Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ал. Баунов: Кремъл или ще се надиграва с Навални, или ще го изолира

Алексей Навални
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руските власти имат два варианта за решаване на проблема „Навални“ - да се надиграват с него на политическата арена или да го изолират от нея, като го оставят за дълго зад решетките. Това мнение изказа в интервю за БНР руският политолог Александър Баунов. Според него съдебното решение във вторник ще е показателно до голяма степен за това кой вариант са предпочели стратезите в Кремъл. 

При какви обстоятелства Навални все пак може да бъде пуснат на свобода?  

"Ако освобождаването на Навални е цената за установяването на добри отношения с новото правителство на Съединените щати или даже с новото правителство на Германия, то е възможно да платят тази цена. Засега изглежда, че Съединените щати от своя страна не са готови да установяват добри отношения с Русия. Тогава защо да пускат Навални? Ако Путин пусне Навални, какво ще направи Байдън в замяна? Ще отмени санкциите? Няма. Ще се сприятели с Путин, ще се среща с него, ще се усмихва? Няма. Могат да пуснат Навални в замяна на нещо. Когато това нещо се появи, външният фактор може да изиграе някаква роля.  

Второто е конкуренцията между отделните групи в руската управляваща класа. Там има различни мнения за това какво да се прави с Навални. Виждаме това при всяко гръмко дело. Видяхме го при делото на режисьора Кирил Серебреников, което продължи дълги години. По същия начин едни групи си съперничиха с други. Тук, разбира се, съперничеството ще бъде още по-ожесточено, защото става дума не за непослушен режисьор, а за човек, който се смята за пряк конкурент на Путин. 

Третият вариант е държавната машина просто да реши, че Навални е по-вреден в затвора, отколкото на свобода. Той се ползваше с покровителството и благоволението на някаква част от политическия истаблишмънт. Тези хора могат да се застъпят за него. Откъде знаем това? Той вече беше условно осъден. Въпреки че нарушаваше условната си присъда, не се оказа в затвора. Освен това в качеството си на условно осъден можеше да пътува в чужбина".  

Политологът Баунов е на мнение, че положението на Навални се е влошило от момента, в който президентът Путин започва да вижда в негово лица не враг, а предател, не руски опозиционер, а инструмент на външна агресия срещу Русия

"Това беше човек, който работеше вътре в страната с руска аудитория. Сега се превърна в човек, който работи с международна аудитория против Русия. Той призовава например за въвеждането на санкции срещу Русия, срещу ключови фигури от руското ръководство. Всичко това от гледна точка на хора като Владимир Путин е предателство. Той, разбира се, не се съмнява, че Навални е общувал с чуждестранните спецслужби. Още повече според мен той е убеден, че самото пристигане на Навални в Русия е спецоперация". 

При това положение ще доведе ли случаят „Навални“ до допълнително влошаване на и без това лошите отношения между Русия и Запада?  

"Несъмнено ще доведе. А как иначе! Вече се чуват съответните гласове от Америка, от Брюксел, да не говорим за Източна Европа – Прибалтика, Полша… Всичко това стеснява полето за маневри на Владимир Путин. Това ще повлияе най-вече на руско-американските отношения, защото в Америка има нови администрация. Тази администрация и без това е настроена много решително по отношение на Русия след разкола заради Тръмп. А Тръмп, това не подлежи на оспорване, е приятел на Путин. Ако се опиташ да оспориш тази теза в Америка, в най-добрия случай си наивен човек, а в най-лошия – тръмпист. Тази теза остава валидна и в нейно потвърждение Путин арестува главния опозиционер, когото преди това е искал да убие. Как след всичко това Байдън ще разговаря с Путин?  

Ще има и санкции, още повече че Навални вече е с по-висок статут. Той има вече достъп до първите лица на световната политика. Постепенно се превръща в политически затворник с много висок статут, каквито бяха навремето академик Сахаров и Александър Солженицин. 

И президентският говорител Дмитрий Песков, и министърът на външните работи Сергей Лавров, и председателят на Думата Вячеслав Володин бяха повече от категорични, че нямат намерение да се съобразяват с мнението на западните си колеги. Означава ли това, че лошите отношения със Запада изобщо не ги притесняват?  

"Преди 20 години или някъде до 2007-2008г. Путин и Лавров виждаха проблем в това, че отношенията им със Запада може да се влошат. А сега не виждат такъв проблем. Всъщност какво им е доброто на добрите отношения със Запада? Да погледнем проблема от друга страна. Какво ще дадат на Русия добрите отношения със Запада? Ако в замяна на добрите отношения Западът постоянно ще иска някакви отстъпки, ще ни учи как да живеем, ще се меси и ще пречи на Русия да реализира интересите си, да помага на съюзниците си и т.н. Иранската върхушка също не може да бъде уплашена с лоши отношения със Запада. ТЕ са лоши по определение. Това е фон на съществуване. Като времето, като климата. Такъв е нашият климат - у нас и студено и имаме лоши отношения със Запада. 

Може ли Навали да обърка сметките на Кремъл за предстоящите тази есен парламентарни избори?

Според Александър Баунов може, ако Навални приложи технологията на умното гласуване, която изпробва за първи път на изборите за градски парламент на Москва през 2019 г. , когато Избирателната комисия не допусна до участие във вота независимите кандидати на опозицията. Навални организира масови протести и призова гражданите да гласуват за всеки друг, но не и за кандидатите на управляващата партия „Единна Русия“:

"Навални показа двойна ефективност. И организира масов протести от нищото, и промени състава на московския парламент. Всичко това вероятно е било разглеждано като репетиция за парламентарните избори и в щаба на Навални, и в Кремъл. А популярността на „Единна Русия“ като цяло в страната е много по-ниска от популярността на екипа на московския кмет в Москва".

Интервюто на Ангел Григоров с Александър Баунов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Норвегия прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на пейджъри за "Хизбула" в Ливан

Норвежката служба за сигурност прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на взривилите се през септември пейджъри за "Хизбула" в Ливан. Експлодиращи пейджъри убиха 9 души и раниха хиляди в Ливан, сред тях е посланикът на Иран При едновременните експлозии на устройствата бяха убити десетки хора, а хиляди бяха ранени. Израел..

публикувано на 25.11.24 в 21:45
Президентите на САЩ Джо Байдън (вляво) и на Франция Еманюел Макрон по време на срещата на НАТО - Брюксел, 24 март 2022

Байдън и Макрон обявяват до дни споразумение прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула"

Утре или най-късно в сряда се очаква президентите на Съединените щати и на Франция - Джо Байдън и Еманюел Макрон - да обявят, че е постигнато споразумение за 60-дневно прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула". За това съобщава агенция Ройтерс, като се позовава на високопоставени източници от ливанското правителство. Според панарабският "Аш Шарк..

публикувано на 25.11.24 в 21:29

Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на Октавиан Август

Първата мраморна статуя, която беше открита на 3 юли в античния град Хераклея Синтика, е на един от осиновените внуци на римския император Октавиан Август. Това е водещата версия на професор Людмил Вагалински, ръководител на проучването на древния град край Рупите. Аргументите на екипа от учени бяха изложени на среща в историческия музей в Петрич тази..

публикувано на 25.11.24 в 20:34

Академията в Свищов и БНР подписаха меморандум за сътрудничество

Ректорът на Стопанска академия "Димитър А. Ценов" в Свищов доц. д-р Марин Маринов и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подписаха в Свищов меморандум за сътрудничество.  Подчертавайки ролята на Стопанската академия за региона, генералният директор на БНР заяви:  "Ще се радваме да отразяваме Вашите дейности и постижения,..

публикувано на 25.11.24 в 20:30

Общинските съветници от ГЕРБ–СДС в Ловеч няма да подкрепят увеличение на данъците

Групата общински съветници от коалицията ГЕРБ – СДС в Ловеч няма да подкрепи предлаганото от кмета на общината Страцимир Петков  увеличение на данъците от следващата година. От опозицията в местния парламент дадоха и незадоволителна оценка за едногодишното му управление заради неизпълнени ангажименти към гражданите и липсата на стратегии за..

публикувано на 25.11.24 в 20:20
В кюстендилската болница текат три проверки за отказаното лечение на 6-годишно дете, каза изпълнителният директор на здравното заведение Димитър Стоилов (на снимката).

Проверки по случая с 6-годишното дете, на което е отказано лечение в Кюстендил

Изпълнителният директор на кюстендилската болница Димитър Стоилов е разпоредил проверка на случая с 6-годишно дете с инфекция, на което е било отказано лечение. Проверки са започнали и Изпълнителната агенция за медицински надзор и РЗИ-Кюстендил. Случаят е от 14 ноември. На детето е отказано лечение, а родителите са насочени към дупнишката болница...

публикувано на 25.11.24 в 19:44

Сбиване в София между водач на тролейбус и велосипедист, разносвач на храна

Шофьор на тролейбус в София е с гипсова шина на ръката заради фрактура, получена при сбиване с велосипедист разносвач на храна. Сбиването е станало около 15:40 ч.  пред Националната библиотека, след като водачът на тролея е засякъл колоездача.  След сбиването на мястото е пристигнала линейка, а пострадалият шофьор е бил приет в Спешното..

публикувано на 25.11.24 в 19:43