Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инж. Мирослав Маринов: Да има стимули за стопанисването на гора в земеделски земи

Агенцията по горите ежегодно инвентаризира самозалесили се гори, как да ги ползват обаче решават собствениците

Снимка: Pixabay

През тази година 200 хиляди декара земи са променили предназначението си и са се превърнали от земеделски земи в гори.

Лесовъди и природозащитни организации се опасяват, че законови неуредици допускат изсичането на дървета в милиони декари земеделска земя, която през годините не е била обработвана и се е самозалесила.

Има една територия от 114 хектара – тези площи имат характеристиката на гора, но са гора върху земеделска територия. Агенцията по горите и всички лесовъди имат най-голямото желание като гора да се запазят“, каза за БНР директорът на Изпълнителната агенция по горите инж. Мирослав Маринов.

След като експертите огласиха този проблем, от Агенцията оповестиха, че инвентаризация се прави на всички гори, включително и на тези в земеделски земи.

При тази инвентаризация трябва да се установи състоянието на ресурсите и да се изготви тяхната оценка, поясни инж. Маринов в предаването „Преди всички“.

Всички самозалесили се земеделски земи, които имат характеристиката на гора, се инвентаризират ежегодно, увери той.

„Ние им правим оценка на тяхното състояние – установяваме площта, възрастта, височината, вида на дървесния вид.“

След като се инвентаризира като гора, за да се прекатегоризира земеделска територия в горска такава има процедура, завършваща с акт на министъра, уточни Мирослав Маринов. Процедурата е безвъзмездна.

През тази година министърът е подписал заповеди за промяна на предназначението от земеделски в горски територии на над 210 хиляди декара гора в земеделски територии.“

Снимка: БГНЕСИнициативата трябва да бъде на собственика. След инвентаризацията на самозалесилите се земеделски земи и уведомяването на собствениците им, те разполагат със срок, в който да уведомят Агенцията по горите как ще стопанисват собствеността си – като земеделска или като горска територия.

Законът не работи, а процедурите формални, смятат експертите.

Инж. Мирослав Маринов потвърди за наличието на противоречива съдебна практика, която лишава контролиращия орган от контролните му функции. Той даде „лош пример“ от община Малко Търново на територията на Природен парк Странджа, където били отсечени дървета на горска площ от 200 декара. От регионалната дирекция по горите в Бургас си свършили работата, написали над 70 акта за нарушения, но всички те са отпаднали в съда.

Трябва да мислим за някакви стимули, категоричен е инж. Маринов. По думите му една територия трябва да може да се ползва устойчиво като гора и това да носи приход на собственика й.

Една територия, заета с гора, носи доста по-голям приход, отколкото да се получи една субсидия за пасище. Еднократно, за тази година може да е някаква сума, но ние говорим за едно дългосрочно, устойчиво стопанисване на тези територии“, коментира той пред „Хоризонт“.

И според неправителствените организации единственият шанс да спре изсичането на самозалесилите се терени, някои от които са всъщност 40-50 годишни сериозни гори, е държавата да стимулира финансово стопанисването на гора. Иначе изкушението на лесните и бързи пари от евросубсидии за пасища винаги ще бъде на дневен ред. 

Повече детайли - в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Моето семейство и други животни"… Разкодиране на междувидовото общуване

Изкуственият интелект може да помогне на хората да разберат животинските езици, но не и да ги преведат , смятат изследователите от "Земни видове". Зад лабораторията с нестопанска цел стоят дарители като съоснователя на LinkedIn Рийд Хофман и семейната благотворителна организация на покойния вече съосновател..

публикувано на 15.02.25 в 13:32
Натали Петрова - Банско Филм Фест

В София започва кинопанорама на италианското планинарско кино

В София започва традиционната кинопанорама на италианското планинарско кино „Истории от планината" в цели 3 филмови вечери. На 11, 12 и 13 февруари от 19:00 часа в Дома на киното ще ви представим подбрана селекция от 12 италиански филма - едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и планинарското кино. Трите филмови..

публикувано на 10.02.25 в 08:32
Ася Пенчева - Исландия

Исландия - там, където човек би се върнал отново и отново!

Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..

публикувано на 03.02.25 в 09:35

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...

публикувано на 28.01.25 в 05:21
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..

публикувано на 27.01.25 в 11:05
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57