Законът за запрещението съществува от 1949 година и оттогава не е бил променян. Той засяга хората с вродени интелектуални затруднения или придобити като заболяване впоследствие. В този смисъл да попадне в рамките на този закон, отменящ всички граждански права, е заплашен всеки един от нас, тъй като никой не е застрахован от това един ден да бъде диагностициран с умствено заболяване.
От години фондацията „Николай Чудотворец“ в Добрич се бори за внасянето на законопроект, който да осигурява на тези хора подкрепа и правото на личен асистент и да отмени тяхното изчезване от картата на свободните хора. За съжаление законопроектът така и не е стигнал и до ден днешен до пленарна зала по ред политически причини.
Седем са делата в България, при които съдилища са отменяли запрещението на даден човек, шест от тях са с решение на Окръжния съд в Добрич и те се разглеждат от бъдещите юристи като прецедент в правната история на страната ни.
България ратифицира Конвенцията на ООН за правата на хората с умствени увреждания, според която тези с психична болест или умствена изостаналост не могат да бъдат поставяни под запрещение и трябва да са равнопоставени пред закона, наред с всички останали граждани. Това означава, че от април 2012 година страната ни е в противоречие с този Международен акт, тъй като у нас все още функционира създаденият преди повече от 70 години Закон за запрещението. С тези думи започва репортаж по темата от юни месец 2017 година. Три години по-късно за съжаление нищо не се е променило, Законът за запрещението продължава да съществува в стария си вид, а България да не спазва цитираната конвенция на ООН. Това, което не се е променило също, е и желанието на председателя на фондация „Николай Чудотворец“ Мария Методиева да продължи борбата си и един ден Законопроектът за подкрепа и помощ на лицата с умствена изостаналост да влезе за обсъждане и гласуване от родните ни депутати. Колкото и странно да звучи в нашата демократична страна все още е допустимо човек да съществува само по документи и физически и това, по думите на Методиева, е крайно време да се промени. Затова и от тази седмица фондацията започва поредната си кампания в тази посока, която тръгва от техния социален проект „Чудната градина“. Там работят и лица с отменено запрещение.
Около 7 000 са лицата, поставени под запрещение в България, като за тях все още няма точен регистър.
Кампанията за премахване на запрещението и въвеждането на подкрепеното вземане на решение се реализира от Българския център за нестопанско право и от Българската асоциация за лица с интелектуални затруднения, както и от всички въвлечени самозастъпници и организации на и в подкрепа на хората с увреждания.
На хиляди хора с интелектуални затруднения и психично-здравни проблеми не се позволява да участват в обществото. Не им се разрешава да работят, да се женят, да разполагат със средства, да са свободни. Това се нарича запрещение.
Конвенцията за правата на хората с увреждания на ООН, ратифицирана от почти всяка държава по света, изисква всички форми на запрещение да бъдат отменени.
За да подпомогнете кампанията „Родени готови“, можете да посетите страницата на „Чудната градина“ във фейсбук.
Репортаж на Мая Щърбанова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Съветът за електронни медии одобри предложения от генералния директор на Българското национално радио нов състав на Управителен съвет на медията. В него влизат Анна Хаджиева, София Владимирова, Даниел Спасов и Димитър Абрашев. Анна Хаджиева е била член на Съвета за електронни медии и Комисията за регулиране на съобщенията. Била е и част от..
В Турция пожарите в северозападната провинция Бурса и северната Карабюк все още бушуват, заяви министърът на земеделието и горите Ибрахим Юмаклъ. В северната провинция Карабюк голям горски пожар бушува от пет дни. Евакуирани са хора от 19 села. Три самолета и 16 хеликоптера се борят с огъня в района при трудни условия. За първи път в югоизточната..
Екипи на пожарната продължават да гасят огъня, пламнал снощи в складова база за вторични суровини в сливенското село Чинтулово. В помещението са се съхранявали голямо количество автомобилни гуми. За потушаването на огъня се борят шест екипа на противопожарните служби от Сливен, Нова Загора и Твърдица, които не позволяват пламъците да..
Потребителската кошница е поевтиняла за една седмица с 2 лева - от 101 на 99 лева. Това обяви председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов, като отбеляза, че причините са сезонни: "Това обаче не се дължи на някакъв процес на дефлация, изрично подчертавам. Дължи се на сезонни колебания, които са..
България е готова да сподели своя опит от преговорния процес по пътя към ЕС, обяви премиерът Росен Желязков пред председателя на молдовския парламент Игор Гросу в Кишинев. Желязков допълни, че "страната ни може да бъде надежден партньор в този процес, който изисква сериозна институционална подготовка и устойчив политически ангажимент". В..
Простреляният мъж в монтанското село Лехчево е без опасност за живота. Извършителят, който в последствие се е самоубил, е криминално проявен. Не е имало изстрели срещу полицаи. Окръжният прокурор и директорът на полицията в Монтана дадоха брифинг, за да изнесат точна информация по случая. Водят се действия по разследване за опит за..
40 000 лв. са необходими за поставянето на бюст паметник на българския революционер Стефан Караджа в румънския град Тулча, съобщи директорът на НСОРБ Теодора Дачева в интервю пред БНР. Тя призова за подкрепа българските общини и да се включат в инциатвата. Кампанията за събиране на средства е започнала от 2024, а инициативата е на..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..