Случаят с Огнян Михайлов, който през месец май ще напусне Центъра за настаняване от семеен тип в град Каспичан не е изолиран и всеки от младежите и девойките напускащи Центровете попадат в ситуация, в която трябва да решат какво да правят, с какво да се занимават и да се издържат. Според председателя на Националното сдружение на сираците в България Слави Михайлов, у нас липсва нормативна уредба и никъде не е вписано какво се случва с младежите и девойките, които напускат социални институции. Той коментира, че са много примерите за неуспели млади хора.
"От наблюденията ми по време на Коледната кампания, обикаляхме доста социални центрове в страната това, което забелязах също е, че нямат мечти. Искахме с примерът на Огнян Михайлов, който е в Център за настаняване от семенен тип в Каспичан да провокираме обществото и институциите, които могат да вземат отношение по темата и отсега да се замислят какво ще се случва индивидуално с младежите и девойките след като напуснат", допълни Слави Михайлов.
Огнян Михайлов ще завърши през месец май средното си образование в училище "Панайот Волов" в Каспичан и след абитуриентския си бал ще напусне социалната институция. Той има желание да живее самостоятелно и да остане в Каспичан. В Центъра от семеен тип остават по-малките му брат и сестра. Директорът на Центъра Виолета Иванова обяснява, че се полагат усилия момчето да не остане на улицата и от морална гледна точка ще му бъде оказана подкрепа, за да има успешен старт в живота.
"Преди седем години беше изведен от семейна среда по социални индикации с по-малкия си брат и сестра, към момента се отглежда при нас и го подготвяме да бъде самостоятелен. Към момента не е потърсен от близки и роднини, семейството му е брат му и сестра му и нашият екип", подчерта Иванова.
Огнян Михайлов иска да завърши шофьорски курс, за да има възможност за професионална реализация
"Къде ще живея, как ще се възстановя, как ще се реализирам".
Главният експерт в отдел "Социални услуги за пълнолетни лица“ в Агенцията за социално подпомагане Йорданка Йотова обясни, че подготовката да станат тези деца самостоятелни започва в Центровете за временно настаняване още преди те да са навършили 18 години. Когато станат пълнолетни лица, могат да бъдат настанени в защитени жилища, които са профилирани за лица с увреждания, а когато са без увреждания, ако желаят могат да бъдат настанени в наблюдавани жилища. В тях те пребивават до навършване на 21-годишна възраст. В наблюдаваните жилища се прилагат програми, които учат младежите за самостоятелен живот.
"Освен да ги настаняваме в социални услуги, ги подпомагат нашите Дирекции със социални помощи, защото те все още не са започнали работа и нямат доходи. Може месечна социална помощ да им се отпусне, ако отговарят на условията по Закона за социално подпомагане и неговия правилник, еднократна социална помощ за задоволяване на инцидентно възникнали нужди, еднократна помощ за издаване на лична карта и целева помощ за заплащане на наем на общинско жилище", допълни Йорданка Йотова.
Йотова подчерта, че за Огнян Михайлов е осигурен безплатен шофьорски курс от Националната асоциация на инструкторите:
"Има предвидено в Закона на насърчаване на заетостта работодатели да наемат младежи от социалните заведения, които са завършили образованието си и всички напускащи социалните институции младежи до 29 години, които са се регистрирали в Бюрата по труда получават индивидуален специализиран пакет услуги, т.е. всичко, което трябва да направят Бюрата по труда го правят за тези младежи, така че да ги ориентират професионално, да ги включат в курсове, да им намират работа, даже има работа с психолог при тях, групови консултации, индивидуални. Насочването през 2021 година ще става чрез нашите дирекции за социално подпомагане, ако отговарят на всички условия, заложени в правилника и в закона и Агенцията по заетостта чрез Бюрата си може да помогне на младежите".
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..
Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин. Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище. Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..
За войната между Израел и Хамас, започнала в приграничните кибуци на еврейската държава и продължаваща и до днес е писало много и от различни гледни точки. Днес разказваме обаче за приключенията на на две кученца по време на война и щастливата развръзка . Мийя Лимберг, ученичка в музикалното училище, нейното кученце Белла..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
България излиза от една зона на комфорт , изказа мнение пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик на България във Ватикана в периода 2019 - 2023 г...