Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Основните хранителни стоки поскъпнаха заради пандемията

Директор на Софийската стокова борса Васил Симов представи обзор на борсовата търговия през 2020 г.
Снимка: БТА

Основни хранителни стоки поскъпнаха заради пандемията. Цените на хляб, олио и захар се покачиха между 10 и 20%, а някои от суровините скочиха двойно за година.

Суровият петрол поевтиня с една трета, а бензинът и дизелът у нас се сринаха с 30 и 40 процента. Данните обобщиха от Софийската стокова борса.

Анализ на борсовата търговия през кризисната 2020 година показа драстично повишение в цените на основните хранителни и нехранителни стоки.

Рекорден скок бележи слънчогледът с 90%, а историческо дъно достигна суровият петрол през пролетта.

"Трудна година и за борсовата търговия, с много аномалии в цените". Така изпълнителният директор на борсата Васил Симов определи 2020-а и допълни:

"Годината беше относително трудна, няма да се оправдавам с Covid-19, но това като че ли блокира дейността на много пазарни субекти, не само на хората, занимаващи се с туризъм, с хранене - това се отрази и на останалите бизнеси в страната и навсякъде по света, така че се получиха някои аномалии" 

Вероятно така страхът от кризата повлия на търговията, включително на дребно, с основните хранителни стоки, някои от които при обявяването на извънредното положение, изчезнаха от магазините:

Най-много сделки имаме с кашкавал, със сирене, с варива, това са типичните борсови стоки, които се търгуваха на пода, но много активна беше търговията ни с олиото, захарта, които непрекъснато бяха обект на търговия, но не се стигаше до толкова много сключени сделки“, каза Васил Симов.

Олиото и хлябът бяха сред стоките от първа необходимост, които поскъпнаха на дребно. С повече от 40 стотинки за литър олио и с около 10 стотинки - хлябът. Заради сериозния скок в цената на суровината. Слънчогледът с 90% на международните пазари, а у нас до повече от 900 лева за тон в края на миналата година. По-ниско беше и количеството произведена реколта, коментира Васил Симов:

"Тъй като слънчоглед не се гледа навсякъде, когато дадена държава - традиционен производител на слънчоглед, има трудности, цената хвърчи нагоре, но по-скоро другият фактор за мен е важен - това са финансовите спекулации, които редица фондове, огромни корпорации и фондове инвестират в тази стока, очаквайки по-голяма печалба и те по този начин изкуствено помпат цената нагоре. Слънчогледът е много динамична култура. Имали сме години в България, в които цената на слънчоглед да е около 400 лева, а на следващата година - около 900 лева". 

При пшеницата цените тръгнаха нагоре, когато един от световните производители - Русия, започна да обсъжда износно мито за зърното. Нагоре вървяха цените и в САЩ, във Франция и в Германия.

На българския пазар от 250 лева за тон в началото на годината пшеницата достигна 410 лева за тон, без ДДС, в края на 2020-а. Увеличението е с 16%. С повече от 30% през годината поевтиня петролът. Резултатът - с 30 на сто по-евтино се търгуваше у нас бензинът, а с 40 на сто - дизеловото гориво.

Обсъжданото износ на мито за пшеница от Русия повиши цената и на международните пазари. У нас брашното поскъпна със шест процента, а това доведе до увеличение и на цената на хляба с 10 стотинки.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Румяна Ченалова

Сдружение "Дойран 2025" започва процедура за провеждане на референдум за еврозоната с 8 въпроса

Сдружение "Дойран 2025" започва процедура   за провеждане на референдум за еврозоната с 8 въпроса. Това съобщи неговият председател Румяна Ченалова. Допитването трябва да установи дали хората желаят България да прекрати членството си в Европейския съюз в еврозоната. Третият въпрос се отнася до предоговаряне на условията за членство на..

публикувано на 25.07.25 в 14:55
Калин Калпакчиев

ВКС определи Калин Калпакчиев за член на Номинационната комисия, оценяваща избора на нова КПК

Ясен е първият член на Номинационната комисия, която ще оценява кандидатите за членове на Комисията за противодействие на корупцията. Това е съдията от Наказателната колегия на Върховния касационен съд Калин Калпакчиев.  От ВКС уточниха, че той избран чрез жребий измежду титулярните съдии, дали съгласие за участие в подбора.  Свои..

публикувано на 25.07.25 в 14:23

АПС: Продажбите на държавни имоти да стават само след тайни търгове и при прозрачни процедури

От парламентарната група "Алианс за права и свободи" настояха очакваната продажба на държавни имоти да става само след тайни търгове при прозрачни процедури и дълъг срок, в който да могат да се явят повече кандидат купувачи.  Държавата ще продава имоти с отпаднала необходимост От "Възраждане" поискаха мораториум на Програмата за..

публикувано на 25.07.25 в 14:02

Приеха процедурните правила за избор на заместник-омбудсман

Със 112 гласа "за", 45 "против" и 8 въздържали се депутатите приеха процедурните правила за избор на заместник-омбудсман. Законовото изискване е омбудсманът да номинира заместника си в едномесечен срок, след като е избран на поста. Парламентът избра Велислава Делчева на 18 юли.  Велислава Делчева е новият омбудсман на България..

публикувано на 25.07.25 в 13:51
Пожарът в костинбродските села

Трайко Младенов: Как се подава SMS от BG-ALERT към хората е по-сложен въпрос

Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез BG-ALERT, обясни в интервю пред БНР кметът на община Костинброд Трайко Младенов. "Едва ли в ситуацията, която се развива за половин час, може да се конструира съобщението, пуснато и изпратено до..

публикувано на 25.07.25 в 13:50
Четирима ще се борят за директор на ПГТЕ

15 кандидати за директори на осем училища в Монтанско

Няма желаещи за директори на две училища в област Монтана. Процедурата е прекратена за Професионалната гимназия по лека промишленост в Монтана и за основно училище "Кирил и Методий" в ломското село Замфир.  За осем училища ще има конкурси за директори.  15 са кандидатите за директори на осем училища в област Монтана. Няма недопуснати,..

публикувано на 25.07.25 в 13:47

Платформа помага в управлението и превенцията на хроничния стрес и професионалното прегаряне

Иновативна платформа за управление и превенция на хроничния стрес, бърнаута и менталното здраве помага още преди появата на клинични симптоми.  Разработката е дело на млад екип от амбициозни бизнес дами, с практика и опит и в науката.  Радостина Минина от екипа на Practical Stress е част от екипа на платформа за превенция на хроничния стрес...

публикувано на 25.07.25 в 13:35