Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Людмил Вагалински: Хераклея Синтика е обречена на успех

Започва социализирането на археологическия обект, което ще раздвижи културния туризъм в района

Хераклея Синтика
Снимка: http://www.archaeologia-bulgarica.com/

Разкритите артефакти в античния град Хераклея Синтика са толкова много, че с помощта на дигиталните технологии могат да пресъздадат живота в този древен мегаполис, сринат от две мощни земетресения. Това е напът да се случи - социализацията и изграждането на туристическата инфраструктура ще направят от мястото музей на открито. 

Първите стъпки към по-лесния достъп до Хераклея Синтика вече са факт. В момента се строи път до мястото през село Рупите, тъй като отсечката откъм комплекс „Ванга“ минава през защитена зона и идеята предизвика сериозен отпор.

Личен архив на Людмил Вагалински

Заради строителството на пътя там работата на археолозите не е приключила. При трасирането е открита поредната надгробна плоча на жена с рядко име, което означава бръшлянова, пояснява археологът доц. Людмил Вагалински, който работи на обекта от 2007 г. „Много рядко име, въобще за пръв път засвидетелствано в женска форма.“

Хераклея непрекъснато изненадва специалистите, всеки ден изниква нещо ново и необичайно, твърди доц. Вагалински. „Това „ъгълче“ е контактна зона – най-различни етноси са живели и от тази смес, етнокултурна, се е получило нещо много разнообразно и интересно.“

Община Петрич, която вече е стопанин на обекта, участва с над 2 милиона лева в проекта за изграждане на туристическата инфраструктура на Хераклея Синтика. Проектът е на стойност малко над 8 милиона лева: 

Снимка: Ирина Недева, БНР

Ще може да се социализира досега откритото – това е централната част на Хераклея, площадът и прилежащите сгради. Това е сериозен проект“, коментира Вагалински, според когото е налице огромна перспектива за развитие на културния туризъм в общината.

Това е археологически обект, който е обречен на успех. Самата комбинация от античен град, идеално запазен и незастроен отгоре, с комплекса „Ванга“, с топлия извор и тази хубава природа наоколо, до автомагистрала, при това на границата на три държави, е просто неудържима.“

Екипът на доц. Вагалински вече има зелена светлина да продължи проучването на античния град към хълма, след съгласуване и с Министерството на околната среда и водите заради статута на планината Кожух като природна забележителност.

Още преди две години с помощта на съвременна технология по системата „Лидар“ е направено заснемане, което е потвърдило продължението на града в тази посока.

Снимка: БГНЕС

„Мисля, че сме разпознали акропола на града. Знаехме, че има много сгради, най-вероятно и светилища и е осеяно с предмети и артефакти от целия период на съществуване на града“, разказва още доц. Вагалински.

Досега археолозите са работили в равнинната част. Людмил Вагалински смята, че преди да преминат към хълмистата част, трябва да приключи социализирането на разкритото досега.

Снимка: БГНЕС

„Трябва да бъдем внимателни какво отхапваме и дали ще можем да го преглътнем. Трябва да бъдем коректни към старините и към туристите, към посетителите.“

Интересът към Хераклея Синтика пред последните години се поддържа и от възможността чрез платформата „Археология булгарика“ да се наблюдава онлайн работата на обекта в реално време.

Още за обекта и неговите тайни - в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Павликенско: Села на драстичен воден режим, поредно лято на протести

Община Павликени е пред обявяване на частично бедствено положение заради безводието . Половината села са на воден режим . През лятото към тях ще се добавят и още селища. Основната причина е пресъхването на водоизточниците. Частично решение за пет от селата е да бъде пусната вода по каналите на "Напоителни системи" , която да вдигне нивото..

публикувано на 18.06.24 в 06:52
Елмалъ баба теке

Дервишкият център Елмалъ баба теке - легенди и мистерии

Възможно ли е край Момчилград да се намира гробът на Фатима - обичната дъщеря на пророка Мохамед ? Според преданията на местните хора, това е напълно вероятно. Смята се, че точното място е религиозен център до днешното село Биволяне , известен в миналото като най-голямото средище на дервишите. Този център съществува и днес под името Елмалъ..

публикувано на 17.06.24 в 13:07
Мурад Реджеб

В дебрите на биопринтирането

"Ние разработваме биомастила за биопечатане на човешки тъкани и органи . Работим в посока да си биопечатаме тъкани, човешки, органи – евентуално", обяснява в интервю за БНР Мурад Реджеб, управител на стартъпа "МатриКем". Компанията е започнала проучване в областта на биотъканното принтерно инженерство. "Използвайки собствени пациентски..

публикувано на 17.06.24 в 12:04
Дан Арав и съпругата му Една

Как се възстановява родният дом на Леон Арав в Пловдив

Еврейска фамилия, свързана с Пловдив, възстанови за нов живот историческа сграда на една от централните улици в града "Христо Г. Данов" .   През 1912 година там започва да приема пациенти току-що завършилия медицина във Виенския университет Леон Арав . Талантливият лекар бързо напредва в професията и скоро създава частна болница, която разполага и..

публикувано на 17.06.24 в 11:59
Дойчин Кършовски в Синсинати

Дойчин Кършовски: "Живей дълго, умирай кратко!"

В 50 -ти епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности”  усещане за Америка чрез Дойчин Кършовски, фитнес инструктор, мениджър, автор на няколко книги и филми за здравословния начин на живот.  Правилно дишане, достатъчен сън, движение, профилактични прегледи, за да не ни изненадват болестите - няколко от тайните на дълголетието. "Мотото на..

публикувано на 17.06.24 в 10:47

Кубчето на Рубик като учител

Между двата рекорда (на човека и машината) протече срещата на Ерньо Рубик с българските му фенове. Разказът му бе провокиран от въпросите. " Много ми харесва, когато видя завършената комбинация по всички страни. Това е най-красивият етап. Постигнали сте целта. Отнема време, но пък аз не съм шампион и не съм тренирал скорост. Бързото..

публикувано на 15.06.24 в 13:30
Доц. Любомир Методиев, доц. Борис Цанков и доц. Дочо Дочев

Трима български учени за тайните на Ледения континент

Още през първи век Птолемей е вярвал, че цялата суша на Земята е разпределена симетрично. Следователно щом има земи на север, то има земя и на юг. В много стари европейски карти тази земя е изобразена хипотетично, а мореплавателите все повече се доближавали до нея.  Южната земя е била открита в началото на 19 век. От тогава тя привлича все..

публикувано на 15.06.24 в 11:09