Еврокомисарят за разширяването Оливер Вархеи поиска от Република Северна Македония да положи допълнителни усилия и да разбере загрижеността на България, за да се намери решение, приемливо и за двете страни, съобщава македонският сайт „Сакам да кажам“.
Вархеи каза на вчерашното заседание на комисията по външната политика на Европейския парламент, че това е „въпрос на политическа воля, ангажиране и решимост“ и изрази готовност от страна на Европейската комисия да помогне за намирането на решение. Еврокомисарят предупреди, че все по-малък е шансът Република Северна Македония и Албания да започнат преговорите за присъединяване с ЕС тази година, посочва БТА.
В публикуван днес анализ на изданието „Политико“ по повод една година от работата на ЕК под ръководството на Урсула фон дер Лайен се казва, че много дипломати обвиняват Вархеи, че е много мек към София по въпроса за българската блокада на Македония. Все пак повечето смятат, че главният проблем е, че Европейската народна партия не е достатъчно твърда към Бойко Борисов, чиято партия ГЕРБ е член на ЕНП, пише македонският сайт, като цитира „Политико“.
Бившият македонски премиер Владо Бучковски ще бъде специален пратеник на македонското правителство за България, съобщи агенция БГНЕС. Задачата му в София ще е да договори съгласие по споровете за езика и общата история, така че да отпадне..
Реакцията на ДПС на Доган не може да разклати управляващата коалиция. Това може да стане само при силно противоречие между двете водещи фигури в нея Делян Пеевски и Бойко Борисов. Това прогнозира комуникационният експерт от "БОЕЦ" Весислава..
Председателят на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски обвини ДПС-ДПС, че рекетират управляващите за постове срещу подкрепа за кабинета. "Безгласни деребеи. Те си избраха тази унизителна роля. Те дори не са патерици, някакви клечици или не знам какво..
И през 2024 година продължава тенденцията за масово служебно разпределение на хората в частните пенсионни фондове – близо 100 000 души, сочат данните на Комисията за финансов надзор за миналата година. Това са 90% от общия брой новопостъпващи..
Брегозащитните съоръжения на залива "Болата" са в силно разрушено състояние, констатира проверка, извършена на 21 февруари. Тя беше назначена от областния управител след поредица от сигнали на местната общност и Сдружение "За туризма на Калиакра". В..
Българският лекарски съюз и сдруженията на държавни, общински и частни болници поискаха да отпадне механизмът за контрол върху разходите за болнична помощ, заложен в проекта на бюджета на Здравната каса за тази година и заплашиха с протести...
Комисията за енергийно и водно регулиране задължи трите електроразпределителни дружества да компенсират всички реално засегнати и изрядни битови клиенти заради прекъсването по коледно-новогодишните празници. Това става ясно от съобщение на регулатора..
Мартенски базар организират днес и утре майките на деца със специални образователни потребности в Силистра. Каузата отново е свързана с ремонт на настилката и организация на двора на Центъра за специална образователна подкрепа в града. На..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...