Млад мъж пое инициативата в помощ на бездомник, който от години е без покрив. И в жега, и в студ е на главната пешеходна улица в града, в компанията на своите четириноги приятели.
Силвето, Черньо, Сара и Тошко са приятелите на Цвятко от улицата. Кучетата го следват навсякъде и не се отделят от него. Споделя, че може би заради омразата между хората се обърнал към животинките. Цвятко много добре реди думите, но трудно се разбира какво казва.
Всеки път първо храни кучетата, после изяжда останалото. Обяд му дават от църквата, помагат му и от съседните магазини. И джобовете му не са съвсем празни, благодарение на минувачите.
В Габрово няма приют, но зимно време Общината прибира бездомните хора. Цвятко отказва, макар и временно, да съжителства с други като него. По думите му сред тях имало агресивни и затова предпочитал да е навън. Аз не ги харесвам и те не ме харесват, казва човекът с кучетата, който е на 64 години и в последните 12 живее без покрив.
Подавали са му ръка. Преди можел да се справя и сам, но вече му е трудно с болестите, които има – диабетик е, засегнати са краката му, страда от сърдечна недостатъчност и хипертония.
Цвятко и кучешкото му семейство привличат вниманието на млад човек от Габрово, който замисля да снима документален филм, но в разговорите помежду им решава да се заеме да му помогне.
„Може би месец и нещо го подготвям – да ми сподели, да си поговорим, евентуално да му помогна“, споделя Даниел Ненов.
Чрез социалните мрежи той се свързва с други габровци и обединяват усилията си. От агенция за недвижими имоти му помагат в търсенето на жилище под наем и получава разбиране от собственичката.
„Тя каза – настанете го, пък оттам нататък ще мислим за средствата. Бях много притеснен, нито един лев нямах в мен, даже и в момента съм безработен. Стана едно малко чудо. Хората трябва да осъзнаем, че трябва да поемем някаква инициатива. Не може все да викаме – аз не мога да направя това, защото примерно нямам парите да го направя. Не, не е така“, казва Даниел.
Точно преди да стане снежно и мразовито, Цвятко беше подслонен, а местни жители дариха 1500 лева за покриване на разходите и за нуждите му. Лекар е поискал да помогне, като плати два наема, други хора ще поемат сметките за ток. С Даниел се свързали и габровци, които не живеят в града.
„Вчера ми писа една жена, която иска да му прати колет. Тя е живяла в Габрово известно време и е успяла да изгради някаква връзка с Цвятко, да говори с него. Жената беше въодушевена от това, че сме му помогнали“.
Институциите в града се задействаха, имаме тяхната подкрепа и тяхното съдействие, отбелязва още Даниел Ненов.
Очаква се тези дни 64-годишният мъж да бъде освидетелстван от ТЕЛК. Тогава вече може да кандидатства за настаняване в дом за хора с увреждания, за което ще съдействат от местната дирекция за социално подпомагане. Засега Общината ще му осигури грижи чрез социалния патронаж, регулярно ще го посещава и медицинска сестра.
Стореното от 21-годишния Даниел развълнува мнозина. Той успя да обедини хората в помощ на Цвятко и затова има своите лични причини.
„Баща ми е алкохолик и до някаква степен виждам в него един друг Цвятко. И знам, че той може да е също на улицата, да е в същата ситуация. Цвятко ми сподели, че неговият баща е бил алкохолик. Значи той е бил на моето място“, разказва младият мъж.
А на Цвятко му е трудно да повярва, че има покрив над главата си и топла стая. На хората, на които го дължи, пожелава „да са живи и здрави всички.“
Мислите му са при четириногите му приятели. Загрижен е дали ще оцелеят.
Чуйте историята на Цвятко в звуковия файл.
Снимка: Велина МахлебашиеваТази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..