Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емилия Милчева: Тези избори ще са голямо предизвикателство и ще създадат големи проблеми

Разговорът за изборите - фокусиране в организацията, а не в съдържанието

Доц. Албена Танева: На избори поемаме ангажимент към следващ период, а не решаваме проблеми на предишен

Снимка: Ани Петрова

"Датата не е важна, по-важна е спецификата на предизборната кампания и липсата на основната тема, която не се дискутира в нея, а това са проектите в Националния план за възстановяване от Covid-19". Това коментира пред БНР журналистката Емилия Милчева и припомни, че по този план и по многогодишната финансова рамка България получава толкова пари, колкото досега не е получавала през 13-годишното си членство в ЕС - за 2021-2027 г. ще получи малко над 29 млрд. евро.

Според нея настоящият парламент може да одобри Националния план по-рано и да го изпрати, така че "никоя от политическите сили да не си е казала съществената дума":

"Това е план, който ще се изпълнява от следващото правителство и първите 10% от плащанията по него ще дойдат още през лятото - говорим за суми от порядъка от над 500 млн. евро. Това е най-големият фонд, който ЕС ще разпределя". 

Емилия Милчева

В предаването "Нещо повече" журналистката коментира специфичната кампания в пандемични условия, която ще се води преди парламентарните избори на 4 април:

"Заради пандемията ще бъде трудно да се събират хората на предизборни срещи на закрито. Това ще затрудни малките партии, които нямат достъп до медии или нямат собствени такива, както партията на Слави Трифонов. ... Колкото и да говорим за комуникация в социалните мрежи, нищо не може да замени срещата очи в очи с избирателите

По думите на Емилия Милчева времето до изборите е малко, за да може ЦИК да организира най-безопасно гласуването на карантинираните хора. 

Според нея тези избори ще са голямо предизвикателство и ще създадат големи проблеми.

Доц. д-р Албена Танева

Предстоящите избори и предхождащата ги кампания коментира пред БНР и доц. Албена Танева - политолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". Според нея разговорът твърде много е отместен към формалното - организацията на вота, а много липсва съдържанието - какво избираме:

"При едни избори ние поемаме ангажимент към следващ период, а не решаваме проблеми на предишен".

По думите ѝ трябва да се насочи вниманието към програмите на партиите и хората в листите им:

"Неправилно е да се свежда разговорът до датата, това не е единственият въпрос. Трябва да се гледа как партиите излъчват своите кандидати, кои са тези лица". 

Доц. Танева подчерта, че въпросът кои лица кого довеждат в парламента е отговорност на всички избиратели и уточни, че в предизборния процес трябва да има спокойно и отговорно търсене от самите граждани:

"Да се води диалогът с гражданите през очакваните политики, а не през крясък, че ще е хубаво да бъде различно - ефектни популисти да обещаят кой знае какво, а после? Отговорността на самите граждани е много важна, за да може този диалог в предизборния процес да бъде пълноценен".

Интервютата на Георги Марков с Емилия Милчева и с доц. Албена Танева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Росица Матева

Росица Матева: Няма да има хаос на изборите, достатъчно е времето до 4 април

" Не мисля, че ще има хаос на изборите, има достатъчно време до 4 април ".  Това каза пред БНР Росица Матева, председател на Обществения съвет към ЦИК. По думите ѝ датата 4 април е като всяка останала, която би могла да бъде посочена от..

обновено на 18.01.21 в 15:27
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рейчъл Рийвс

"Файненшъл таймс": Рекордно високо ниво на данъчната тежест се предвижда във Великобритания

Британският министър на финансите Рейчъл Рийвс увеличи данъците с 26 милиарда паунда в бюджет, който засяга "работещите хора", богатите и бизнеса. По този начин общата данъчна тежест достига 38% от БВП до края на парламентарния мандат, което е рекордно..

публикувано на 27.11.25 в 05:25

Проектобюджетът за 2026 г. влиза на второ четене в ресорната Комисия по бюджет и финанси

Проектобюджетът за следващата година влиза на второ четене в ресорната Комисия по бюджет и финанси. Преди това депутатите ще гласуват окончателно в пленарната зала промените в Закона за публичните предприятия.  Измененията предвиждат публичните..

публикувано на 27.11.25 в 05:15

Протест под надслов: "Нищо не е наред" ще се проведе пред Министерство на културата

Протест пред Министерстото на културата под надслов: "Нищо не е наред" организират тази сутрин културни дейци и организации.  Те са бенефициенти по Плана за възстановяване и устойчивост и твърдят, че са зaстрашени от фалит заради забавени плащания...

публикувано на 27.11.25 в 05:06

Фермерски протести в Лондон доведоха и до арести

Няколко ареста бяха извършени, след като фермери вкараха трактори в центъра на Лондон за протест в деня на обявяване на бюджета. Фермерите протестират срещу плановете за въвеждане на данък наследство върху селскостопански бизнесина стойност над 1 милион..

публикувано на 27.11.25 в 04:59

Испания ще инвестира над 750 милиона евро в завод за микрочипове

Правителството в Испания ще инвестира над 750 милиона евро в изграждането на нов завод за производство на микрочипове. Фабриката на американската компания Diamond Foundry ще бъде построена в област Естремадура. Държавното дружество за технологична..

публикувано на 27.11.25 в 04:10

Започват преговори за увеличаване на минималната работна заплата в Кипър

Синдикатите в Кипър искат минималната работна заплата от 1 януари догодина да стане 1128 евро. Трудните консултации между правителството и социалните партньори за новия ѝ размер започват със заседанието днес на Техническия консултативен комитет...

публикувано на 27.11.25 в 04:04

Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон

Двама служителите на Националната гвардия на Съединените щати са в критично състояние, след като бяха простреляни във Вашингтон. Това обяви директорът на ФБР Каш Пател, цитиран от Би Би Си.  Според представители на американските власти нападателят се е..

публикувано на 27.11.25 в 03:45