Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 2050 година 60 на сто от жилищните сгради трябва да бъдат санирани

Минава се от 100% грантовно финансиране към съфинансиране от страна на собствениците

Снимка: Ани Петрова

91 процента от всички сгради у нас са с лоши енергийни характеристики. Това е част от анализа, върху който стъпва приетата от правителството  Национална стратегия за подпомагане обновяването на националния фонд от жилищни и нежилищни сгради. До 60 на сто от сградите трябва да бъдат санирани до 2050 година.
Дългосрочната стратегия за обновяване на жилищния фонд  до 2050 година вече е факт, правителството я одобри тази седмица.

В стратегията се предвижда промяна и реформа на настоящия механизъм за 100% подпомагане на обновяването на жилищни сгради до клас C“, каза в „Хоризонт до обед“ Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект.

sofia.bg

„Всъщност правилната стратегия е не да подпомагаме тези хора, изпълнявайки социална функция, а всъщност правилната стратегия е да вървим към постепенно намаляване на процента на грантовото финансиране на проектите за обновяване на жилищни сгради и към постепенно увеличаване на енергийния клас“, каза още Цанев.

Оптималното обновяване на сградите трябва е да между класовете А и В – тоест с високи равнища на енергийна ефективнoст. В следващ етап на програмата обаче се очаква да се постави минимално изискване за клас С, за да се обхванат повече сгради, но това е нисък клас енергийна ефективност. А многофамилните сгради са над 40 хиляди и собствениците ще трябва също да се включват в процеса.

В стратегията за обновяване се включват еднофамилните сгради за държавни подпомагане за енергийна ефективност, но не искаме това да бъде на 100% грантово финансиране, а да бъде съфинансиране", пояси специалистът.

БГНЕС

"Логиката е да бъдат подпомогнати хората да съфинансират това обновяване на сградите чрез проекти по програмата "Хоризонт 2020" за целите за създаване на устойчив модел" - така коментира темата и Цвета Наньова, изпълнителен директор на "Българо-австрийска консултантска компания".

"Само от 10% на сто от допустимите сгради бяха подали документи за участие, много от хората се притесняват да кандидатстват заради организацията на самия процес", изтъкна още Наньова.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31