Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдба на бездомник в студените месеци (Видео)

Стоп кадър от видео репортажа на Ася Пенчева

Ограниченията заради коронавирусната инфекция засегнаха бизнеса, образованието, културата и възможностите ни за живо общуване. Тъй като няма начин да се степенува коя сфера на живота ни е най-пострадала, ще прибавим към списъка с поражения една голяма група от хора - бездомниците.

В зимните месеци грижата за бездомниците в Русе е основно на Червения кръст. Повече от 10 години трапезарията, направена в имот на организацията, е отворена за хората, на които животът им така се е стекъл. Получаваха и баня. Услугата "баня" - това, което ние имаме в другия край на коридора, за тези хора е буржоазен лукс, който през зимата заменя Дунава.

Понеже тази година всичко е различно, бездомниците нямат нито топла храна всеки ден, нито баня. Такива са ограниченията - хората да не се хранят заедно и да не събират на близко разстояние. Топлата храна е заменена с консерви, които трябва да им стигнат за седмица - боб с наденица, русенско варено, пастет, скумрия, сандвичи и една супа. В пакета има и дезинфектант с маска.

"На човек по два сандвича се пада. Слагаме кашкавал и салам, и другото от предния ден пакетирано, супа има - по една супа, в ресторанта са я нагласили, готова, пакетирана, ние само я даваме", каза доброволка от БЧК.

Миналата година общо 48 души са търсили помощ.

Здравко е един от бездомните хора, има увредено зрение:

"Мен ме познава целия град и като рибар, и като строител, бях 15-17 години в Русия, казват ми Здравко руския".

Здравко е загубил жилището си след развода със съпругата си. Поне от 10 години е бездомен.

"Имам познати, като вървя по центъра все някой ми дава някоя стотинка. Аз мога и да прося - нито крадеш, нито мамиш, нито лъжеш. Има хора, които дават, има хора, които не дават, ти не можеш да го хванеш за гушата и да му каже - дай ми".

Васил разказа, че е бездомник от много години. Останал на улицата след семейни проблеми. Работил цял живот в БДЖ.

"Съкратиха ме, на 60 години кой ще те държи на работа, кой те иска на работа. Където и да отида като чуят ЕГН казват - ние ще ти се обадим".

Панайот е благодарен, че получава храна. Разболял се, останал и без дом.

"Имам един приятел, който казва, че не съм работил като поп и казанджия. Уменията ми са много, работил съм какво ли не - най-главната ми професия е майстор хлебар".

Доброволците от Червения кръст са хората, които помагат на бездомните. Антоанета Ябанозова ги организира:

"Това са хора над правилата, те не обичат да спазват правила, нормално е, ние го приемаме, не ги съдим, напротив - уважаваме тяхното желание да имат такъв начин на живот. Мъчим се с каквото можем да ги подпомагаме, но е факт, че те наистина имат нужда от помощ, някои не си го признават, но те има нужда от помощ. Имаме доста нови лица, днес имаме трима нови и вчера трима - 6 нови".

Чувствителността ни към бездомните някак се притъпи в последните години. Тази година всичко е различно. Ресторантите, чийто персонал заделяше по къшей хляб и чиния с яхния за един-двама клетника, са затворени. Работим хоум офис, но не бива да оставяме щедростта ни също да е хоум офис, защото на улицата има хора. Като Здравко, Васил, Панайот и съпругата му.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30