“Ако съм виждал по-надалеч, то е било, защото съм бил стъпил на раменете на гиганти”. Брилянтният английски физик Исак Нютон перифразира по този начин думи, приписвани на средновековния монах Бернар от Шартр: “джуджетата виждат по-далеч, защото са стъпили на раменете на гиганти”. Всъщност, Нютон използва казаното от монаха, за да иронизира претенциите на свой опонент и така изразът остава в историята, често използван, за да подчертае, че евентуалните ни постижения налагат да осъзнаваме и признаваме заслугите на предшествениците, извървели пътя преди нас.
В момента на К2 има няколко десетки хора с различни възможности - не само физически, но и финансови, които искат да останат в историята като първите, осъществили зимно изкачване на втория по височина връх на планетата.
Изкачване на К2 в най-суровия сезон е един от последните нерешени проблеми на височинния алпинизъм. Досега е имало 7 експедиции през годините и в тях са участвали изключително подготвени алпинисти на много високо ниво. Ниските температури, обаче, съчетани с характерния за района джетстрийм - много силен вятър, са осуетявали до момента всички опити върхът да бъде изкачен през зимата. Най-голямата достигната височина е 7650 м, от Денис Урубко през 2003 г.
Тази година, заради Covid кризата Пакистан, Китай и Непал затвориха своите осемхилядници за чуждестранни клиенти, със съвсем малки изключения. От това сериозно пострада бизнесът с експедициите - основно препитание за местните хора. Така, в края на лятото стана ясно, че за намиращия се в Пакистан К2 се готви голяма комерсиална експедиция. С всяка седмица броят на участниците в нея набъбваше, а впоследствие се присъединиха още 3 екипа.
В момента под К2 е доста пренаселено, казва в интервю за БНР от Базовия лагер исландецът Джон Снори. Той, пакистанецът Али Садпара и 20-годишният му син Саджид Садпара бяха първите, които пристигнаха там и започнаха работа на терен.
Счита се, че за да е зимно едно изкачване, то трябва да е осъществено в рамките на астрономическата зима - между 21 декември и 1 март, така че предстои да видим колко от намиращите се под К2 хора ще издържат физически и психически на студа и трудностите, свързани с високата планина в зимни условия, както и дали ще бъде предприета атака на върха.
“К2 не е връх за клиенти” - казва Боян Петров, първият българин, изкачил К2. Това се случва на 31 юли 2014 г. Пет години по-късно Стефан Стефанов осъществява второто българско изкачване.
Преди това, през 2005 г. Боян Петров и Дойчин Боянов достигат 8150 м височина, но времето се влошава и атаката е прекратена.
“Ние бяхме от хората, които водехме въжето по маршрута за изкачването на този връх. Тези, които в момента изкачват върха, могат да открият множество забити български клинове по скалите. Цялата Черна пирамида ние я екипирахме с въжета, което беше изключително тежко физическо усилие” - спомня си Дойчин Боянов.
По-рано, през 80-те години на миналия век има проучвателна българска експедиция на К2, която има за цел да събере информация за национална експедиция, но политическите промени през 1989 г. осуетяват провеждането й.
Що се отнася до зимните експедиции, то първата българска зимна експедиция на осемхиляндик се провежда преди 35 години, година след историческото изкачване на Еверест през 1984-а от Христо Проданов, Методи Савов, Иван Вълчев, Кирил Досков и Николай Петков. През зимата на 1985/1986 г. целта е Анапурна (8091 м).
"Това беше една цел далече над всичко, което беше правено до момента - стенно изкачване при зимни условия в Хималаите. Става дума за Южната стена на Анапурна - една огрномна стена, сложна за изкачване по всяко време" - казва Петко Тотев, треньор на експедицията и участник в нея. През зимата на 1988 и 1989 г. се провеждат още две български зимни експедиции, ръководени са от Методи Савов. И те не успяват да осъществят зимно изкачване на осемхилядник, но, ако трябва да се върнем към Нютон и цитата от него, полагат се основите, на които следващите поколения да надграждат, всеки - според възможностите си. Както е правено преди това. И преди това.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл по-горе.
Към интервюто с Петко Тотев и Методи Савов.
Към интервюто с Дойчин Боянов и Стефан Стефанов.
---
"Разбира се, че младите лекари са прави и не само, защото са млади, а защото държавата трябва да направи всичко възможно, за да ги задържи да работят и да живеят в България". Това написа във "Фейсбук" Слави Трифонов. Работна група ще готви доклад за възможни промени в наредбата за лекарските специализации Д-р Белослава Томова: Не сме..
Вицепремиерът Атанас Зафиров обяви в парламента, че до края на месеца ще бъдат приети законодателни промени, с които да се гарантира достойно заплащане в сектор здравеопазване. Така той отговори на съпредседателя на ПП-ДБ Асен Василев по повод протестите на младите медици. Блиц контролът, в който на актуални въпроси отговарят..
От "Продължаваме промяната - Демократична България" ще внесат вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" през септември, за да не се пречи на влизането в еврозоната. Това заяви депутатът от коалицията Ивайло Мирчев. "Ние сме подготвили букет от аргументи за вота на недоверие. Само че той ще бъде през септември. В това управление вече има по..
Полярна въздушна маса от Антарктида е донесла рекордно ниски температури в трите южноамерикански държави и взе най-малко 15 жертви. Правителствата наредиха отварянето на кризисни центрове за подслон. В Аржентина най-малко девет бездомници са загинали от студ през настоящата зима, според местна неправителствена организация. В сряда столицата..
Овладян е пожарът на остров Крит до град Йерапетра, но вятърът разпалва нови огнища. Огнеборците остават на място. По въздух и днес гасят самолети и хеликоптери. Властите обявиха извънредно положение в целия район, засегнат от огъня. Полицията съобщава, че пет хиляди туристи са били евакуирани с лодки. Настанени са в други хотели и квартири...
Васил Стефанов от ПП-ДБ положи клетва като народен представител. Той влиза в 51-ия парламент на мястото на подалия оставка като депутат Кирил Петков, който преди това се оттегли и като съпредседател на "Продължаваме промяната". НС прие оставката на Кирил Петков като депутат Депутатите промениха и днешния си работен план, като с..
Поколенията на Априлския пленум все още са на основните позиции в здравеопазването, въздействат и държат системата. Тези поколения ще излизат от активна трудова възраст и с оглед на демографската пирамида заплащането на младите лекари ще се нормализира . Това мнение изрази пред БНР Аркади Шарков, здравен икономист от Експертния клуб за..
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
"За 25 лева е твоя" - реплика от реклама или манифестация на сексизъм? Реклама на Центъра за градска мобилност възмути женските организации и доведе..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..