Фестивалът започва неслучайно на 10 декември, защото това е Международният ден за правата на човека, а организатори са Балканският документален център в София, подкрепен от фондация „Конрад Аденауер“ и Чешкият културен център. Лентите ще са достъпни на платформата www.documental.bg, а местата за всеки филм ще са ограничени.
Организаторите казват, че избраните филми са в отговор на събитията в страната, Европа и света, като представят едни от най-наболелите теми днес – борба против корупцията и дискриминацията, мечтата за социално равенство и равноправие на половете.
Откриването ще е с швейцарско-мексиканската копродукция „Радиомълчание“, а в програмата са още номинирания за „Оскар“ филм „За Сама“, „Процесът Олег Сенцов“, „Навални в опозиция“, „Епицентър“, „Море от сенки“ и „Българска мечта”.
Последният е един по-нестандартен поглед към различията между социалните системи и стандарти на живот на две държави от Европейския съюз. Филмът проследява историята на Петра Каленба – германка, която решава на 65-годишна възраст, че иска по-качествен живот и идва в България, защото пенсията от 700 евро в нейната родина не ѝ стига, но у нас ще живее доста прилично.
Филмът „Българска мечта“ е копродукция между Сърбия, Хърватия и Босна и Херцеговина и е заснет тази 2020-а година.
„Банкси, най-търсеният" е друга любопитна лента, която публиката ще има възможност да види. Кой е Банкси? И има ли значение? са въпросите във френския филм с опит за отговори в продължение на 82 минути.
„Това е „нулево“ издание на фестивала „София Документал“, коментира в „Хоризонт до обед“ директора му режисьора Мартичка Божилова:
„Възприемаме го като пилотно издание в тази ситуация. Тези филми, които включихме, освен че са едни от големите шедьоври, носители са много награди за кино, са обединени на социалната тематика, която е и темата на доброто кино“.
Божилова поясни още, че ще предложат на зрителите срещи с авторите на филмите – топ режисьори в света, но и с вдъхновители, които искат да променят света.
Във фестивала „София Документал“ място намира и филмът „Отвъд океана“, който разказва за едно специално училище във Филипините. В него млади жени се обучават не просто за домашни прислужници, а как да не се разплачат, докато работодателят им се кара или дори им удря шамари.
Персонажите на режисьорката Сън-а Юн са част от 10-те милиона филипински работнички, които изкарват прехраната си в чужбина, а филмът представя една нова гледна точка към емиграцията и трудовата експлоатация.
Още можете да чуете от репортажа на Светослава Кузманова - в звуковия файл.
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..
На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...
Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България". На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев. Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..
"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..
На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..