Рядкост е гражданският сектор да подкрепя подобни инициативи, отбеляза в предаването „Хоризонт до обед“ Надежда Дерменджиева от Българския фонд за жените. Фондът не е участвал в работната група, изготвила промените.
„Този законопроект е съобразен с практиката, която България е натрупала по темата през последните години, както и с много международни препоръки, отправени към страната ни“, подчерта тя.
Според Дерменджиева има две ключови неща, заложени в промените – превенцията и работата по нея е едно от тях. „Насилие се бори с превенция – идеята не е да вкараме всички насилници в затвора. Идеята е да няма насилие, което включва много дейности.“
Второто е, че най-после се отделят средства от държавния бюджет за борба с този огромен проблем, посочи Надежда Дерменджиева.
„Трето, което също е много важно, е създаването на национална комисия за борба с домашното насилие.“
Така според Надежда Дерменджиева най-после ще има звено, което да координира взаимодействието между различните служби, съда, прокуратурата, неправителствените организации.
„Това означава по-навременна защита за пострадалите, веднага изваждане на ограничителна заповед. Просто по-добра защита и най-вероятно много спасени човешки животи.“
Според Надежда Дерменджиева отпадането на критерия за системност и трикратно нарушаване на предписанията насилникът да не се приближава до жертвата, може би е една от промените, които ще спасят най-много животи.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Всяко трето дете през последната година е било жертва на някакъв вид насилие в рамките на дома. Това съобщи пред БНР Любомир Крилчев, правен експерт по превенция на насилието над деца в УНИЦЕФ, като се позова на мащабно изследване по темата, което..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата...
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..