Ключови булеварди в центъра на София бяха блокирани тази сутрин заради протест на автобусните и таксиметровите превозвачи. Недоволството е срещу подкрепеното от депутатите президентско вето върху промените в Наказателния кодекс, които инкриминират нерегламентирания превоз.
Около 12:00 часа автомобилите на превозвачите се изтеглиха от площад „Александър Батенберг“, където стотици автобуси и таксита блокираха движението за около два часа, като това предизвика сериозни задръствания в района на центъра на столицата.
Към 12:30 часа движението по булевард „Цар Освободител“ вече е нормализирано до улица „Княз Александър Батенберг“ – до сградата на БНБ.
Превозваческият бранш днес излезе на протест с настояването депутатите отново да приемат допълненията в Наказателния кодекс за инкриминиране нерегламентирания превоз на пътници, след като промените бяха отхвърлени с вето на президента, което парламентът подкрепи.
Магдалена Милтенова от Конфедерацията на автобусните превозвачи:
"Очакваме да се приеме Наказателният кодекс. Очакваме всеки да прояви като депутат своята отговорност и всички политически партии да подкрепят нашата инициатива".
Освен от автобусните превозвачи за инкриминирането на нерегламентирания превоз настояват и от таксиметровия бранш. Тяхното недоволство е срещу различни мобилни приложения за извършване на превозни услуги, които ощетяват бизнеса им.
В знак на протест превозвачите спряха обществения превоз на пътници за днес, но по думите им, ако исканията им не бъдат чути, недоволството им ще прерасне в дългосрочен протест.
Ивайло Павлов от Националния съюз на превозвачите:
"Хората са се събрали, защото икономически вече не издържат. Това приложение и тези нерегламентирани превози отнемат една трета от бюджета на шофьорите. Само предупредителен е протестът. По-нататък може да предприемем и по-строги мерки".
По информация от кореспондентите на БНР в Пловдив и Благоевград шофьорите на градския транспорт са протестирали символично с табели, поставени на автобусите.
Превозвачите настояват допълненията в НК, които за нерегламентиран превоз предвиждаха затвор до 10 години и отнемане на превозното средство, да бъдат приети отново.
Сред мотивите за ветото е посочено, че под санкциите на закона може да попадне и т. нар „споделено пътуване“. От бранша обаче са категорични, че целта е единствено инкриминирането на незаконния превоз на пътници и борба със сивия сектор.
Десетки автобусни превозвачи от Благоевградска област се присъединяват към националния протест с искане за наказателно преследване и ефективни присъди на нерегламентираните превози. Почти напълно ще спрат линиите по Републиканската пътна мрежа, а..
Сложна остава ситуацията с горския пожар над село Илинденци, община Струмяни. Силният вятър и високите температури не позволяват огънят да бъде овладян. Вятърът успя да върне пожара буквално на 20-30 метра от щаба. Около 13.00 часа хеликоптерът..
В дупнишкото с. Яхиново миряни изпълниха храма "Св. Петка" за литургията , отслужена от патриарх Даниил и да получат благословия от Негово светейшество. Селото е най-голямото по население в Кюстендилско и досега тук не е идвал владика...
"Репресиите в Русия се увеличават. Стратегията за репресии вътре в страната, срещу руснаците е част от скачените съдове на тази против съседа". Това заяви пред БНР Марияна Кацарова, специален докладчик на ООН за правата на човека в Русия,..
Войната в Газа и информацията за умиращи от глад деца засили антиизраелските настроения в Гърция. Вчера се състоя поредната демонстрация в Атина в защита на Палестина. На остров Самос попречиха на израелски туристи от круизен кораб да слязат и..
Земеделците в Еквадор, които заложиха на какаовите зърна вместо на бананите - най-големия земеделски износ на страната, прибират сериозни печалби заради глобалния недостиг на основната съставка на шоколада и последвалия ценови скок. Какаото вече е..
Гръцките власти предупреждават за поява на лилави медузи, които са опасни за хората. Властите информират туристите за районите, където се появиха лилави медузи. Хотелиерите също информират гостите кои плажове са опасни. Районите на Халкидики,..
Трима души бяха ранени, а около 2000 души бяха евакуирани снощи край южноалбанския град Делвина. Шест села бяха евакуирани, а църква и 10 необитаеми къщи бяха унищожени от пожара. Ройтерс отбелязва, че Балканите са обзети от трета гореща..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на..