Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Декември без отпадъци“ или как да пощадим природата в празничния месец

Снимка: Ани Петрова

25 неправителствени организации започват кампанията „Декември без отпадъци“. В социалните мрежи ще се появят статии и съвети как да се намалят отпадъците през празничния месец.

Това е месецът, в който всеки от нас може да се замисли как поне нещо да спести на природата като отпадък, каза пред БНР Данита Заричинова от Екологично сдружение „За Земята“. 

Кампанията цели да провокира малки стъпки към по-малко отпадъци.

„Например в началото на месеца хората започват да украсяват домовете си, което може да се случи изцяло с естествени материали. Клонки, шишарки. Всичко, което може да украси къщата ти, без да купуваш украса, която е създадена на хиляди километри от нас и след това лесно ще стане отпадък.“

Около празниците е добре да се замислим и колко хранителни отпадъци изхвърляме. Пазаруването може да се планира по-добре, подчерта Данита Заричинова.

Инсталация на екоактивисти в шведския град Малмьо, озаглавена „Черният петък убива“. 27.11. 2020 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Има огромен натиск от страна на супермаркетите. Навсякъде има промоции. Добрата практика е да си направиш списък, преди да пазаруваш, да не ходиш гладен и да не се заглеждаш във всички промоции, защото това най-често води до последващо изхвърляне на хранителни продукти.“

Можем да пропуснем и опаковките при купуването на подаръци. „Винаги можеш да опаковаш доста интересно и различно, отново с материали, които можеш да намериш вкъщи и да преизползваш. Ние ще публикуваме в социалните мрежи малки идеи.“

Винаги можеш да подариш преживяване, което няма материална форма, вместо да купиш нещо, което след това ще бъде изхвърлено, допълни Данита Заричинова. „В нашето семейство от години си купуваме само книги, без да ги опаковаме.“

Неправителствените организации, които застават зад кампанията, очакват да вдъхновят и фирми да се включат в нея.

В нашата кампания участват малки бизнеси, местни, изцяло насочени към продукти, които заместват пластмасата за еднократна употреба. Всички останали ще се радваме да бъдат мотивирани от нашата инициатива, да мислят в дългосрочен план, не само като реклама за един месец.“ 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Грийнпийс": COP29 не оправда очакванията

Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..

публикувано на 30.11.24 в 11:00

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51