Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иновативен проект отглежда горски фиданки в контейнери

Новото залесяване на изисква засаждане на различни дървесни видове

Снимка: Радио ВИДИН

„Югозападното държавно горско предприятие в момента работи по пет европейски проекта, като се изискват доста усилия да се подготвиш за тези проекти за опазването на гората у нас“, съобщи пред БНР инж. Теодор Тодоров, мениджър проекти в организацията.

„Имаме проект за отглеждане на фиданки в контейнери – това е проект, насочен към въвеждане в България на иновативна поточна линия за автоматизирано производство на фиданки в контейнери, което съкращава процеса. Ако ги сложим напролет, есента са готови за залесяване и така над 1 милион фиданки на година можем от един разсадник да създадем.

Този капацитет може дори да се увеличи, а също е важно да се каже, че се увеличава и устойчивостта на дърветата, защото корените им вече не могат да бъдат наранени, те са със закрита коренова система, готови са със хранителни вещества и вода…“ Това разказа в "Преди всички" още инж. Тодоров.

И допълни:

„Всяка година предприятието залесява над 500 дка гори, но от нашите проекти покачваме площите за залесяване - 2700 дка ще бъдат залесени по един от нашите проекти и то на гори, които са били унищожени от пожари или от вредители. Освен това ние ги проследяваме след това и ги поддържаме до пет години, което е важно за бъдещето на горите", каза още специалистът:

Радио Видин

"Другите ни проекти са насочени към възстановяване на гори в защитени зони от мрежата „Натура 2000“, като целта ни е не е да прилагаме остарелите методи за залесяване, да се създават горски култури само от едни вид, а целта ни е да създаваме гори устойчиви на промените в климата и подходящи като местообитания за биологичното разнообразие – тоест да възстановим горите в техния естествен вид като съвкупност от много дървесни и храстови видове.“

През 70 -  те години са се засаждали гори с цел овладяване на ерозията, заради обезлесяването от човешката дейност – пашата, дърводобива – тогава тези гори са си свършили работата, но те се оказва, че те не са устойчиви на климата и на нападения от вредители.

„Те са си свършили добре работата тогава, но сега ние трябва да се съобразим с променящия се климат при засаждането на нови гори", посочи още инж. Тодоров.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рекорден брой бебета се родиха през 2024 г. в столичния зоопарк

През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..

публикувано на 05.01.25 в 05:27
Димитър Колешев с клиент

30 години в планината: Димитър Колешев

През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват  7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..

обновено на 05.01.25 в 05:10
Людмил Кърджилов

Людмил Кърджилов: Сняг през зимата не е явление от миналото

Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни .   Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че  средните глобални температури..

публикувано на 02.01.25 в 17:21

Изпращаме 2024 г. като най-горещата в историята и с разочарование от климатичните срещи на върха

Изпращаме 2024 г. както с данните, че това се очаква да бъде най-горещата година в историята , така и с разочарованието от три ключови срещи на върха, свързани с климата и опазването на природата. Конференцията за биоразнообразието в Колумбия беше определена като разочароваща, климатичната конференция в Азербайджан - като предателство за..

обновено на 31.12.24 в 16:36
Мартин Томов, координатор в

Мартин Томов от Грийнпийс – България за отминаващата година

Остават няколко часа до края на годината, в които времето ще тече много бързо в приготовления за посрещането на Новата. Температурите навън са ниски и това ни припомня за истинските зими, каквито не помним от години.  Изпращаме 2024 та, една изключително топла година . Година, която очерта близкото бъдеще, с което трябва да свикнем без..

публикувано на 31.12.24 в 15:32

Александра Нацкова: Съвременните деца виждат кокошка за първи път на 10-11 годишна възраст

На 29 декември е подписана Конвенцията за биологичното разнообразие. Това е един от най-важните международни договори за защита на природата. Затова решихме да надникнем в Зоокъта в село Лесковец край Перник, където посетителите могат да общуват свободно с животните. Там живеят над 200 животни от цял свят. Според управителката..

публикувано на 31.12.24 в 09:57
Заседналият в плитчина танкер.

Мартин Томов: Не се очаква разливът в Черно море да засегне България

Не се очаква петролният разлив в Черно море заради инцидент с два руски танкера да засегне пряко България. Това заяви за БНР Мартин Томов от екологичната организация "Грийнпийс".  Като ужасно голяма екологична катастрофа определи случилото се координаторът на кампанията "Живо Черно море" Мартин Томов. "Има данни, че са се разляли над 3000 тона мазут...

публикувано на 29.12.24 в 05:22