Четири европейски държави вече са забранили отглеждането на кокошки в клетки, а близо 2 хиляди компании по света са поели ангажимент да прекратят продажбата и употребата на яйца от ферми с клетки. Сред тях са и някои от големите вериги търговски вериги в България. 20 български компании са се присъединили към кампанията.
До края на ноември Сдружение „КАЖИ“ провежда кампания в софийското метро, призовавайки пътуващите да не купуват яйца с код 3 - от клетъчно отглеждане. Кампанията преминава под надслов „Разперени криле“, тъй като при такъв тип отглеждане на една птица се пада място по-малко от размера на лист А4, което не е достатъчно дори да разпери крилете си, без да ги удари в друга птица или в решетките на клетката.
Кампанията е насочена от една страна към потребителите, за да знаят как да избират яйцата, които купуват, а от друга – към компаниите, за да преминат към производство на яйца, които не са от ферми с клетки, пояснява пред БНР Стефан Димитров от Сдружение „КАЖИ“.
Кодът върху яйцето дава сериозен обем от информация, стига да знаем как да я разчетем. Най-отпред се намират индексите – от 0 до 3, които дават сведения как е отгледана кокошката, снесла яйцето. Масово хората нямат представа какво означават тези кодове, казва Димитров.
Код 0 означава био яйце, 1 – яйце от свободна кокошка, 2 – яйце от подово отглеждана кокошка и 3 – от кокошка, живяла само в клетка.
Около 74% от кокошките носачки у нас са в клетки, или около 3 милиона птици. „Което е три четвърти от кокошките като цяло. В ЕС средният процент е 49, с всяка изминала година стават все по-малко. В страни като Германия, Австрия и Швейцария този процент е близо до нулата. И Чехия наскоро също прие забрана“, коментира Стефан Димитров.
Отглеждането на кокошки в клетки тръгва от средата на миналия век. То изисква по-малко усилия от страна на фермерите и пести разходи, включително за работна ръка. „Понеже е по-лесно да бъдат затваряни, като производствени машини – да не мърдат и да седят на едно място в тези клетки“, изтъква Димитров.
Една клетка побира средно между 20 и 80 кокошки.
Разликата в цената на яйцето от клетъчно отглеждана кокошка и от такава с подово отглеждане е около 3 стотинки. По-голяма става тя между цените на яйцата от подово отглежданите и свободно отглеждани кокошки – около 30 стотинки. Най-скъпите яйца – тези с код 0, излизат около 1 лев за брой.
Още детайли чуйте в звуковия файл.Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..
Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..
Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..
Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование. Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а модерните технологии също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на зоологическата..
Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март. Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..