Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Александър Христов: Предстои свирепа предизборна кампания

Снимка: Ани Петрова

„Ясно е, че по-ранните избори биха дали повече позитиви на ГЕРБ. Една от причините е много важна – всеки следващ ден с ограничения, затваряния, ръстове на болни хвърля камъни в тяхната градина и намалява шансовете да постигнат добър резултат.“ Това коментира пред БНР доц. Александър Христов от Центъра за анализи и кризисни комуникации и преподавател по политическа комуникация и изборни кампании.

Насрочването на изборите за най-късната възможна дата през май може да предизвика много бурна реакция, то би било изключително трудно и би била необходима подобаваща комуникация, смята Христов.

В момента всички политици са в ситуация, в която каквото и да направят, някой ще е недоволен. Ако дадат възможност изборите да се проведат колкото е възможно по-рано, ще получат обвинения, че не се грижат за здравето на хората. Отлагането ще постави под въпрос едва ли не че не се спазват демократичните ценности.“

Александър Христов е категоричен, че предстои „свирепа кампания“, а на политическото поле имаме ситуация „всеки срещу всеки“. 

Тези парламентарни избори ще минат под знака на коронакризата и ако има намаляване на избирателната активност, то вероятно ще се дължи на опасенията на хората да гласуват, отбеляза той. Според Христов подобен отлив е неизбежен, особено за възрастни хора, за политически по-неактивни и за такива, които се притесняват за здравето си.  

Смесват се политически и здравни съображения. Ако има ръст на заболелите, президентът и политиците ще бъдат обвинявани, че правят избори насред трети пик на пандемията, посочи преподавателят.

Евентуално решение за гласуване от разстояние трябва да бъде комуникирано правилно, за да са сигурни хората, че техният глас няма да се „изгуби, корумпира, промени“, но на практика време за такъв тип организация на вота няма, предупреди Александър Христов.

Кампаниите много отдавна започнаха да се пренасят в социалните мрежи. Ако допреди 4-5 години говорехме, че политическите сили не виждат и не използват техния потенциал, сега те вече са подготвени, изтъкна Христов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32

Бригите Рамбоусек: Битката с медийната свобода е битка за демокрацията

" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира  Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..

публикувано на 09.07.25 в 13:38
Илия Лазаров

Илия Лазаров: В България няма никакво основание да се получи инфлация

"Примерът с  Хърватия  е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна  Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото,  имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..

публикувано на 09.07.25 в 12:43

Какви са изводите за образователната система от резултатите от матурите?

Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..

публикувано на 09.07.25 в 11:03
Анета де ла Мар Икономова

Анета де ла Мар Икономова представя две книги в Нов български университет

Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..

публикувано на 09.07.25 в 10:28
Доц. Петър Чолаков

Петър Чолаков: Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят

" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на  Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на  Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..

публикувано на 08.07.25 в 17:50