В средата на ноември в „Хоризонт за вас“ ви разказахме за бедстващо възрастно семейство от Велико Търново, което живее с под 200 лева на месец. Историята на Роза Георгиева и Александър Александров трогна десетки българи в страната и чужбина, които изпратиха пари и хранителни продукти на семейството, с които да изкара спокойно зимата. Продължението на историята разказва кореспондентът на БНР Здравка Маслянкова.
„Ние сме на 70 години. На хляб с вода сме. С моята пенсийка като платя тока и водата, като платя и стария джиесем, като платя всички разходи, ни остават под 100 лева за двамата. На хляб и вода сме“.
Тази думи на Роза Георгиева от Велико Търново трогнаха десетки българи. В предаването „Хоризонт за вас“ на 13 ноември Роза Георгиева разказа за битката за оцеляване, която води със съпруга си Александър Александров. Бедстващото семейство разчита само на пенсията на Роза Георгиева, която е под 200 лева.72-годишният Александър Александров не отговаря на условията на държавата да получава социална пенсия. Семейството е водило дела, писало е до европейските институции, но не може да излезе от кризата“.
„Това е грехота. Две години ние се борим, водим не борба, война водим да остане жив този човек. Това е човек, има европейски директиви за животните да живеят хуманно, ами за хората?“
Този реторичен въпрос отправи преди месец в ефира на „Хоризонт“ 69-годишната Роза Георгиева. Отговор не получи, но отключи добрина и съпричастност от близо и далече. Много хора се свързаха със семейството на Роза и Александър и им помогнаха с пари и хранителни продукти. Осигурени са и дървата за отопление през зимата. Ще имаме различни и благодатни рождественски празници, разказва днес Роза Георгиева:
„За първи път от много години насам ще ги посрещнем по-добре с храна на трапезата и сме много благодарни първо на божията милост и на всеки, който се докосна до нас, защото ние сме стари хора, останали бедни в живота, но сме духовно богати хора“.
При първата ни среща през ноември Александър Александров не излезе, защото от глад нямаше сили да стане от леглото. Днес Роза и Александър ме посрещат в дома си в старо Търново, малък, чист и спретнат. Канят ме да седна на клатещ се стол, подарен им от съсед, който се канел да го изхвърля. Столът е подпрян от счупен портативен чернобял телевизор, а на нощното шкафче до двете библии е поставен пакет с хляб. На дивана до двамата възрастни съпрузи са пакети с брашно, бисквити, храни, донесени от добри хора. Ще изкараме спокойно зимата, казва Александър Александров и разказва за срещите с добрите хора, които се отзовали след репортажа:
„Просто ни поднесоха тези хранителни продукти и ние изпаднахме в радост, щастие, защото за първи път ни се случва. Те стояха в недоумение, гледаха. Ние сме стари хора и се почувствахме изведнъж възвисени в облаците. Смятаме, че българинът винаги е подавал ръка на другия българин. Това е голяма помощ за нас. Казваме благодарим много, от сърце ви благодарим!“
Историята на бедстващото възрастно семейство от Велико Търново трогна и българи, живеещи в чужбина, отзоваха се дарители от София, Шумен, Горна Оряховица и Велико Търново. Тези хора ни помогнаха, за да оцелеем, споделя с благодарност Роза Георгиева:
Всяко нещо, дори и най-малкото е много, безкрайно много. За нас храната е живот, право на оцеляване. Не може да се живее двама човека с пенсия под 200 лева. Грехота е, Бог вижда. За нас това е едно спасение и сме благодарни на Бог и на всеки, който се е докоснал до нас, до нашата тъга, до нашата мъка на душата. Бихме искали да изпросим божията милост да благослови всеки човек, да му даде живот и здраве, здраве и спасение, успех и благополучие. На многая, многая лета!“
„За 2021 година си пожелавам здраве и спасение. Пожелавам си също дано да взема някой ден пенсия“, казва Александър Александров.
„Толкова ли много иска Александър от този живот, една пенсия от 132 лева и 74 стотинки му отказаха. И е редно Европейската комисия да определи някакъв екзистенц-минимум на всички европейци. Просто не може, разберете го“, допълва Роза Георгиева.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..