Хората сами няма да могат да се справят. Колкото възрастта е по-голяма, толкова възстановителният период е по-дълъг, отбеляза д-р Глигоров. Той цитира данни от САЩ, че всеки ден, прекаран в интензивно отделение, изисква седем дни за възстановяване.
Д-р Влатко Глигоров предупреждава за дългосрочните последици от прекаран Covid-19.
В момента протичат множество изследвания в центровете за контрол и профилактика на заболяванията в Западна Европа и САЩ, които ще ни помогнат да разберем дълготрайното въздействие на инфекцията извън острата фаза, каза той в предаването „Хоризонт до обед“.
Специалистите от чужбина съобщават за „уникално разнообразие от симптоматика при различните хора, с различен тип имунна система и възрастова граница“, поясни Глигоров. Един на всеки десет пациенти страда от симптомите доста по-дълго от обичайните 2-3 седмици.
„Има лекари, които съобщават, че техните пациенти нямат изменения в рентгеновата диагностика или кръвната картина, но въпреки това не могат да се възстановят и не могат да се върнат към нормалното си състояние“.
Настъпват промени на микрониво, които нарушават храненето и окисляването на тъканите на съответните органи. „И ако човек е имал латентно заболяване, за което той не е знаел, че има такова, то в момента може да създаде непредвидими последствия за него, а при тези, които вече имат диагностицирани хронични заболявания, там нещата са още по-драматични“, коментира д-р Влатко Глигоров.
Той акцентира основно върху хората със сърдечно-съдови заболявания и интервенции, с високо кръвно налягане, с проблеми на черния дроб, със затлъстяване, с инсулинозависим диабет.
Засягането на белия дроб протича по два основни модела, уточни д-р Глигоров. Единият е със субфебрилна температура от порядъка на 37 – 37.4 градуса, който може да продължи месец-два и изтощава имунната система, а пораженията върху белия дроб са непоправими. Другият модел е със силна кашлица, храчки, недостиг на въздух, но този тип клинична картина се повлиява по-добре, а последиците са по-малки.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост ! Това призова в интервю за БНР Стефан Димитров, създател на проекта airbg.info . " Държавата продължава да не иска да купи в София някакви датчици - на техните станции в златния стандарт на Световната здравна организация - и не иска да измерва, и не иска да ни..
Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството. Това препоръча в интервю за БНР специалистът диетолог доц. д-р Мария Николова. Храни се по-малко и се движи повече - така тя формулира добрия баланс, като даде пример с традицията в Австрия да създават навици у подрастващите на по-умерено хранене и по-високо ниво на движение...
Наличието на изкуствен интелект налага да измислим нови дефиниции за това какво е интелект и интелигентност . Това мнение изказа пред БНР Мариана Тодорова, футуролог в Института по философия и социология на БАН. "Open AI направи голяма рекламна кампания 12 дни преди Коледа, в която твърдеше, че се демонстрират способностите на последния..
Изпращаме успешна година за криптопазарите , с над двойно покачване на цената на биткойн. Това каза пред БНР Валентин Михов, лектор за криптопазарите във Финансовата академия. След избирането на Доналд Тръмп се очаква обръщане на 180 градуса на политиката на САЩ и регулаторните органи към този актив , в противовес с рестриктивната..
235 хиляди лева са нужни, за да започне ремонта на читалище „Отец Паисий“ в село Извор. От края на 2023 г. ръководството на читалището по всевъзможни начини се опитва да събере необходимите средства. Събраната сума до момента е около 40 хиляди лева. Кампанията за набиране на средства продължава, така че който желае може да направи дарение от 2..
Изпращаме нелоша година за пазара на труда. Безработицата остава сред най-ниските от началото на промените - 5.16 на сто за ноември. Забавя се ръстът на заплатите, като за догодина се очаква да е от порядъка на 9-10%. Тази картина на трудовия пазар очерта в интервю за БНР Георги Първанов, експерт по човешки ресурси, член на УС на Българската..
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис представи програма за връщане на младите хора по селата и на специалистите от чужбина. Правителството подготвя нова програма със стимули за връщане на младите гърци по селата в пограничните райони, както и за връщане на млади специалисти от чужбина. Това заяви премиерът Мицотакис в интервю за гръцките медии...
Полезното за държавата е да се сформира редовно правителство. Тепърва ще разбираме какво означава Шенген на всички нива. Това мнение изрази пред..
В края на 2024-та година Синдикатът на административните служители "Подкрепа" започна национална кампания под наслов "Нашият глас за отнетия клас!" с..
"Министерският съвет изпълни задължението, което трябваше да изпълни по силата на текст от Кодекса на труда. Трябваше да се изпълни – все още не е..