“Ако съм виждал по-надалеч, то е било, защото съм бил стъпил на раменете на гиганти”. Брилянтният английски физик Исак Нютон перифразира по този начин думи, приписвани на средновековния монах Бернар от Шартр: “джуджетата виждат по-далеч, защото са стъпили на раменете на гиганти”. Всъщност, Нютон използва казаното от монаха, за да иронизира претенциите на свой опонент и така изразът остава в историята, често използван, за да подчертае, че евентуалните ни постижения налагат да осъзнаваме и признаваме заслугите на предшествениците, извървели пътя преди нас.
В момента на К2 има няколко десетки хора с различни възможности - не само физически, но и финансови, които искат да останат в историята като първите, осъществили зимно изкачване на втория по височина връх на планетата.
Изкачване на К2 в най-суровия сезон е един от последните нерешени проблеми на височинния алпинизъм. Досега е имало 7 експедиции през годините и в тях са участвали изключително подготвени алпинисти на много високо ниво. Ниските температури, обаче, съчетани с характерния за района джетстрийм - много силен вятър, са осуетявали до момента всички опити върхът да бъде изкачен през зимата. Най-голямата достигната височина е 7650 м, от Денис Урубко през 2003 г.
Тази година, заради Covid кризата Пакистан, Китай и Непал затвориха своите осемхилядници за чуждестранни клиенти, със съвсем малки изключения. От това сериозно пострада бизнесът с експедициите - основно препитание за местните хора. Така, в края на лятото стана ясно, че за намиращия се в Пакистан К2 се готви голяма комерсиална експедиция. С всяка седмица броят на участниците в нея набъбваше, а впоследствие се присъединиха още 3 екипа.
В момента под К2 е доста пренаселено, казва в интервю за БНР от Базовия лагер исландецът Джон Снори. Той, пакистанецът Али Садпара и 20-годишният му син Саджид Садпара бяха първите, които пристигнаха там и започнаха работа на терен.
Счита се, че за да е зимно едно изкачване, то трябва да е осъществено в рамките на астрономическата зима - между 21 декември и 1 март, така че предстои да видим колко от намиращите се под К2 хора ще издържат физически и психически на студа и трудностите, свързани с високата планина в зимни условия, както и дали ще бъде предприета атака на върха.
“К2 не е връх за клиенти” - казва Боян Петров, първият българин, изкачил К2. Това се случва на 31 юли 2014 г. Пет години по-късно Стефан Стефанов осъществява второто българско изкачване.
Преди това, през 2005 г. Боян Петров и Дойчин Боянов достигат 8150 м височина, но времето се влошава и атаката е прекратена.
“Ние бяхме от хората, които водехме въжето по маршрута за изкачването на този връх. Тези, които в момента изкачват върха, могат да открият множество забити български клинове по скалите. Цялата Черна пирамида ние я екипирахме с въжета, което беше изключително тежко физическо усилие” - спомня си Дойчин Боянов.
По-рано, през 80-те години на миналия век има проучвателна българска експедиция на К2, която има за цел да събере информация за национална експедиция, но политическите промени през 1989 г. осуетяват провеждането й.
Що се отнася до зимните експедиции, то първата българска зимна експедиция на осемхиляндик се провежда преди 35 години, година след историческото изкачване на Еверест през 1984-а от Христо Проданов, Методи Савов, Иван Вълчев, Кирил Досков и Николай Петков. През зимата на 1985/1986 г. целта е Анапурна (8091 м).
"Това беше една цел далече над всичко, което беше правено до момента - стенно изкачване при зимни условия в Хималаите. Става дума за Южната стена на Анапурна - една огрномна стена, сложна за изкачване по всяко време" - казва Петко Тотев, треньор на експедицията и участник в нея. През зимата на 1988 и 1989 г. се провеждат още две български зимни експедиции, ръководени са от Методи Савов. И те не успяват да осъществят зимно изкачване на осемхилядник, но, ако трябва да се върнем към Нютон и цитата от него, полагат се основите, на които следващите поколения да надграждат, всеки - според възможностите си. Както е правено преди това. И преди това.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл по-горе.
Към интервюто с Петко Тотев и Методи Савов.
Към интервюто с Дойчин Боянов и Стефан Стефанов.
---
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис написа в профила си във Фейсбук, че постоянните трусове в района на Санторини са "безпрецедентни". Мицотакис се позова на мнението на сеизмолози и посочи, че е трудно да се предвиди как ще продължат трусовете. "Те следят положението минута по минута и оценяват данните ден след ден", отбеляза той. Гръцкият..
40 000 нелегални никотинови вейп устройства са задържали митничарите само за месец и половина от началото на годината. 25 000 нелегални вейпа са задържани при проверки на Митница - София, като количеството е сравнимо със задържаното праз цялата минала година. Това са ненаркотични вейпове , но проблемът е, че не отговарят на изискванията на..
През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат..
ДСБ започва подготовка за предстоящите президентски избори догодина с амбицията за победа. С такова решение излезе днес Изпълнителният съвет на партията, която е част от коалиция ПП-ДБ, съобщават от партията. В решението е записано още, че ДСБ поема ангажимент да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно с..
Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа. По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..
Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..
Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..