Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Eвгений Дайнов: Америка може да изгуби статута си да вдъхновява за демокрация

Снимка: БТА

Видяхме опити за спиране на една надлежно избрана власт да функционира. Така политологът проф. Евгений Дайнов коментира пред БНР щурма на сградата на Конгреса във Вашингтон преди ден. Според Дайнов докато Америка изглежда като всяка друга страна, тя би изгубила специалния си статут да вдъхновява хора, които се борят за демокрация в недемократични страни.

Политологът направи исторически паралел между действията на привържениците на сегашния американски президент Доналд Тръмп в Капитолия и случилото се в Русия преди век.

Момент от щурма на сградата на Конгреса  Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Той (Тръмп - бел. ред.) се опита да направи почти това, което направиха болшевиките през януари 1918 година. Тогава се свиква учредително събрание, което да преучреди Русия, защото вече не е монархия. Събират се хората, надлежно избрани, в Държавната дума, нахлува тълпа въоръжени лица и ги изгонва, казвайки – те, болшевиките казаха, че те са властта, вие се разкарайте, власт си имаме. Точно това е паралелът. В случая Тръмп „играе“ Ленин и казва – аз съм властта.“

Всеки лидер, съсредоточил прекалено много власт, се опитва да подменя реалността със своя версия за същата и да я наложи на обществото, смята Дайнов. „Това го правят и Хитлер, и комунистическите режими, всички такива диктатори, както и кандидат-диктаторите, какъвто беше Тръмп.“

Привърженици на Доналд Тръмп, изпълнили подстъпите към сградата на Конгреса, 7 януари 2021 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Онзи, който е пригоден да бъде диктатор, налага със сила своята фантазия за света върху хората, които виждат света, какъвто е. Повечето лидери, „преяли“ с власт, тук не успяват. Особено това не е възможно в Америка, където властта е разпръсната между много институции и те функционират, както и има законов ред. Нещо, което в Източна Европа няма“, коментира проф. Евгений Дайнов в предаването „Хоризонт до обед“.

Капитолия  Снимка: ЕПА/БГНЕС

В последната повече от година обаче според Дайнов Америка започва да изглежда като страна, в която институциите не работят и обществените конфликти не се решават чрез институции и закони, а чрез пряко противостоене. Това по думите му нанася удар „върху самата концепция, въплътена в Америка – че е възможно да има демократично общество, което да се развива мирно“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09