Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кризисният център „Търновград“ - подкрепа и подслон за жертви на насилие

| обновено на 31.12.20 в 16:40
Снимка: Здравка Маслянкова

Месеците на социална изолация доведоха да нарастване на случаите на домашно насилие. Не са малко и възрастните хора, изпаднали в риск, тормозени от децата си за пари и за имоти. 

Какви са трудните съдби на жертвите на тормоз и на трафик и каква е подкрепата, която получават в кризисния център във Велико Търново?   

Жени, малтретирани от мъжете си, мъже, жертва на трудова експлоатация, възрастни хора, оставени на улицата от децата си. Това е съдбата на хората, намерили подслон и грижа в кризисния център във Велико Търново. 

От пет месеца кризисният център „Търновград“ е спасението на 53-годишната Рени

„От Чехия дойдох. 6 години бях там. Имах брак. Обаче се разболях и започнах да му тежа и си намери друга. Дълго време, две години някъде, поддържаше връзка, а пък неговата майка много лошо направи с мене. Прибрах се, защото не можех повече да понасям. Да ви кажа – нищо не искам. Искам да оздравея“. 

Рени е с няколко инсулта, претърпяла е мозъчна операция, сега се лекува от онкологично заболяване. За няколко дена около Коледа Рени напуснала кризисния център, отишла при мъж, в когото се влюбила от контакти в социалните мрежи. Били няколко вълшебни дни, но той я оставил на улицата. Близките ѝ не я приютили, дъщеря ѝ от Франция потърсила подкрепа в кризисния център, където отново приели Рени. 

Доверие, подкрепа, подслон, социална и медицинска грижа предоставя кризисният център „Търновград“ на жертвите на насилие и на хората в риск, разказва управителят на центъра Наталия Петкова: 

„Една жертва на насилие или на трафик много трудно потърсва помощ. Първо причината е от страх, трудно споделя, трудно изгражда доверителни отношения с човека отсреща. Най-важното в нашата роля е първо да овладеем кризисната ситуация, да стабилизираме емоционалното състояние и чак тогава да започнем да работим, да им бъдем полезни и да им помогнем“. 

62-годишният Митко е първият обитател на кризисния център във Велико Търново, където е от близо половин година. На негово име се водят десетки фирми с луксозни автомобили и с милиони задължения към държавата. Сериозно е затънал финансово и дължи хиляди за актове на скъпите коли, които притежава на хартия. Станал и жертва на трудова експлоатация в чужбина. Работил много като общ работник в пицария и дискотека, живял като скот в мазе без санитарен възел, работодателят му го оставил без документи, пребивал го. Спасили го властите, потърсени от съсед на бившия му работодател. А от кризисния център във Велико Търново помогнали на Митко с издаването на нова лична карта. 

„В Белгия отидох, само и само да оправя очите, защото бях закъсал с очите, но станаха така нещата, че не случих на работодател и ме прибраха емиграционните там. Бях близо една година в кризисен център в Антверпен и оттам чрез емиграционните в София и от София тук. Бях подложен на физическо насилие от самия работодател от време на време, българин беше, не е заключвал, биеше хората. Направих си две операции на очите с помощта на хората от кризисния център в Антверпен“, разказва Митко. 

40 жертви на насилие, сред които и две деца, жертви на трафик, и хора в риск са намерили подкрепа от август до сега в кризисния център „Търновград“. Насилието се увеличава в месеците на изолация, но много от хората, подложени на физическо или вербално насилие, се връщат при насилника си, после пак идват при нас, коментира Наталия Петкова: 

„Това е много типично за жертвите – зависимост от финансови възможности, ако има и деца, няма как да се справят, защото ние сме временна услуга, осигуряваме подкрепа, подслон, но трябва бързо да се стегне, да си стабилизира емоционалното състояние и да търси как да продължи живота си напред. При нас в момента са настанени 13 човека – мъже и жени, имаме и майка с две деца, тя преди коледните празници си тръгна, защото се върна бащата на децата ѝ и ще полага грижи за тях. Хората, които са жертва на насилие, са имено от най-близките си – роднини или членове от семейството“. 

Силвия Боянова е социален работник от три десетилетия. Сега работи в кризисния център и споделя, че най-голямата ѝ болка е насилието, упражнявано върху възрастните хора

„Все още ме потриса и мисля, че и занапред ще продължи, мъката на хората от насилието, което е упражнено върху тях от най-близките им същества – техните деца. Възрастни хора с по две, с по три деца, с внуци, за които са полагали неимоверни грижи, възпитали са, изучили са ги и в един момент тези хора буквално са изхвърлени на улицата. Моята собствена кръв да се обърне срещу мен, да ме бият, психически да ме тормозят и накрая да ме изхвърлят на улицата от собственото ми жилище и никой да не иска да ме погледне“. 

С такава съдба са няколко от възрастните жени в риск, намерили подслон и спасение в кризисния център във Велико Търново. Сред тях са 74-годишната Костадинка и 66-годишната Краси, която е с ампутиран крак: 

„От 22-ри октомври съм, понеже оставих къщата, преписах я на децата си и те я превзеха и ми стана много обидно, нито съм разговаряла с тях и се принудих и си казах, че е по-добре да дойда в дом, отколкото… Аз в дом съм израсла, в дом за сираци и тук съм много доволна и си викам – така си определих съдбата, че ще си изкарам в дом старините. Тук, ако може, да си стоим, много доволно ще бъде, ама както чуваме отзивите, няма да стане“, разказва Костадинка. 

„Тук намерих всичко, което ми липсваше три години и половина – социална среда, хора, с които да общувам, добро отношение. Просто не искам да притеснявам дъщеря ми и това е най-доброто. И една усмивка от сутринта като видиш на вратата като дойдат от персонала, просто ти сгрява сърцето“, споделя Краси. 

26-годишната трудотерапевтка Мартина Бакърова е едно от момичетата от персонала на кризисния център във Велико Търново, което повдига духа на хората с трудна съдба

„Работя на първо място като техен приятел. Приятел, който влиза в тяхното положение и опитвайки се да ги разбера максимално, за да мога след това да върша своята работа. Моята работа е трудотерапия от чисто занимателна дейност с цел да запълват свободното си време с нещо полезно, развлекателна дейност, изобщо дейност, която да ги накара малко или много да се усмихнат и по някакъв начин за определено време да забравят нещата, които ги тревожат и мъчат“. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
река Струма

Кюстендил може да възстанови водохващането при Хайдушкия извор над река Струма

Обсъжда се възстановяването на водохващането при Хайдушкия извор над река Струма. Миналата седмица кв. Герена беше без вода близо 100 часа, както и други части на Кюстендил и няколко села. Към Общината е създаден ВиК съвет от трима специалисти, за да се реши проблема с нарушеното водоподаване за града и 70-те села в района, каза кметът инж.Огнян..

публикувано на 28.07.25 в 10:46
Акрополът на Линдос на остров Родос.

Протест срещу израелски туристи на остров Родос

Напрежение възникна на остров Родос заради протести срещу израелски туристи. Круизен кораб с израелски туристи се очаква да пристигне днес на пристанището на остров Родос. Местните жители се събират на протест. И заявиха, че не желаят израелски граждани да посещават Родос, докато не прекратят войната в Газа, където деца умират от глад...

публикувано на 28.07.25 в 10:43

ПСС: Туристите в планините да са особено внимателни заради пожарите

Заради пожарите туристите, избрали планините и планинските ни курорти, трябва да са особено внимателни в поведението си. Това съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба на БЧК. Планинските спасители апелират да се следят препоръките на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във връзка с бушуващите пожари...

публикувано на 28.07.25 в 10:32
Мирослав Рашков

Ще съдят за тероризъм подпалвачите на пожарите във Велико Търново и Сливен

За тероризъм ще съдят подпалвачите на пожарите във Велико Търново и Сливен. Това обясни гл. комисар Мирослав Рашков, и.ф. главен секретар на МВР. Задържани са двама мъже на 33 и 41 години, криминално проявени, които умишлено са запалили пожарите съответно във Велико Търново и Сливен. "В постоянна връзка съм с главния прокурор и в тази..

публикувано на 28.07.25 в 10:26

Експерти: Горският сектор се нуждае от бърза реорганизация и отделяне от МЗ

Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за пример като състояние на горите в Европа и в бъдеще  те ще изпълняват все повече публични функции, свързани с тежките климатични катаклизми, заяви доц. Христо Михайлов, ректор на Лесотехническия..

публикувано на 28.07.25 в 10:22

ИПБ настоява за президентско вето върху промените в Закона за движение по пътищата

От Института за пътна безопасност настояват президентът да наложи вето върху новите промени в Закона за движение по пътищата. Според специалистите от института промените са "привидна борба за безопасност", "узаконен произвол и бизнес с глоби" и "опасен законодателен експеримент". Един от мотивите за искането за вето е  прехвърлянето на..

публикувано на 28.07.25 в 10:11

Д-р Борис Таблов: Имаме нужда от младите лекари - когато си тръгнат, ще е късно

Постепенно се натрупва гняв, защото разговорите не вървят в посоката, в която се очаква . Това заяви пред БНР д-р Борис Таблов - анестезиолог в Университетската болница в Бургас, преди днешния нов национален протест на младите лекари от инициативата "Бъдеще в България". Те призовават за подкрепа от всички съсловия в здравната система. Демонстрацията..

публикувано на 28.07.25 в 10:03