Днешният репортаж в рубриката „Преди избора“ е от Габрово. Областта е една от най-малките в страната - на територията и живее 1,5% от населението на България. В 44-тото Народно събрание жителите на областта са представени от четирима депутати от три политически сили. Към новите или новите стари мнозина имат препоръки и очаквания. Други обаче с горчивина споделят, че са спрели да се надяват на политиците.
Въпреки че е от малките области, Габрово е сред шампионите по привличане на европейски средства, но в района демографските тенденции са силно негативни. Застаряването и намаляването на населението е сериозен фактор от гледна точка на бъдещото развитие на областта, която е с ясно изразен промишлен профил. Тук делът на висшистите е голям, а заетостта е висока. Структуроопределящите предприятия в Габрово и Севлиево работят и произвеждат, макар не в същите обеми както преди пандемията. На този фон, надеждата на жителите на Габрово е за нови възможности за оживяване на региона.
В коментарите си габровци не пропускат в коментарите си и темата за коронавируса. Считат, че който гласува, ще отиде и този път, а пандемията няма да му попречи.
Темата за пенсиите вълнува възрастните хора и в града и по селата. „Живеем на село, а нямаме животни, половината градина е засята с райграс, вместо да отглеждаме домати“ – казва една от жителките на село Драгановци. Така е защото дребните стопани не могат да изкарат нищо с труда си, обяснява мъж, който е сред малкото, в чийто двор все още блеят овце.
Драгановци е разположено на главния път между Габрово и Севлиево. Няколко фирми развиват бизнес в селото и осигуряват заетост. Местните хора хвалят кмета, че си върши работата. Читалището работи много активно и с децата, и с възрастните. Имат два магазина с всичко необходимо за ежедневието. Тук живеят 300 души и се славят с това, че са родолюбци. На много от къщите се вее националния трибагреник, затова му казват „селото със знамената“. Държат на корените си и милеят за земята си. Разсъждават, че политиците не се интересуват от бита и грижите на хората по селата и в малките градове.
Още за настроенията в Габровско чуйте в звуковия файл.
На 23 юли преди 123 години в Русе се ражда една от най-ярките звезди на българската сцена – Мими Михайлова Балканска. Името ѝ бързо се превръща в синоним на талант, чар и изключително сценично присъствие, оставяйки трайна следа в сърцата на поколения зрители и утвърждавайки я като водеща фигура в Народната опера и Музикалния театър. Родена като Руска..
Семействата в селата Воден и Крайново, които останаха без дом след по времена опустошителния пожар преди година, вече имат нови жилища. До края на септември те ще напуснат фургоните, които обитават вече 12 месеца. В пожара, пламнал в ранния следобед на 16 юли 2024 година, изгоряха десетки къщи, 13 домакинства останаха без подслон и..
Чуйте рубриката "Законите на Мърфи" с водещ Даниела Якова в звуковия файл.
На 4 юли 2025 г. се навършват 36 години от кончината на забележителната българска актриса Леда Тасева. Тя остава в историята на българския театър не като актриса с шумно присъствие, а като феномен, описан от съвременници с думите: "тишина, в която се криеше цяла буря". Леда Тасева, родена като Виолета Цветкова Тасева на 22 август 1926 г. във Видин,..
Изречението на месеца е "Спестената истина олихвява лъжата" на Емилия Търновска от гр. Габрово.
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..