Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Момчетата от „Hayes & Y“ очакват максимални позитиви от участието си на фестивала „Eurosonic Noordeslag 2021“

Hayes & Y
Снимка: AchographY

За инди поп групата „Hayes & Y“ 2021 година трябваше да започне с пътуване до нидерландския град Грьонинген, където ежегодно се провежда фестивала „Eurosonic Noordeslag (ESNS)“. Никой не предполагаше, че Covid пандемията ще осуети намеренията на организаторите и участниците за традиционните концерти на живо. Това наложи „Eurosonic Noordeslag 2021“ да се проведе виртуално. 

В новите условия всички участници трябваше да заснемат видео с определено времетраене. Мини видео концертите ще се излъчат от 13 до 16 януари, програмата е публикувана на сайта на фестивала „ESNS“. Виртуалната изява на групата „Hayes & Y“ е на 14 януари на виртуална сцена 4, от 21.25 часа, на сайта ESNS 04. 

Въпреки че срещата на живо с публиката отпадна, музикантите от „Hayes & Y“ са в постоянен контакт с феновете си и непрекъснато получават емоционални отзиви от тях. 

В интервю за предаването „Бъди какъвто си“ фронтменът Благослав Анастасов разказа: „Организаторите на „Eurosonic“ вероятно са чакали до последния момент, да видят дали все пак не могат да проведат концертите. Затова разполагахме с много малко време, да заснемем видеоклипа. Малко бяха и студиата, които работеха в Манчестър, почти всички бяха затворени, заради пандемията. Успяхме да намерим студио в последния момент. Заложихме на песни, които смятаме, че са най- добрите ни изпълнения на живо, такива, в които сме най- уверени. Видеото и аудиото изработиха от една местна компания от Манчестър. За нас е страхотно да сме заедно с много други европейски артисти в тази платформа. Някои от тях знаем и следим, така че при всички положения ще извлечем максималните позитиви от това участие.“

„Hayes & Y“ се появи на българската музикална сцена преди около 12 години. Тя е създадена от съучениците от Първа английска езикова гимназия в София- Благослав Анастасов- водещ вокал и ритъм китара, Радослав Лозански- китара и синтезатори, Ивайло Делев- бас. След успешни изяви в България, тримата решават да развива кариерата си във Великобритания. Първоначално избират Лондон, по- късно се местят в Манчестър и се установиха трайно там. Към състава се присъедини финландецът Денис Холбек, който е зад барабаните. От няколко години четиримата от „Hayes & Y“ планираха да участват в конкурса за нова българска песен „Пролет“ на БНР, чиято голяма награда е участие на фестивала „Eurosonic“. За изданието през 2020 г., „Hayes & Y“ създадоха песента „Call the police“ и бяха избрани единодушно от селекционния екип да представят страната ни на фестивала „Eurosonic Noordeslag (ESNS)“.

Посетете сайта esns.nl, вземете своя безплатен билет и бъдете с момчетата от „Hayes & Y“ на виртуалната сцена ESNS 04 на 14 януари 2021 година от 21:25 часа.

Цялото интервю с фронтмена Благослав Анастасов можете да чуете в приложения аудиофайл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският джаз има своя нов биг бенд Sofia Jazz Collective

Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.

публикувано на 27.04.25 в 14:40

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40