Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стъпили на раменете на гиганти

Базов лагер на К2
Снимка: SST




“Ако съм виждал по-надалеч, то е било, защото съм бил стъпил на раменете на гиганти”. Брилянтният английски физик Исак Нютон перифразира по този начин думи, приписвани на средновековния монах Бернар от Шартр: “джуджетата виждат по-далеч, защото са стъпили на раменете на гиганти”. Всъщност, Нютон използва казаното от монаха, за да иронизира претенциите на свой опонент и така изразът остава в историята, често използван, за да подчертае, че евентуалните ни постижения налагат да осъзнаваме и признаваме заслугите на предшествениците, извървели пътя преди нас.

В момента на К2 има няколко десетки хора с различни възможности - не само физически, но и финансови, които искат да останат в историята като първите, осъществили зимно изкачване на втория по височина връх на планетата.

Връх К2

Изкачване на К2 в най-суровия сезон е един от последните нерешени проблеми на височинния алпинизъм. Досега е имало 7 експедиции през годините и в тях са участвали изключително подготвени алпинисти на много високо ниво. Ниските температури, обаче, съчетани с характерния за района джетстрийм - много силен вятър, са осуетявали до момента всички опити върхът да бъде изкачен през зимата. Най-голямата достигната височина е 7650 м, от Денис Урубко през 2003 г.

Тази година, заради Covid кризата Пакистан, Китай и Непал затвориха своите осемхилядници за чуждестранни клиенти, със съвсем малки изключения. От това сериозно пострада бизнесът с експедициите - основно препитание за местните хора. Така, в края на лятото стана ясно, че за намиращия се в Пакистан К2 се готви голяма комерсиална експедиция. С всяка седмица броят на участниците в нея набъбваше, а впоследствие се присъединиха още 3 екипа.

В момента под К2 е доста пренаселено, казва в интервю за БНР от Базовия лагер исландецът Джон Снори. Той, пакистанецът Али Садпара и 20-годишният му син Саджид Садпара бяха първите, които пристигнаха там и започнаха работа на терен. 

К2 (8611 м)

Счита се, че за да е зимно едно изкачване, то трябва да е осъществено в рамките на астрономическата зима - между 21 декември и 1 март, така че предстои да видим колко от намиращите се под К2 хора ще издържат физически и психически на студа и трудностите, свързани с високата планина в зимни условия, както и дали ще бъде предприета атака на върха.

“К2 не е връх за клиенти” - казва Боян Петров, първият българин, изкачил К2. Това се случва на 31 юли 2014 г. Пет години по-късно Стефан Стефанов осъществява второто българско изкачване. 

Преди това, през 2005 г. Боян Петров и Дойчин Боянов достигат 8150 м височина, но времето се влошава и атаката е прекратена.

“Ние бяхме от хората, които водехме въжето по маршрута за изкачването на този връх. Тези, които в момента изкачват върха, могат да открият множество забити български клинове по скалите. Цялата Черна пирамида ние я екипирахме с въжета, което беше изключително тежко физическо усилие” - спомня си Дойчин Боянов. 

По-рано, през 80-те години на миналия век има проучвателна българска експедиция на К2, която има за цел да събере информация за национална експедиция, но политическите промени през 1989 г. осуетяват провеждането й.

Що се отнася до зимните експедиции, то първата българска зимна експедиция на осемхиляндик се провежда преди 35 години, година след историческото изкачване на Еверест през 1984-а от Христо Проданов, Методи Савов, Иван Вълчев, Кирил Досков и Николай Петков. През зимата на 1985/1986 г. целта е Анапурна (8091 м).

"Това беше една цел далече над всичко, което беше правено до момента - стенно изкачване при зимни условия в Хималаите. Става дума за Южната стена на Анапурна - една огрномна стена, сложна за изкачване по всяко време" - казва Петко Тотев, треньор на експедицията и участник в нея. През зимата на 1988 и 1989 г. се провеждат още две български зимни експедиции, ръководени са от Методи Савов. И те не успяват да осъществят зимно изкачване на осемхилядник, но, ако трябва да се върнем към Нютон и цитата от него, полагат се основите, на които следващите поколения да надграждат, всеки - според възможностите си. Както е правено преди това. И преди това.

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл по-горе.

Към интервюто с Джон Снори.

Към интервюто с Петко Тотев и Методи Савов.

Към интервюто с Дойчин Боянов и Стефан Стефанов.

---

 Новините следете в рубриката ни "Екстремните спортове".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Църква с село Момчиловци

Нов параклис е издигнат в родопското село Момчиловци

Нов параклис е издигнат в Момчиловци. С храма, посветен на Св. Василий Велики, параклисите край родопското село стават 30. Откриването и освещаването на параклиса предстои на 1 януари – Васильовден. Инициатор за строителството и ктитор на храма е Васил Радичев от Момчиловци. Той изпълнява свое обещание, дадено   преди близо 30 години да..

публикувано на 25.12.24 в 17:58
Празник в центъра на Спатово

Кауза "Божик" в подкрепа на читалището в село Спатово

Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято мисия е опазване на народната традиция и в частност на сградата на читалището в селото. За втора поредна година на 26 декември , вторият ден на Коледа, те организират истински празник в центъра на..

публикувано на 25.12.24 в 17:30
Израел Кац

Кац: Контролът на Газа трябва да остане в ръцете на Израел

Израелският министър на отбраната Израел Кац настоя, че страната ще гарантира, че израелските отбранителни сили ще оставят под контрол Ивицата Газа въпреки продължаващите преговори за ново прекратяване на огъня с "Хамас", което вероятно включва различни условия, съобщава Ройтерс. "Ще се уверим, че има зони за сигурност, буферни зони и..

публикувано на 25.12.24 в 17:25
Снимката е илюстративна

Потъналият в Средиземно море руски товарен кораб е станал жертва на "терористичен акт"

Потъналият в Средиземно море късно в понеделник руски товарен кораб "Урса Майор" е станал жертва на "терористичен акт". Това съобщи днес собственикът на кораба, цитиран от руската държавна информационна агенция РИА Новости и агенция Ройтерс. Руски товарен кораб потъна след експлозия в Средиземно море Корабът, построен през 2009 г., е..

публикувано на 25.12.24 в 17:07

Челен сблъсък между два автомобила по пътя Смолян - Пампорово

Челен сблъсък между два автомобила по пътя Смолян - Пампорово, в района на Св. Пантелеймон, вдигна на крак два екипа на пожарната, полицията и Спешна помощ. Сигналът за пътния инцидент е подаден малко след 15.40 часа. По първоначално подадената информация е имало затиснати пътници. Впоследствие обаче всички успели да излязат от..

публикувано на 25.12.24 в 16:55

Пътеводител на коледните филми

Коледа е време за почивка на цялото семейство. Много хора се посвещават на гледане на филми с празнична тематика. Киножурналистът  Зузи Аспарухова сподели пред БНР кои са лентите, които тя би отличила. "Сам вкъщи" продължава да е най-успешният семеен коледен филм, посочи тя. "Това се получава заради сбора от теми, които се преплитат в..

публикувано на 25.12.24 в 16:45

В Кирково започна кампания за набиране на средства за изграждане на православен храм

В Кирково започна кампания за набиране на средства за изграждане на православен храм - 30 години след възникване на идеята. Храмът ще носи името "Свети седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. Вече има готовност за дарения от фирми и местни жители. Парцелът за новия храм е закупен през 2001 г., но след това идеята е в..

публикувано на 25.12.24 в 16:28