Не трябва да се подценяват отложените във времето последици след преболедуване от коронавирус. Не се говори толкова много за последствията след прекарана коронавирусна инфекция, но те съществуват и възстановяването наистина е бавно. Това каза в предаването „Хоризонт до обед“ общопрактикуващият лекар и педиатър д-р Евгени Крайселски, който има и лични впечатления от срещата си със заболяването.
Последствията са много разнопланови, изтъкна лекарят. „Не може да се каже – всички оплаквания са примерно от страна на сърдечно-съдова и дихателна система. Има си от храносмилателната, има си нарушения в неврологията, психиката. Някои си направиха панически атаки. Нарушения в съня. Изморяване, което е инцидентно, не е както докато си болен – непрекъснато да чувстваш умора. Трябва да се внимава с тези отложени във времето последици, за да не се пропусне нещо, свързано с усложнения, които са сериозни, тоест не са психогенни, а наистина съществуват“.
Еднократното вдигане на температура след излекуване не означава, че коронавирусът се е завърнал, допълни общопрактикуващият лекар.
„Останалите вируси никой не ги е отменил. Единственият плюс е, че в момента грип няма“, коментира Крайселски. Изолацията, маските, неприсъственото обучение на големите ученици са повлияли върху обичайната за този сезон епидемиологична обстановка, отбеляза той.
Запитан защо не се залага на откриване на ефективно лечение, а на ваксините, д-р Евгени Крайселски посочи, че сред причините са бързото протичане на болестта, високият процент на заболеваемост, липсата на достатъчно опит с това заболяване и променящите се схеми на лечение.
До голяма степен нещата все пак опират до опцията голям брой хора да се ваксинират, за да може да се пресече разпространението на вируса, смята Крайселски.
Антиваксърските настроения са нормални. Много хора не желаят да се ваксинират, сподели още от практиката си д-р Евгени Крайселски. Според него много хора се успокояват заради намалелия брой на заразените. Запитан как ще убеди скептиците да се ваксинират, общопрактикуващият лекар заяви:
„С една дума трудно. С две думи – много трудно“.
Няма универсална рецепта за лечение на коронавируса. Вземат се предвид възрастта, здравословното състояние на пациента има ли други заболявания, какви са симптомите.
„Защото при много хора минава тихо, кротко и спокойно, няма смисъл да се тъпчат с излишни лекарства. Там, където нещата са по-сериозни – видя, че пада сатурация, започва да има проблеми от страна на белия дроб, там отиваме за хоспитализация. Тези, които са по средата, обикновено получават съвсем симптоматични лекарства. При коронавируса е желателно температурата да се сваля, не да се чака. Пият си течностите. Пият си витамини, добавки. Но в никакъв случай няма да му дам тутакси антибиотик, няма да му дам тутакси нискомолекулните хепарини, защото това не е правилно“.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец, храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години, роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..
Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..
Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..
"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът Валери Бобенков , който обича да пътува. Това лято през..
Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..
Новото Народно събрание не успя да избере свой председател след два кръга на гласуване. На първи тур бяха гласувани кандидатурите на Наталия..
Новото от вчерашния ден, което беше изненадващо, е промяната в отношенията между Борисов и Пеевски. Вчера преминаха в тиха конфронтация . Такива са..
"Може да се направи правителство без ДПС – Ново начало на Пеевски, без АПС на Доган, без "Възраждане" - защото сме от много различни..