Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Романът „Не се казвам Мириам“ - разказ за изпитанията на жена от ромски произход

Снимка: Издателство „Колибри“

С наближаването на коледните празници идеята за подарък на хубава книга винаги е добра. Съвсем наскоро излезе от печат романът „Не се казвам Мириам“ на една от съвременните шведски писателкиМайгул Акселсон е автор на осем романа и няколко документални книги. Завършила е журналистика в Стокхолм и е практикувала професията години. Работила е като репортер в няколко шведски вестника. Често пише за проблеми в третия свят, за детската проституция и за бедността. Дебютният ѝ роман излиза през 1997 година и е със заглавие „Далеч от Нифелхайм“. У нас става известна с романа си „Априлската вещица“, удостоен с три награди и преведен на 25 езика. След „Априлската вещица“ Акселсон става и световно популярна. 

В романа си „Не се казвам Мириам“ писателката ни превежда през живота на жена от ромски произход, която преживява ужаса от Втората световна война и оцелява в лагерите на смъртта“, каза преводачът на романа Радослав Папазов. 

Героинята и брат ѝ Диди са изпратени в ромския лагер в Аушвиц, където се сблъскват с жестокостта в лагера и с д-р Менгеле. 

„Романът се развива едновременно в няколко етапа от живота на главната героиня и ни представя както ужаса на войната, тази най-потресаваща част от историята на Европа, така и живота в Швеция след войната. Авторката задава въпроса до каква степен е било толерантно шведското общество към малцинствата и по-специално към ромите в годините след войната въпреки опита на цяла Европа с расизма и ксенофобията само от няколко години преди това, довели до тази най-голяма катастрофа в историята на Европа“, допълни Папазов. 

Романът „Не се казвам Мириам“ е написан след много сериозно проучване и работата на Майгул Акселсон като журналист в продължение на доста години е била от голяма полза. Самата тя се срещна с българската публика тази седмица виртуално, като пряката връзка с Швеция беше осъществена от издателство „Колибри“, което публикува книгата у нас. 

Майгул Акселсон каза във видеовръзка с българската публика: 

Всички пазачи и лекари от концлагерите Аушвиц и Равенсбрук, както и д-р Менгеле, който също е споменат в книгата, са отразени според документите, които съществуват, историческите документи за тези лагери, така че там не е добавено нищо към жестокостите, те са достоверни“.  

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05

Емануил Иванов с дебютен албум за Naxos

Младият български пианист Емануил Иванов  гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos.  Интегралът има за..

публикувано на 06.02.25 в 18:41

Зимно издание на фестивала "Алегра" представя "Проектът Бетовен"

По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..

публикувано на 06.02.25 в 17:16
Лазара Златарева

Лазара Златарева или кака Лара, както с любов я познаваме: Театърът дойде при мен по естествен начин, както и телевизията

Лара, която е по-известна като кака Лара, е всъщност актрисата Лазара Златарева . Тя играе в театър "Българска армия", но е и PR на театъра. Златарева е гост в поредицата "Магия на театъра ". "Детската мечта не е била да съм актриса, защото от съвсем ранна възраст имах непрестанен досег с театъра и мислех, че е съвсем естествено , че това е..

публикувано на 05.02.25 в 14:48

Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерта "Любов и драми"

В петък - 7 февруари, от 19 часа в зала "България" Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерт, който носи вълнуващото наименование "Любов и драми". Диригент е Константин Илиевски. "Любовна магия" е една изключително драматична история. Ние я изпълняваме с присъствието на солист. Ще се пеят всички арии. Те са във фламенко стил...

публикувано на 05.02.25 в 10:03

“Макбет“ от поредицата “Опера в киното“

Продължават прожекциите от втория сезон на поредицата “Опера в киното“, в която имаме възможността да гледаме избрани нови продукции, представени през последните години на някои от най-престижните европейски оперни сцени. Ще напомня, че през първия сезон гледахме операта “Мадам Бътерфлай“ с Барно Исматулаева от фестивала в Брегенц, “Травиата“ със..

публикувано на 04.02.25 в 17:51

"Пепеляшка" от киносезон 2024/2025 на "Ковънт Гардън"

2025 г. започна с прожекции на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев – приказният спектакъл, на който публиката в Лондон се е наслаждавала в театъра от 3-и декември до 16-и януари. Традиционно тогава се играе “Лешникотрошачката“, но този сезон продукцията почива и можеше да се гледа само на запис в киносезона, а по време на коледно-новогодишните..

публикувано на 04.02.25 в 16:29