Днешният репортаж в рубриката „Преди избора“ е от Габрово. Областта е една от най-малките в страната - на територията и живее 1,5% от населението на България. В 44-тото Народно събрание жителите на областта са представени от четирима депутати от три политически сили. Към новите или новите стари мнозина имат препоръки и очаквания. Други обаче с горчивина споделят, че са спрели да се надяват на политиците.
Въпреки че е от малките области, Габрово е сред шампионите по привличане на европейски средства, но в района демографските тенденции са силно негативни. Застаряването и намаляването на населението е сериозен фактор от гледна точка на бъдещото развитие на областта, която е с ясно изразен промишлен профил. Тук делът на висшистите е голям, а заетостта е висока. Структуроопределящите предприятия в Габрово и Севлиево работят и произвеждат, макар не в същите обеми както преди пандемията. На този фон, надеждата на жителите на Габрово е за нови възможности за оживяване на региона.
В коментарите си габровци не пропускат в коментарите си и темата за коронавируса. Считат, че който гласува, ще отиде и този път, а пандемията няма да му попречи.
Темата за пенсиите вълнува възрастните хора и в града и по селата. „Живеем на село, а нямаме животни, половината градина е засята с райграс, вместо да отглеждаме домати“ – казва една от жителките на село Драгановци. Така е защото дребните стопани не могат да изкарат нищо с труда си, обяснява мъж, който е сред малкото, в чийто двор все още блеят овце.
Драгановци е разположено на главния път между Габрово и Севлиево. Няколко фирми развиват бизнес в селото и осигуряват заетост. Местните хора хвалят кмета, че си върши работата. Читалището работи много активно и с децата, и с възрастните. Имат два магазина с всичко необходимо за ежедневието. Тук живеят 300 души и се славят с това, че са родолюбци. На много от къщите се вее националния трибагреник, затова му казват „селото със знамената“. Държат на корените си и милеят за земята си. Разсъждават, че политиците не се интересуват от бита и грижите на хората по селата и в малките градове.
Още за настроенията в Габровско чуйте в звуковия файл.
От 18 април по кината тръгва новият филм за легендарната българска експедиция „Еверест ‘84“. Той се казва „Жестокият път“ – както наричат Западния гребен, най-трудния маршрут до този връх. Преди 40 години Христо Проданов става първият българин, изкачил Еверест, а по-късно други четирима алпинисти от експедицията – Иван Вълчев, Методи Савов, Кирил..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
В звуковия файл можете да чуете рубриката " Законите на Мърфи" от 6 април 2025 г. Водещ - Даниела Якова
Рубриката от 30.03.25 година. Изречението на месеца е "Свободата е дар, но не и когато на мястото на стария, идва нов господар". Негов автор е Христина Борисова от Севлиево.
В звуковия файл можете да чуете рубриката от 23.03.25 година.
Археологическият комплекс „Небет тепе“ в Пловдив бе официално открит за посетители. Заедно с античния комплекс „Източна порта на „Филипопол“, обектите са част от проекта на община Пловдив „По крепостните стени на Филипопол“, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020. Работата по проекта, който е на стойност 9.3 млн...
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му..
" Няма да има нужда от голяма обществена енергия. Политическата логика води към предсрочни избори следващата година след обявяване на влизането в..
"И при позитивно, и при негативно решение за еврозоната ще отидем на нови избори. Ще се търсят нови развръзки и нови мнозинства". Такава прогноза..