Политологът Милен Любенов е автор на мащабно изследване, което прави сравнителен анализ на 20 демокрации за периода 1945–2020 година. В книгата си „Eвропейски партийни системи” той проследява развитието на над 500 партии в Европа. Авторът е преподавател в Катедра „Политология“ на Софийския университет.
Втората световна война е критичен момент, който дава ново начало на демократизацията в Западна Европа, тъй като доста страни преди това са тоталитарни режими, посочи Милен Любенов пред БНР.
Преподавателят търси отговор на въпроса защо партии, които са се институционализирали на един ранен етап на демократизацията, продължават да бъдат устойчиви.
„Това, което мен ме интересува, е стабилизацията на партийните системи, не толкова промяната. През последните години много политолози в Западна Европа разглеждат именно промяната на партийните системи, която наистина е очевидна. Появяват се много нови партии, навсякъде в Европа, но едно е видно – традиционните мейнстрийм партии продължават да имат съществено предимство. Казано с други думи – първите имат предимство, защото те задават началните правила на играта“, коментира Милен Любенов в предаването „Преди всички“.
Книгата не дава обяснение на феномена ДПС, каза Любенов. Според него устойчивостта на ДПС се дължи на нейния етнически характер, а навсякъде в Европа, където има етнически партии, те разчитат на ясна електорална подкрепа.
Запитан какви процеси протичат в дясното пространство, Любенов заяви, че в Източна Европа се появяват нови партии, които си поставят съдържателни етикети – леви или десни. Този етикет обаче невинаги носи като съдържание това, което ние очакваме от една дясна партия например, допълни Любенов.
„Това е нещо много типично за съвременните политически предприемачи, които се наместват в определена ниша от гледна точка на политическата конюнктура“.
В анализа си за дясното пространство в Източна Европа и страните от бившия комунистически блок Милен Любенов отбеляза:
„Това което се случи със СДС, се случи навсякъде – и в Полша, и в Унгария. Това беше цената, която понесоха тези партии за извършените реформи“.
Антикомунистически блокове имаше в цяла Източна Европа. Тяхното изчезване е нормализация и даване на ново начало, смята Милен Любенов. Той отбеляза, че на тяхно място са дошли национал-популистки формации.
Любенов оспори тезата за изборната битка на две големите партии на предстоящия парламентарен вот у нас – ГЕРБ и БСП, като уточни, че става дума за две средни по големина партии и прогнозира, че те ще имат много по-малко депутати в сравнение със сегашните.
Вероятно ще има повишаване на избирателната активност към извънпарламентарните партии, смята политологът.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Гражданското неподчинение на работещите в столичния градски транспорт ще продължи и в понеделник - 19 май, като за шести пореден ден София ще осъмне без трамваи, автобуси и тролеи. Ще се движи само метрото по разписанията си за делнични дни. В ефира на Българското национално радио столичният кмет Васил Терзиев обяви, че е отправил покана за..
Израелските въоръжени сили днес обявиха началото на нови "мащабни“ сухопътни операции в Ивицата Газа, предаде "Асошиейтед прес". Това стана ден, след като Израел започна нова офанзива в..
Протест срещу въвеждането на еврото се състоя в Сливен пред сградата на общината. Протестиращите настояха дас се проведе и допитване до народа за или против влизането на страната в еврозоната. Протест в Бургас и Сливен срещу въвеждането на еврото По време на протеста прозвучаха освен икономическии и политически искания: "Ние не..
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс е провел в Рим разговор с президента на Украйна Володимир Зеленски. Това е първата среща между двамата след сблъсъка им в Белия дом през февруари, съобщи американски официален представител, цитиран от АФП. Двамата присъстваха на интронизацията на папа Лъв XIV. Украински представител е уточнил пред информационната..
Протест срещу приемането на еврото и за провеждане на национален референдум по темата се състоя в Силистра. Организатор на проявата беше сдружение "Обединение 29". Присъстващите настояха България да запази своя паричен суверенитет и изразиха притеснение от евентуалното въвеждане на еврото без широк обществен дебат. Част от протестиращите поискаха..
Протест с настояване за референдум за запазване на българския лев затвори Прохода на републиката. Протестиращите, които са против въвеждането на еврото и за запазване на българския лев, са около 40. Към 16 часа те затвориха Прохода на републиката, образуваха се километрични колони от автомобили. Първоначалните намерения са проходът да бъде..
Протестиращи в подкрепа на българския лев се събраха на Орлов мост и блокираха движението през кръстовището. Пропускат се да преминават само екипите на Спешна медицинска помощ. Полиция охранява протестиращите граждани. Те носят български флагове и транспаранти с надписи за запазване на българския лев. Протестиращите скандират: "Оставка" и настояват..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
БСП отказа суверенното право на българския народ да гласува дали да влезе България в еврозоната от януари 2026 г. и това преля чашата . Това каза пред..