Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Грозев, "Белингкат": Навални показа, че не е г-н Никой, който не интересува Путин

Съществува цяла структура за убиване на граждани на Русия, които не са съгласни с държавата, каза той

Христо Грозев
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Това, което разкрихме в нашето разследване, е не само опит за структурирано убийство на единствения опозиционен лидер в Русия, а съществуване на цяла структура за отравяне и убиване на граждани на Русия, които не са съгласни с държавата". Това каза пред БНР журналистът Христо Грозев от британския разследващ сайт "Белингкат", един от групата журналисти, които разследваха отравянето на Алексей Навални. Той подчерта, че досега разследването им е открило 3 убийства, направени от група от руските тайни служби, и поне 6 неуспешни убийства, включително и това на Навални:

"Така че излизаме извън рамките на конкретния случай, а говорим за един престъпен режим и трябва да изискаме всички да видят това". 

Разследващият журналист е убеден, че връщането на опозиционера в Русия е силен ход и той показа, че Навални не е г-н Никой, който не интересува Путин.

Той предположи, че има голям риск за живота на Алексей Навални при пребиваването му в затвора "Матроска тишина". 

Според Грозев международните санкции имат последствия за руската икономика, а "това ще повлече след себе си и вътрешнополитически последствия, от които президентът Владимир Путин истински се страхува":

"Путин нямаше алтернатива, единственият му полезен ход беше да не позволи Навални да се върне в Русия, но няма такава правна форма, в която на гражданин на страната да се забрани да се върне. Той се опита да постигне това със сплашване за вкарване в затвора и започнаха 3-4 нови наказателни производства срещу Навални, докато той се лекуваше в Германия".

Днес Европейският парламент призовава Съвета да наложи допълнителни ограничителни мерки в рамките на глобалния санкционен режим за нарушаване на човешките права срещу всички, участвали пряко или носещи отговорност за атаките срещу руския опозиционер Алексей Навални. Това е записано в проекторезолюция, която ще бъде гласувана и се очаква да бъде одобрена с голямо мнозинство.

Христо Грозев определи филма за имението на Путин, създаден от Навални, като най-доброто разследване за корупция, правено някога:

"Това се четири или пет разследвания в един филм. Навални работеше по този филм през целите три месеца, в които се възстановяваше от отравянето. За него беше много важно да пусне филма едва след като се прибере в Русия, за да не изглежда, че той от чужбина пуска такива информационни бомби. Той знаеше, че ще бъде арестуван и затова за него беше ок да бъде публикуват след ареста му".

Филмът описва с подробности и с картини до какво може да достигне един режим, който няма никакви ограничения, посочи разследващият журналист:

"Стига се до построяването на дворец за 1 млрд. долара и до това многобройните любовници на Путин, който се представя за стожер на православния свят, да получават акции в "Газпром" и да получават имения".

По думите на Грозев не става дума само за твърдения на Навални, а за разследвания на 4 или 5 независими руски медийни проекта, които са изследвали документите, и е доказано, че са истински:

"Фирмата, която управлява това имение, се управлява от един г-н, който с документи се доказа, че е племенник на Путин. На този етап Кремъл голословно твърди, че няма такъв дворец, но всички документи доказват обратното", обясни Грозев.

Интервюто на Снежана Иванова с Христо Грозев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
резидентът на САЩ Доналд Тръмп говори днес в Куала Лумпур пред премиерите на Малайзия - Ануар Ибрахим, на Тайланд - Анутин Чарнвиракул, и на Камбоджа - Хун Манет, при подписването на тайландско-камбоджанското мирно споразумение.

Лидерите на Тайланд и Камбоджа подписаха споразумение за спиране на огъня в присъствието на Тръмп

В Малайзия американският президент Доналд Тръмп присъства на подписването на мирното споразумение между Тайланд и Камбоджа. Тръмп взе участие в срещата на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия Подписи под документа положиха премиерите на Камбоджа и Тайланд - Хун Манет и Анутин Чарнвиракул. След церемонията американският президент..

публикувано на 26.10.25 в 11:13
Александър Николов

Александър Николов: Ако "Лукойл Нефтохим" спре да работи, това ще е във вреда на всички

"Държавата трябва да си свърши работата през следващите три седмици и да обясни, че контролът в оперативната дейност на "Лукойл" ще е достатъчно стегнат , за да може да се получи това, което се цели със санкциите – да не се финансира войната в Украйна ". Това обясни пред БНР бившият енергиен министър Александър Николов, след като стана ясно, че р..

публикувано на 26.10.25 в 11:10

Иван Петков, БСП: Може да се стигне до "Белия автобус 2"

" За мен всичко е подредено. Надявам се след това нещо тези, които са изпълнители, тези, които са подкрепящи това, което ще се случи след днес, т.е. да се продължи кабинетът "Желязков", да знаят какво правят, защото за мен може да се стигне до "Белия автобус 2" ". Това коментира пред БНР депутатът от БСП-ОЛ Иван Петков преди пленума на..

публикувано на 26.10.25 в 11:09
Експозицията на Рогозенското съкровище в РИМ - Враца

Международен форум във Враца на тема - "Преосмисляне на златото, среброто и властта"

През почивните дни Регионалният исторически музей във Враца е домакин на престижна международна конференция , организирана от Института по тракийска археология "Проф. Александър Фол". В научния форум участват изследователи от Германия, Белгия, Гърция, Румъния и България.  Наименованието на конференцията е "Преосмисляне на златото,..

публикувано на 26.10.25 в 11:09

Наркопласьор задържаха в Лом

Наркопласьор от  Лом задържаха полицаите. 46-годишният е арестуван в районна на жп гарата. У него са намерени различни по вид наркотици, над 14 000 лева, 6 000 паунда и инвестиционно злато, на стойност към 15 000 лева След получен сигнал за лице, което държи наркотици с цел разпространение в Районно управление Лом е сформирана оперативна..

публикувано на 26.10.25 в 10:28

Седмица под знака на US санкциите над "Лукойл"

Съединените щати наложиха санкции на руските петролни компании "Роснефт" и "Лукойл" като мярка да спре войната в Украйна. До 21 ноември трябва да бъдат прекратени всички транзакции с двата руски петролни гиганта. Това засяга и България през петролната рафинерия в Бургас. Първата реакция на премиера Росен Желязков беше да обяви, че..

публикувано на 26.10.25 в 10:11
Църквата

И в Гърция честват св. Димитър

В деня на свети Димитър гърците се молят за здраве и спиране на войните по света във всички храмове. На литургията в катедралата "Свети Димитър" в Солун присъстват президентът,министри,депутати и кметове. Вярващи от цялата страна,но и от чужбина пристигнаха за празника в Солун. Свети Димитър се счита за покровител на града и празникът му се..

публикувано на 26.10.25 в 09:08