Месеците на социална изолация доведоха да нарастване на случаите на домашно насилие. Не са малко и възрастните хора, изпаднали в риск, тормозени от децата си за пари и за имоти.
Какви са трудните съдби на жертвите на тормоз и на трафик и каква е подкрепата, която получават в кризисния център във Велико Търново?
Жени, малтретирани от мъжете си, мъже, жертва на трудова експлоатация, възрастни хора, оставени на улицата от децата си. Това е съдбата на хората, намерили подслон и грижа в кризисния център във Велико Търново.
От пет месеца кризисният център „Търновград“ е спасението на 53-годишната Рени.
„От Чехия дойдох. 6 години бях там. Имах брак. Обаче се разболях и започнах да му тежа и си намери друга. Дълго време, две години някъде, поддържаше връзка, а пък неговата майка много лошо направи с мене. Прибрах се, защото не можех повече да понасям. Да ви кажа – нищо не искам. Искам да оздравея“.
Рени е с няколко инсулта, претърпяла е мозъчна операция, сега се лекува от онкологично заболяване. За няколко дена около Коледа Рени напуснала кризисния център, отишла при мъж, в когото се влюбила от контакти в социалните мрежи. Били няколко вълшебни дни, но той я оставил на улицата. Близките ѝ не я приютили, дъщеря ѝ от Франция потърсила подкрепа в кризисния център, където отново приели Рени.
Доверие, подкрепа, подслон, социална и медицинска грижа предоставя кризисният център „Търновград“ на жертвите на насилие и на хората в риск, разказва управителят на центъра Наталия Петкова:
„Една жертва на насилие или на трафик много трудно потърсва помощ. Първо причината е от страх, трудно споделя, трудно изгражда доверителни отношения с човека отсреща. Най-важното в нашата роля е първо да овладеем кризисната ситуация, да стабилизираме емоционалното състояние и чак тогава да започнем да работим, да им бъдем полезни и да им помогнем“.
62-годишният Митко е първият обитател на кризисния център във Велико Търново, където е от близо половин година. На негово име се водят десетки фирми с луксозни автомобили и с милиони задължения към държавата. Сериозно е затънал финансово и дължи хиляди за актове на скъпите коли, които притежава на хартия. Станал и жертва на трудова експлоатация в чужбина. Работил много като общ работник в пицария и дискотека, живял като скот в мазе без санитарен възел, работодателят му го оставил без документи, пребивал го. Спасили го властите, потърсени от съсед на бившия му работодател. А от кризисния център във Велико Търново помогнали на Митко с издаването на нова лична карта.
„В Белгия отидох, само и само да оправя очите, защото бях закъсал с очите, но станаха така нещата, че не случих на работодател и ме прибраха емиграционните там. Бях близо една година в кризисен център в Антверпен и оттам чрез емиграционните в София и от София тук. Бях подложен на физическо насилие от самия работодател от време на време, българин беше, не е заключвал, биеше хората. Направих си две операции на очите с помощта на хората от кризисния център в Антверпен“, разказва Митко.
40 жертви на насилие, сред които и две деца, жертви на трафик, и хора в риск са намерили подкрепа от август до сега в кризисния център „Търновград“. Насилието се увеличава в месеците на изолация, но много от хората, подложени на физическо или вербално насилие, се връщат при насилника си, после пак идват при нас, коментира Наталия Петкова:
„Това е много типично за жертвите – зависимост от финансови възможности, ако има и деца, няма как да се справят, защото ние сме временна услуга, осигуряваме подкрепа, подслон, но трябва бързо да се стегне, да си стабилизира емоционалното състояние и да търси как да продължи живота си напред. При нас в момента са настанени 13 човека – мъже и жени, имаме и майка с две деца, тя преди коледните празници си тръгна, защото се върна бащата на децата ѝ и ще полага грижи за тях. Хората, които са жертва на насилие, са имено от най-близките си – роднини или членове от семейството“.
Силвия Боянова е социален работник от три десетилетия. Сега работи в кризисния център и споделя, че най-голямата ѝ болка е насилието, упражнявано върху възрастните хора:
„Все още ме потриса и мисля, че и занапред ще продължи, мъката на хората от насилието, което е упражнено върху тях от най-близките им същества – техните деца. Възрастни хора с по две, с по три деца, с внуци, за които са полагали неимоверни грижи, възпитали са, изучили са ги и в един момент тези хора буквално са изхвърлени на улицата. Моята собствена кръв да се обърне срещу мен, да ме бият, психически да ме тормозят и накрая да ме изхвърлят на улицата от собственото ми жилище и никой да не иска да ме погледне“.
С такава съдба са няколко от възрастните жени в риск, намерили подслон и спасение в кризисния център във Велико Търново. Сред тях са 74-годишната Костадинка и 66-годишната Краси, която е с ампутиран крак:
„От 22-ри октомври съм, понеже оставих къщата, преписах я на децата си и те я превзеха и ми стана много обидно, нито съм разговаряла с тях и се принудих и си казах, че е по-добре да дойда в дом, отколкото… Аз в дом съм израсла, в дом за сираци и тук съм много доволна и си викам – така си определих съдбата, че ще си изкарам в дом старините. Тук, ако може, да си стоим, много доволно ще бъде, ама както чуваме отзивите, няма да стане“, разказва Костадинка.
„Тук намерих всичко, което ми липсваше три години и половина – социална среда, хора, с които да общувам, добро отношение. Просто не искам да притеснявам дъщеря ми и това е най-доброто. И една усмивка от сутринта като видиш на вратата като дойдат от персонала, просто ти сгрява сърцето“, споделя Краси.
26-годишната трудотерапевтка Мартина Бакърова е едно от момичетата от персонала на кризисния център във Велико Търново, което повдига духа на хората с трудна съдба:
„Работя на първо място като техен приятел. Приятел, който влиза в тяхното положение и опитвайки се да ги разбера максимално, за да мога след това да върша своята работа. Моята работа е трудотерапия от чисто занимателна дейност с цел да запълват свободното си време с нещо полезно, развлекателна дейност, изобщо дейност, която да ги накара малко или много да се усмихнат и по някакъв начин за определено време да забравят нещата, които ги тревожат и мъчат“.
"Среща на върха може и трябва да постави окончателна точка в споразумението и да регистрира модалностите и споразуменията, които трябва да бъдат разработени в хода на експертната работа. Невъзможно е да се направи обратното, каза Песков пред журналисти, добавяйки, че е "малко вероятно" подобна среща да се състои до края на август, тъй като..
Германия заяви, че няма планове да признае палестинска държава в краткосрочен план, предаде Франс прес, като цитира говорителя на правителството в Берлин Щефан Корнелиус. "Правителството продължава да разглежда признаването на палестинска държава като една от последните стъпки по пътя към постигането на решение за две държави", заяви Корнелиус..
Сдружение "Дойран 2025" започва процедура за провеждане на референдум за еврозоната с осем въпроса. Това съобщи неговият председател Румяна Ченалова. Допитването трябва да установи дали хората желаят България да прекрати членството си в Европейския съюз и в еврозоната. Третият въпрос се отнася до предоговаряне на условията за членство на..
Ясен е първият член на Номинационната комисия, която ще оценява кандидатите за членове на Комисията за противодействие на корупцията. Това е съдията от Наказателната колегия на Върховния касационен съд Калин Калпакчиев. От ВКС уточниха, че той избран чрез жребий измежду титулярните съдии, дали съгласие за участие в подбора. Свои..
От парламентарната група "Алианс за права и свободи" настояха очакваната продажба на държавни имоти да става само след тайни търгове при прозрачни процедури и дълъг срок, в който да могат да се явят повече кандидат купувачи. Държавата ще продава имоти с отпаднала необходимост От "Възраждане" поискаха мораториум на Програмата за..
Със 112 гласа "за", 45 "против" и 8 въздържали се депутатите приеха процедурните правила за избор на заместник-омбудсман. Законовото изискване е омбудсманът да номинира заместника си в едномесечен срок, след като е избран на поста. Парламентът избра Велислава Делчева на 18 юли. Велислава Делчева е новият омбудсман на България..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез BG-ALERT, обясни в интервю пред БНР кметът на община Костинброд Трайко Младенов. "Едва ли в ситуацията, която се развива за половин час, може да се конструира съобщението, пуснато и изпратено до..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..