Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нови преводи на книгите на Джордж Оруел

Снимка: ciela.com

„Предизвикателство е в това, че Джордж Оруел е писал в определена епоха, която да предвиди една следваща епоха, която той очаква да дойде, а ние сега правим превода с нагласата, гледайки назад към 1984 година – едно минало, което не е било присъщо на Оруел, да предадем нещата, както той ги вижда, а не да ги нагласим към нашия сегашен мироглед“. Това каза в предаването „Хоризонт до обед“ преводачът Венцислав Венков, който живее в Етиопия, за новите издания на „1984" и "Фермата на животните“.

"На 31 декември са изтекли авторските права на Джордж Оруел и затова сега е рентабилно издателствата да направят повече преводи на книгите му. И издателствата търсят различни преводачи, защото всеки има различен подход. Но аз не съм се съобразявал с минали преводи на романа, а съм се допитвал до моето вътрешно усещане за езика по онова време". Това каза още преводачът Венцислав Венков.

В превода има различни трансформации на известни изрази в книгата - "Министерство на истината" става "Министерство на правотата" - "Големият брат те наблюдава" става "Големият брат те гледа" при Венков, "Първа писта" от стария превод става "Аеро писта Едно" при Венков, "новоговор" става "нов говор", "Министерството на изобилието", което занимава с икономиката става "Министерство на многообразието", "Полицията на мисълта" става "мислополиция", "партядрото" става "партбюро". ... Има и несменяеми неща като изразът "и гърбът може да те издаде", "джин "Победа" и "двуминутката на омразата".

"И двете книги са брилянтни сатири срещу тоталитаризма", посочи още преводачът.

"Запалих се по антиутопичните романи, а Оруел открих в гимназията и бях шокиран от това, което чета...", каза в "Хоризонт до обед" художникът на корицата и на илюстрациите Дамян Дамянов. Той работи в областта на плаката, книгата и илюстрацията, пощенската марка, калиграфията, преподавател е в Нов български университет. Познат е от книгите „Приказки колкото усмивка“ на Джани Родари, „Седем хайдути и едно магаре“ на Бранислав Нушич, „Малкият принц“ на Екзюпери. Автор е и на своя собствена книга за игра и оцветяване - „Нарисувай ми овца“. 

Художникът е роден 2 години преди символичната 1984-та година:

"Много е важно младите хора да четат такива книги, за да разберат докъде може да стигне върховенството на една власт и какво не бива да допускаме".

Още по темата можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30
FAKE PHOTO EXHIBITION

Елена Филипчева представя FAKE PHOTO EXHIBITION

Визуалният артист Елена Филипчева представя изложбата си FAKE PHOTO EXHIBITION в One Gallery.  "Съвременният разговор се води в посока фалшиви новини, фалшиви профили, фалшиви стоки, дори фалшиви хора. Не исках да заблуждавам зрителите за това какво ще видят. Исках те сами да изградят своята фабула и да интерпретират. Аз съм..

публикувано на 26.09.24 в 19:54
Георги Андреев

Георги Андреев е първият български автор в новия сезон на Радиооркестъра

Композиторът Георги Андреев, ръководител на оркестъра в Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", гради творчески връзки и със Симфоничния оркестър на БНР от много години. На 27 септември в зала "България" неговата пиеса "Земя на рози" за гъдулка и оркестър ще открие първия концерт от новия сезон на състава, а самият автор ще бъде и солист. Другите..

публикувано на 26.09.24 в 17:57
Маргарита Русева

Обективът на Маргарита Русева ни среща с жителите на малки села в планината

Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсай д, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени.  И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не..

публикувано на 26.09.24 в 17:06