице, но да се подпише, че го е направил. Създават се възможности за съмнения и спекулация, смята адвокатът по медицинско право

„Не може определен дефицит на държавата – било персонално, било финансово, да бъде компенсиран с подобни недомислени законодателни промени“, категорична е Мария Петрова.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40